Data publikacji:

Adopcja kota ze schroniska: wszystko, co musisz wiedzieć

Czy trudno jest stworzyć nowy dom dla kota po przejściach? Opieka nad kotem to duża odpowiedzialność, dlatego warto zapoznać się wcześniej ze wszystkimi aspektami, które dotyczą adopcji czworonoga. Co kupić dla kota przed adopcją? Jak przygotować dom na przyjazd kota? Sprawdź, co to znaczy odpowiedzialna adopcja. 
adopcja kota ze schroniska

Dlaczego warto adoptować kota?

W Polsce i na całym świecie jest wiele bezdomnych lub przebywających w domach tymczasowych kotów, które czekają na kochający i bezpieczny dom. Fundacje i schroniska są przepełnione, dlatego adoptując mruczka, stwarzasz możliwość fundacjom na pomoc innym zwierzakom w potrzebie. 
Adopcja jest wiążąca, podobnie jak podpisanie umowy kupna zwierzęcia. Decydując się na przygarnięcie dorosłego kota, masz możliwość znaleźć mruczka, którego potrzeby będziesz w stanie spełnić. Warto rozmawiać z opiekunami przed adopcją, by mieć pewność, że osobowość wybranego kotka będzie odpowiadać twoim oczekiwaniom i możliwościom.
Adopcja kota jest zazwyczaj bezpłatna, chociaż fundacje i schroniska chętnie przyjmują darowizny przy okazji adopcji. Pamiętaj jednak, że adoptując czy kupując kota, musisz być w stanie go utrzymać i zapłacić za ewentualną diagnostykę czy leczenie w przypadku choroby.

Przygotowanie domu: co kupić przed adopcją kota?

Zanim mruczek pojawi się w twoim domu, warto jest zadbać o czystość wszystkich pomieszczeń. Posprzątaj najgłębsze zakamarki w mieszkaniu i sprawdź, czy rośliny, które masz w domu, są bezpieczne dla kotów.
Przygotuj wyprawkę dla kotka. Na początek kup kuwetę, a najlepiej nawet dwie, żwirek do kuwety, miski dla kotów, które można łatwo myć, i dobierz odpowiednią do potrzeb i wieku kotka karmę, drapak, posłanie, ciekawe i różnorodne zabawki dla kotów oraz szczotkę do wyczesywania sierści. Koniecznym elementem wyprawki jest też transporter dla kota.

Adopcja kota ze schroniska krok po kroku: formalności, procedury, wizyta przedadopcyjna 

Formalności przed adopcją mogą różnie wyglądać, w zależności od wewnętrznych procedur wybranych placówek. Pracownik schroniska czy fundacji zazwyczaj rozmawia z potencjalnym opiekunem, aby ustalić, jakiego kota poszukuje, i móc dopasować mruczka do możliwości opiekuna. Taka rozmowa ma też oczywiście na celu sprawdzenie, czy przyszły opiekun jest osobą odpowiedzialną i czy stworzy kotu bezpieczny dom. 
Niektóre fundacje czy schroniska wymagają wizyty przedadopcyjnej w celu oceny warunków mieszkalnych. Warto to wcześniej sprawdzić, zanim zdecydujesz się na adopcję. To szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w innym mieście. Cała procedura adopcyjna może się wówczas wydłużyć. 
Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy adopcyjnej, chociaż niektóre fundacje i schroniska zastrzegają sobie prawo do wizyty poadopcyjnej (zapowiedzianej lub niezapowiedzianej).

Jak pomóc kotu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu? 

Pierwsze dni z kotem w domu mogą być trudne, dlatego najlepiej już wcześniej się na to przygotować. Nieufne i nieśmiałe mruczki mogą chować się za meblami i nie wychodzić zza nich przez wiele godzin. Daj pupilowi czas na zaaklimatyzowanie się i staraj się nie robić niczego na siłę. Zadbaj o czyste miski z jedzeniem i wodą oraz o kuwetę dla kota.
Koty szczególnie dbają o swoją higienę, ale nawet im może przydarzyć się wpadka na początku. Niektóre zwierzęta mogą też coś zniszczyć w domu, np. twój ulubiony kocyk, firankę czy zasłonę. Pamiętaj, by absolutnie nigdy nie karać mruczka za niepożądane zachowanie. Staraj się raczej nagradzać pozytywne zachowania. Dobrym pomysłem jest na pewno nagradzanie kotka, gdy ten załatwi się do kuwety lub będzie spokojny podczas twojej nieobecności.
Zostaw pupilowi miskę ze świeżą wodę oraz miskę z pokarmem, gdy wychodzisz. Kotek powinien mieć także dostęp do różnych zabawek, którymi będzie mógł się bawić sam. Nieocenione będą na pewno kolorowe myszki czy piłeczki. 
Unikaj zmian przez przynajmniej kilka pierwszych tygodni życia kotka w nowym domu. Pierwsze tygodnie czy miesiące po adopcji to nie jest najlepszy czas na remont czy przeprowadzkę. Te wszystkie zmiany mogą pupila dodatkowo stresować.

Specjalne potrzeby adoptowanych kotów: jak radzić sobie z kotami po przejściach?

Zwierzęta przebywające w schroniskach są w różnym stopniu zsocjalizowane. Niektóre kotki w schronisku to typowi indywidualiści, którzy nie odnajdują się w większej grupie kotów, inne zwierzaki natomiast czują się wśród innych mruczków jak ryba w wodzie i nie odstępują swoich kocich towarzyszy na krok. Nie wszystkie koty są też oswojone z bliskością, a nawet obecnością człowieka. Pod tym kątem można wyróżnić kilka grup kotów w schronisku:
  • Kocięta
  • Łatwo się asymilują z innymi zwierzętami i szybko akceptują człowieka. Często trafiają do schroniska wraz ze swoim rodzeństwem z miotu i mamą.
  • Koty dorosłe oswojone
  • To koty miejskie lub podwórkowe. Miały kontakt z człowiekiem w przeszłości. Mogą być bardzo otwarte na ludzi, ale mogą też trzymać dystans. To często koty, które mieszkały kiedyś w domu, ale z różnych przyczyn ten dom straciły. Zazwyczaj nie mają większych problemów z utrzymaniem czystości. Pobyt w schronisku może być dla nich szczególnie stresujący i zapoznanie się z nowym opiekunem oraz nowym środowiskiem po adopcji może im zająć trochę czasu.
  • Koty wolnożyjące
  • To dzikie koty, które żyją na wolności i unikają kontaktu z ludźmi. Takie koty zazwyczaj nie odnajdują się w schronisku i źle znoszą zamknięcie w czterech ścianach. Większość dzikich kotów da się oswoić, ale nie każdy wolnożyjący kot potrzebuje bliskości z człowiekiem.
    Zdjęcie: Envato Elements