Data publikacji:

Jak uspokoić kota? Sposoby na przestraszonego lub nadpobudliwego kota

Zastanawiasz się, jak uspokoić kota? Poznaj proste sposoby, które pomogą ci uspokoić nadpobudliwego lub przestraszonego kotka. Jak uspokoić małego kota w pierwsze dni w nowym domu? Jakie leki bez recepty można stosować, by uspokoić mruczka?
jak uspokoić kota

Cztery wskazówki, które pomogą ci uspokoić kota

  • Sprawdź, czy twój kot ma wszystko, czego potrzebuje.
  • Zadbaj o wszystkie podstawowe potrzeby fizjologiczne twojego kotka.
  • Staraj się utrzymać rutynę w życiu kotka.
  • Postaraj się znaleźć przyczynę stresu i ją wyeliminuj.
  • Jak uspokoić kota, który biega w nocy?

    Zamknięte w czterech ścianach, niekiedy nawet znudzone koty z dużą potrzebą aktywności fizycznej mogą czuć frustrację. Bieganie, wskakiwanie i zeskakiwanie z mebli to świetny sposób, by zaspokoić potrzebę ruchu. 
    Koty instynktownie są aktywne w nocy, ale jeśli nie możesz przez to spać, to warto pomóc mruczkowi rozładować energię wieczorem. Jeśli jednak koci galop w środku nocy ci nie przeszkadza, to nie ma potrzeby niczego zmieniać. To bardzo dobrze, że pupil sam jest w stanie zaspokoić potrzebę aktywności fizycznej.

    Co zrobić, żeby kot nie biegał w nocy?

  • Baw się z kotem wieczorem.
  • Zadbaj o stymulujące zabawki dla kotka.
  • Kup kilka drapaków, najlepiej takich, na które koty będą mogły się wspinać lub na nie wskakiwać.
  • Zapewnij mruczkowi kocie towarzystwo (jeśli to możliwe).
  • Rozpocznij treningi z kotkiem, by stymulować go nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.
  • Jeśli to nie pomaga, to warto skonsultować się z kocim behawiorystą lub lekarzem weterynarii.

    Inne sposoby na uspokojenie kota

    Zmiana karmy

    Istnieją na rynku karmy, która działają uspokajająco na koty. Wiele z nich ma w swoim składzie peptyd alfa-kazozepinę oraz L-tryptofan. Te obie substancje dostarczone w diecie sprawiają, że mruczki są mniej narażone na stres.
    Pamiętaj, by nową karmę wprowadzić stopniowo. Najlepiej, gdy przez około 7–10 dni będziesz stopniowo zwiększać udział nowej karmy w diecie i jednocześnie zmniejszać udział tej samej karmy. Po minimum 7 dniach możesz stosować tylko nową karmę dla pupila, jeśli ten pozytywnie zareagował na zmianę. Jeśli zauważysz, że kotek ma biegunkę lub zaczął wymiotować po jedzeniu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

    Wyciszające przysmaki

    Możesz stosować je w sytuacji stresowej lub nawet przed przewidywaną stresującą okolicznością. Warto używać ich tylko w razie potrzeby, a nie profilaktycznie.

    Tabletki uspokajające dla kotów

    W sklepach zoologicznych dostaniesz produkty uspokajające dla kotów bez recepty. Warto jednak skontaktować się z kocim behawiorystą lub weterynarzem przed ich użyciem. To dobry środek uspokajający, który można stosować doraźnie, w razie potrzeby, np. dla kotów, które boją się fajerwerków. 

    Feromony dla kotów

    Potrafią skutecznie uspokoić koty, wprawić je w dobry nastrój i wyciszyć. Sprawdzą się w wielu przypadkach. Warto wspomagać nimi treningi z kotami, używać ich podczas socjalizacji z innymi czworonogami czy np. podczas remontu, który może być dodatkowym czynnikiem stresującym.
    Pamiętaj, nowa karma, przysmaki czy nawet tabletki wyciszające bez recepty tylko maskują problem i pomagają uporać się z objawami, a nie przyczynami stresu. Oczywiście, warto po nie sięgać szczególnie na początku, gdy ani ty, ani twój kot nie znacie przydatnych metod walki ze stresem. 

    Pierwsze dni kota w domu, czyli jak poradzić sobie ze zestresowanym kotem

    Pierwsze chwile ze zwierzakiem w domu mogą być trudne, dlatego musisz wykazać się cierpliwością. Nieśmiałe koty mogą chować się za meblami i nie wychodzić zza nich przez wiele godzin. Daj mruczkowi czas na zaaklimatyzowanie się i nie rób niczego na siłę. Kotek sam powinien zdecydować, kiedy i jak blisko ciebie chce podejść. Z czasem przyzwyczai się do nowego miejsca i przestanie być zestresowany. 
    Koty to bardzo czyste zwierzęta, ale na początku zestresowanemu kotu może przytrafić się wpadka. Niektóre zwierzęta mogą też coś zniszczyć w domu, np. firankę czy zasłonę. Zdarza się to, jeśli ich uwaga nie zostanie skierowana w odpowiednim kierunku. 
    Pamiętaj, by absolutnie nigdy nie karać mruczka. Wychowanie polega przede wszystkim na wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Nagradzaj mruczka, gdy ten załatwi się do kuwety lub będzie grzeczny podczas twojej nieobecności, ale nigdy nie karz. Karą może być jedynie utrata spodziewanej nagrody, czyli w tym wypadku np. kociego smakołyku lub twojej uwagi. 
    Zostaw pupilowi miskę ze świeżą wodę oraz miskę z pokarmem, gdy wychodzisz. Kotek powinien mieć także dostęp do różnych stymulujących zabawek, którymi będzie mógł się bawić sam. Nieocenione będą na pewno kolorowe myszki czy piłeczki. 
    Pokaż zwierzęciu, gdzie znajduje się kuweta, gdzie jest miska z wodą i gdzie znajduje się druga z pokarmem. Pamiętaj, że pomiędzy miskami powinno się zachować odstęp przynajmniej 50 cm. Żadna z nich nie może też być w pobliżu kuwety.
    Unikaj zmian przez przynajmniej kilka pierwszych tygodni życia kotka w twoim domu. To nie jest najlepszy czas na remonty, nie zmieniaj ułożenia mebli i nie urządzaj głośnych imprez. Te wszystkie zmiany mogą kotka dodatkowo zestresować. Daj mu czas, by ten się zaaklimatyzował. Najlepiej przeprowadź remont przed adopcją mruczka, jeśli masz taką możliwość.
    Nie zapomnij też o odpowiedniej socjalizacji pupili, jeśli już masz pod opieką kotka czy inne zwierzę.
    Zdjęcie: Envato Elements