Data modyfikacji:

Zapalenie spojówek u kota. Jak leczyć?

Mrużenie oczu, wypływ z oka i obrzęk z zaczerwienieniem to typowe objawy zapalenia spojówki u kota. Objawy mogą dotyczyć tylko jednego oka lub obu. Poznaj przyczyny zapalania spojówki u kota i sprawdź, kiedy należy udać się z kotkiem do lekarza weterynarii. 
zapalenie spojówek u kota
Zapalenie spojówek u kota – objawy:
  • przekrwienie spojówki;
  • surowiczy, śluzowy lub śluzowo-ropny wypływ z oka;
  • nadmierne łzawienie oczu;
  • obrzęk spojówki;
  • zapadnięcie się gałki ocznej;
  • wysunięcie się trzeciej powieki;
  • spastyczny skurcz powiek;
  • mrużenie oczu lub oka objętego zapaleniem;
  • obecność grudek na tylnej powierzchni trzeciej powieki;
  • pocieranie oczu łapą lub ocieranie się o inne przedmioty.
  • Zapalenie spojówek można podzielić na ostre i przewlekłe, przy czym przebieg ostry charakteryzuje się tym, że silne objawy pojawiają się w krótkim czasie. Oprócz zmian dotyczących funkcjonowania samego oka mogą się też niekiedy pojawić objawy ogólnoustrojowe – gorączka, apatia czy osłabienie.

    Zapalenie spojówek u kota – kiedy do lekarza weterynarii?

    Jeśli twój kot nagle zaczął intensywnie mrużyć oko, warto wybrać się od razu do lekarza weterynarii, szczególnie jeśli ma inne niepokojące objawy, czyli wypływ z oka, kichanie, kaszel, bolesność, osłabienie itp.
    Lekarz weterynarii w pierwszej kolejności będzie chciał najprawdopodobniej wykluczyć ciało obce i wrzód rogówki. Może to zrobić nawet lekarz pierwszego kontaktu.
    W przypadku ryzyka utraty wzroku lub utraty całego oka lekarz weterynarii może wysłać cię z twoim pupilem do specjalisty – kociego okulisty (weterynarza), który zajmuje się przede wszystkim leczeniem okulistycznym.
    Sprawdź i kup na Ceneo: Preparaty do odrobaczania kotów
    Na wizytę z kotkiem warto też się wybrać, jeśli oko lub oczy łzawią przez dłuższy czas.

    Zapalenie spojówek u kota – leczenie

    Sposób leczenia zależy od rodzaju czynnika, który wywołuje zapalenie spojówki u czworonoga. Dlatego lekarz weterynarii, zanim wdroży terapię, musi w pierwszej kolejności ustalić, co jest przyczyną schorzenia. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Takie zapalenie zazwyczaj jest wywoływane przez wiele czynników jednocześnie – np. przez wirusy i bakterie.
    Infekcja bakteryjna zazwyczaj wymaga antybiotykoterapii stosowanej miejscowo (krople z antybiotykiem dla kota) lub w sposób ogólnoustrojowy (antybiotyk podawany doustnie). Jeśli zapalenie jest wynikiem urazu lub obecności ciała obcego, to lekarz weterynarii musi niezwłocznie usunąć to ciało i zastosować metody mające na celu uratowanie poszczególnych elementów gałki ocznej. 
    W przypadku zapalenia spojówki na tle alergii najlepszym sposobem leczenia jest unikanie ekspozycji na uczulający alergen. 
    W niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie operacji, która będzie polegała na korekcji nieprawidłowo zbudowanej powieki.

    Jak dbać o oczy kota?

    Obserwuj oczy pupila codziennie. Sprawdzaj, czy spojówka nie jest zaczerwiona, czy w kącikach oczu nie zbierają się tzw. śpioszki oraz czy nie pojawiła się wydzielina. To, co powinno Cię dodatkowo zaniepokoić, to częste mrużenie jednego lub obu oczu przez czworonoga i ocieranie okolicy oka o różne przedmioty. Reaguj od razu, jeśli zauważysz coś niepokojącego – zabierz czworonoga do lekarza weterynarii na wizytę.

    Jakie krople na zapalenie spojówek u kota?

    Najlepsze krople to te zalecone przez weterynarza. To lekarz powinien dobrać je najlepiej. Musisz wiedzieć, że ważne jest rozpoznanie w pierwszej kolejności przyczyny zapalenia. Krople z antybiotykiem do oczu dla kota mogą być konieczne w przebiegu bakteryjnego zapalenia spojówki, ale są niestety dostępne na receptę. 
    Niekiedy, w przypadku silnego obrzęku lub podwyższonego ciśnienia, weterynarz może nawet przepisać leki z prednizolonem.

    Kot trze oczy – co robić?

    Koty mogą pocierać oczy łapkami lub drapać się intensywnie za pomocą tylnych łap, co jeszcze bardziej może zaostrzyć proces zapalny. Postaraj się jak najszybciej kupić kołnierz, który będzie chronić oczy przed zadrapaniem, i umów się na wizytę do lekarza weterynarii. Kot powinien mieć kołnierz przez cały czas i pod żadnym pozorem nie powinien wychodzić z nim na zewnątrz.

    Zapalenie spojówek u kota – leczenie domowe

    Zakrapiaj oczy kotka nawet 6–10 razy dziennie za pomocą roztworu soli fizjologicznej, który dostaniesz w każdej aptece bez recepty. Nie musisz intensywnie trzeć powiek i okolicy oczy. Wystarczy, że zakropisz oczy. Do zebrania nadmiaru płynu użyj jałowych gazików. Nigdy nie przecieraj obu oczu tym samym gazikiem.
    Namocz gazik i przemywaj oko od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka lub oczyść powiekę za pomocą suchego gazika, który zbierze nadmiar preparatu, którym zakropiłeś przed chwilą oczy kota.
    Możesz też użyć zwykłej lub przegotowanej wcześniej wody, jeśli nie masz możliwości udać się do apteki.
    Jeśli chcesz usunąć ropę lub inne zabrudzenie, które zbiera się w przyśrodkowym kąciku oka, to warto wykorzystać do tego wilgotny kompres lub wilgotny, miękki ręcznik. Raczej unikaj naparu z rumianku, ponieważ ma on właściwości wysuszające.
    Pamiętaj! Nigdy nie podawaj kotów leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i antybiotyków na własną rękę. To, co działa dla ludzi lub innych zwierząt, może być szkodliwe dla twojego kotka. 

    Zapalenie spojówek u kota – jak długo trwa?

    To zależy przede wszystkim od czynnika powodującego zapalenie. Objawy mogą się utrzymywać od kilku, kilkunastu godzin aż do wielu miesięcy w przypadku przewlekłego zapalenia. W procesie przewlekłego zapalenia spojówki zazwyczaj obserwuje się lepsze i gorsze okresy. Objawy zapalenia mogą się wygaszać, by znów się zaostrzyć za jakiś czas.
    Zdjęcie: Envato Elements