Data publikacji:

Konura słoneczna – zasady hodowli i opis gatunku 

Konura słoneczna jest papugą, którą nieczęsto spotyka się w domowych hodowlach, co wynika w dużej części z rzadkości występowania jej w środowisku naturalnym. Ptak jest jednak niezwykle towarzyski i pełen energii, ceni się go też ze względu na piękne kolorowe upierzenie, które od razu rzuca się w oczy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat gatunku, wraz ze wskazówkami dla potencjalnych hodowców.
Portrait of sun conure

Konura słoneczna – charakterystyka

Konura słoneczna (łac. aratinga solstitialis) to ptak z rodziny papugowatych, zakwalifikowany do rodzaju aratinga, których reprezentantów znajdziemy w Afryce i obu Amerykach. Konura słoneczna nie ma podgatunków, ale jest spokrewniona blisko z konurą żółtą, brazylijską, czarnogłową, łuskogłową, ognistobrzuchą i złotoczelną, ze wszystkimi tymi gatunkami może się teoretycznie krzyżować. Ptak został po raz pierwszy opisany przez przyrodników w 1758 roku.

Występowanie w naturze 

Konura słoneczna żyje na sawannach i w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, jej siedliska znajdują się na północy Brazylii, w stania Roraima, jak również w gęsto porośniętej południowej części Gujany, Gujany Francuskiej i Surinamu. Przedstawiciele gatunku byli też czasem obserwowani na terytorium Wenezueli. 
Specyficzne wymogi środowiskowe ptaka są bardzo słabo poznane. Wynika to w dużej części z rzadkości jego występowania, a także trudności w przeprowadzaniu odpowiednich badań, wynikających z uwarunkowań geograficznych. Obserwacje sugerują, że konury słoneczne preferują siedliska na wysokości powyżej 1200 metrów nad poziomem morza, żerują one na granicach wilgotnych lasów, a także przy brzegach zbiorników wodnych i często wylewających rzek. Zwierzęta lubią gnieździć się w koronach drzew owocowych oraz na palmach.
Czytaj również: Jak oswoić papugę falistą?

Status ochronny

Konura słoneczna jest uznawana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek zagrożony. Według szacunków na wolności żyje około 1000–2500 osobników, a ich liczba stale spada z powodu niszczenia naturalnych siedlisk ptaków, a także zakrojonego na dużą skalę kłusownictwa. Znacząca część populacji gatunku rozwija się obecnie wyłącznie w niewoli. Handel konurami nie jest zabroniony, ale muszą one pochodzić z zarejestrowanych hodowli.

Wygląd

Długość ciała dorosłych osobników to maksymalnie ok. 30 cm, rozpiętość skrzydeł to 46 cm. Waga ptaka waha się w granicach ok. 100–120 g. Ogon ptaków jest bardzo długi i spiczasty, może osiągać nawet 14 cm. Wygląd oraz wielkość papug nie są zróżnicowane w zależności od ich płci, przez co nawet specjaliście trudno czasami rozróżnić samca i samicę.
Konury słoneczne mają gruby, czarny dziób oraz mocno zaznaczone jasne obwódki wokół oczu 
Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu gatunku jest jego upierzenie. Większa część ciała, w tym głowa, ma intensywne pomarańczowe lub żółto-pomarańczowo-czerwone zabarwienie. Skrzydła oraz ogon przyjmują natomiast zielony i zielono-niebieski kolor. Zaznaczmy, że młode osobniki są prawie w całości zielone.

Tryb życia

Konury słoneczne żyją przeważnie w parach lub kilkuosobowych stadach. W siedliskach, w których nie brakuje dostępu do żywności, papugi mogą zbierać się w stada liczące sobie do ok. 30 osobników. Przedstawiciele gatunku potrafią dziennie pokonywać duże odległości w poszukiwaniu nowych żerowisk, dzięki czemu radzą sobie bardzo dobrze w powietrzu. Ptaki porozumiewają się ze sobą za pomocą charakterystycznych i bardzo głośnych wokalizacji.
Dojrzałość płciową ptaki osiągają po ukończeniu 2. roku życia. Gatunek rozmnaża się bez problemu w niewoli. Papużki składają jednorazowo do 3 do 4 jaj, które do wyklucia są wysiadywane przez około miesiąc. Pisklęta są gotowe opuścić gniazdo po upływie około dwóch miesięcy. 

