Data publikacji:

Najczęstsze błędy w wychowaniu psa

Jak dbać o potrzeby psa? Czy karanie psa może mieć negatywne konsekwencje w jego zachowaniu? Poznaj najczęstsze błędy w wychowywaniu psa i sprawdź, jak je wyeliminować. Zbudowanie więzi między opiekunem a psem jest na pewno wyzwaniem dla osób, które nie mają dużo doświadczenia w wychowywaniu psa. Istnieje kilka istotnych czynników, które pomogą uniknąć typowych błędów opiekunów psów.
wychowanie psa błędy
Komunikacja jest podstawą dobrej relacji ze swoim psem. Właściciele psów powinni uczyć się rozumieć swojego psa i starać się komunikować swoje oczekiwania wobec pupila za pomocą prostych, jasnych komend.
Ważne jest zapewnienie odpowiedniej aktywności fizycznej dopasowanej do wieku, rasy i indywidualnych potrzeb pupila.
Ważne jest zapewnienie psu odpowiednich warunków do życia w domu i bezstresowego środowiska, w którym pupil będzie czuł się bezpiecznie.
Ważne jest budowanie więzi i pozytywne wzmocnienie, które polega na nagradzaniu pożądanych zachowań i nie karceniu za złe zachowania.

Brak konsekwencji i jasnych zasad 

Zanim kupisz lub zaadoptujesz psa, warto porozmawiać z całą rodziną na temat tego, jak chcecie wychowywać pupila. Dobrze jest określić jasne zasady, których wszyscy będziecie przestrzegać. Chodzi tutaj na przykład o takie kwestia jak spanie w łóżku z opiekunem, jedzenie ze stołu, wskakiwanie na kanapę itp. 
To bardzo ważne, by wszyscy domownicy konsekwentnie przestrzegali ustalonych zasad. W innym przypadku pupil może czuć się zagubiony i robić to, co mu się podoba, jeśli część domowników nie będzie wyciągać z jego zachowania konsekwencji. 
Trzymanie się określonych zasad może być niekiedy wyczerpujące, szczególnie jeśli nie masz teraz czasu na ich przestrzeganie, najłatwiej byłoby ci przymknąć oko na niektóre zachowania i po prostu je chwilowo zignorować skoro masz coś ważniejszego do załatwienia. To oczywiście częsty błąd. Konsekwencja jest bardzo ważna. 

Brak socjalizacji 

Pies powinien mieć kontakt z innymi psami przez całe życie. Pierwsze tygodnie powinien spędzać wraz ze swoją mamą i rodzeństwem, a później spotykać się z innymi psami na spacerach, gdy przebywa już w nowym domu. Kontakt z innymi osobnikami tego samego gatunku wpływa dobrze na dobrostan zwierząt. Psy oczywiście nie dogadują się ze wszystkimi. Wiele czworonogów ma swoich ulubionych towarzyszy zabaw, z którymi bawi się chętniej niż z innymi. 
Dobrym pomysłem jest uczęszczanie z psem do psiego przedszkola, gdzie będzie miał okazję poznać inne psy i ich zachowania. Zwierzak będzie miał również okazję do przyswojenia innych umiejętności, np. reagowania na komendy.

Ignorowanie potrzeb psa

Psy potrzebują kontaktu ze swoim opiekunem. Oczywiście, nie każdy pies będzie odczuwał potrzebę fizycznej bliskości, ale sama obecność człowieka jest ważna w budowaniu zdrowej i bezpiecznej relacji między opiekunem a psem. Pamiętaj, by spędzać z czworonogiem czas każdego dnia. Poświęcaj mu czas i uwagę. Dobrym pomysłem jest zbudowanie rutyny, która polega na przykład na wspólnym jedzeniu kolacji czy leżeniu na kanapie po ostatnim wieczornym spacerze.
Psy powinny móc załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Ważne jest, by regularnie wyprowadzać je na spacer i dbać o jakość spacerów.
Potrzeba aktywności fizycznej jest szczególnie ważna, jeśli masz bardzo aktywnego psa, który kocha biegać za piłką czy pływać. Czworonóg może być sfrustrowany, jeśli nie ma możliwości zaspokojenia swojej aktywności fizycznej każdego dnia.
Psy wyciszają się poprzez gryzienie i żucie ulubionych zabawek, na przykład gryzaków czy tzw. kuli smakuli wypełnionej mokrą karmą. Potrzeba żucia i gryzienia jest bardzo ważna, dlatego pupil powinien być w stanie ją zaspokoić i skoncentrować uwagę na zabawkach do tego przeznaczonych, a nie np. na butach swojego opiekuna czy innych przedmiotach.
Widzisz, że pupil zachowuje się inaczej? Kaszle, boli go łapka, ma biegunkę czy może więcej pije? Twoim obowiązkiem jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, jeśli podejrzewasz, że twój pupil nie czuje się dobrze.

Błędy żywieniowe

Częstym błędem popełnianym przez psich opiekunów jest niepilnowanie ilości zjadanego przez psa pokarmu. Może to prowadzić do nadwagi lub otyłości u zwierzęcia. Ważne jest, by wyznaczać stałe pory jedzenia i nie zostawiać karmy w misce na zapas. Pupil nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia.
Kolejnym częstym błędem opiekunów psów jest to, że nierzadko karmią swojego pupila podczas własnych posiłków, a potem dziwią się, że zwierzę może sięgnąć po kawałek kurczaka bez pozwolenia, gdy opiekun się odwrócił. 

Nieodpowiednie szkolenie 

Szczenięta zazwyczaj wymuszają uwagę opiekunów, np. podgryzają, gdy chcą zwrócić na siebie uwagę czy po prostu dalej bawić się z opiekunem. Wiele można wybaczyć młodym psom, ale pod żadnym pozorem nie wolno ignorować niepożądanych zachowań. Wiek szczenięcy to odpowiedni czas na naukę i ewentualne wyeliminowanie niektórych nieodpowiednich zachowań. 
To, co może się wydawać urocze i zabawne u szczeniaka, może stać się problematyczne, gdy pies dorośnie. Dlatego ważne jest, aby psi opiekun jasno określał, co jest akceptowalne, a co nie, i był konsekwentny od samego początku.
Karanie psa jest niedopuszczalne. Po pierwsze, krzyczenie na pupila oznacza, że psiak otrzyma naszą uwagę, więc jest to dla niego forma nagrody. Po drugie, to bardzo skuteczny sposób na zniszczenie naszej dobrej relacji z pupilem. Po trzecie, pies nadal nie wie, czego od niego oczekujemy oraz jak powinien zachować się w przyszłości. Najlepszą formą karania jest ignorowanie pupila. Odbierając psu nasze zainteresowanie, sprawiamy, że pupil zauważy, iż tego typu działania nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Zdjęcie: Envato Elements