Długość życia

W optymalnych warunkach naturalnych konury słoneczne dożywają ok. 15 lat. Jeżeli znajdują się pod dobrą opieką, w hodowli mogą jednak dożyć nawet 30 lat. 

Dieta

W naturze konury słoneczne spożywają głównie pokarm pochodzenia roślinnego, jego najważniejszą częścią są owoce oraz nasiona tropikalnych gatunków.

Jak hodować konurę słoneczną?

Konury słoneczne są zdecydowanie ptakami dla bardziej doświadczonych hodowców papug. Po pierwsze, preferują życie w grupie, dlatego minimalnie zaleca się kupno co najmniej dwóch egzemplarzy. Społeczna natura zwierzaka sprawia, że wymaga on stałej uwagi i kontaktu z właścicielem, w przeciwnym razie zaczyna być ospały i traci energię, co z kolei przekłada się na wzrost podatności na choroby. Z drugiej strony, dotkliwa samotność może też skutkować wzrostem agresywności, papuga będzie dziobała i atakowała wszystkich domowników oraz inne domowe zwierzęta. Konury lubią też obgryzać meble, kable i inne przedmioty w domu, oduczenie ich wielu niepożądanych zachowań jest bardzo trudne ze względu na ich upartą naturę.
Ogromnym wyzwaniem dla właścicieli (i sąsiadów) jest też bardzo głośna wokalizacja gatunku, która może czasami przyprawiać o ból głowy, zwłaszcza jeżeli hodujemy kilka papug jednocześnie. Mają bardzo ostry i wysoki głos, do którego trudno przyzwyczaić się wielu osobom. Jeżeli preferujemy ciszę, powinniśmy stanowczo przemyśleć zakup tego ptaka.

Klatka dla konury słonecznej

Minimalne wymiary klatki dla konury słonecznej to 75 cm na 75 cm na 90 cm, odstęp między prętami nie powinien być większy niż 1,9 cm. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przygotowanie dużej woliery zewnętrznej, w której mogą żyć przez większą część roku. Ponieważ konura jest wyspecjalizowanym lotnikiem, aby zapewnić jej odpowiednią ilość ruchu, codziennie wypuszczamy ją z klatki na kilka godzin i pozwalamy swobodnie poruszać się po domu. W klatce powinny znaleźć się też akcesoria do ćwiczeń i zabawy, w tym huśtawki, drabinki, sznurki lub klocki. Ptak nie stroni od wody i lubi kąpiele, dodatkową atrakcją będzie więc basenik.

Karma dla konury słonecznej

Konury słoneczne żywią się karmą pochodzenia roślinnego, preferują tutaj owoce i warzywa strączkowe. Nie pogardzą również kwiatami, orzechami i nasionami. Wiele tych składników znajdziemy w standardowych karmach dla papug o średniej wielkości, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Zadbajmy jednak o to, aby karma była cały czas urozmaicona. Od czasu do czasu zwierzakowi można podawać również jajka.

Czy konura słoneczna może nauczyć się mówić?

Tak. Podobnie jak wiele innych gatunków papug, konura słoneczna może się nauczyć pojedynczych słów, a nawet całych sentencji. Ptak nie podłapie jednak samodzielnie wybranych kwestii – aby osiągnąć pożądany efekt musimy go żmudnie trenować. 

Cena konury słonecznej

Ze względu na rzadkość występowania w naturze, a także atrakcyjny wygląd, konury słoneczne cieszą się powodzeniem wśród wielu hodowców. Ceny papugi nie należą przez to do niskich. Za pojedynczą sztukę zapłacimy 1000–1200 złotych lub więcej. Zwróćmy uwagę, że egzemplarze sprzedawane za niższe kwoty mogą potencjalnie pochodzić z przemytu albo przewlekle chorować, zwierzęta nabywamy więc tylko z pewnych źródeł.
Zdjęcie: Envato Elements