Data modyfikacji:

Jak wybrać adresówkę dla psa?

Obroża z adresówką może okazać się kluczowym elementem, który pozwoli na szybkie zidentyfikowanie psa znalezionego na spacerze. Okazuje się, że wybór adresówki wcale nie jest taki prosty. Poznaj rodzaje adresówek dla psa. Dowiedz się, co napisać na zawieszce dla psa i jak dobrać adresówkę do czworonoga.

adresówka dla psa

Po co psu adresówka?

Znakowanie zwierząt w Polsce nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane. Malutki chip wszczepia się podskórnie raz na całe życie zwierzęcia. Dane opiekuna są wówczas przypisane do unikatowego numeru, który można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia, które znajduje się w placówkach weterynaryjnych, na policji, w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, straży miejskiej i u niektórych hodowców psów i kotów.

Zwykła osoba, która znalazła psa na spacerze, niestety nie będzie w stanie odczytać danych przypisanych do chipu. Dlatego w takich sytuacjach zawieszka przy obroży z danymi opiekuna jest nieoceniona, bo pozwala na szybką identyfikację czworonoga i kontakt z jego właścicielem.

Identyfikator dla psa (adresówka dla psa) – co napisać?

Zawieszka dla psa powinna zawierać takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko opiekuna,
  • numer telefonu do opiekuna, a najlepiej do przynajmniej dwóch opiekunów,
  • adres zamieszkania,
  • imię psa.

Rodzaje adresówek dla psa

Plastikowa adresówka dla psa (plastikowa zawieszka dla psa)

To tania zawieszka do obroży dla psa, ale bardzo praktyczna! Może posiadać grawerowane dane lub miejsce, w którym należy umieścić karteczkę z wszystkimi niezbędnymi informacjami. Produkt jest wodoodporny, ale niestety może pękać. Dlatego, dokonując zakupu, zwróć uwagę, by tworzywo było dobrej jakości.

Plastikowa zawieszka dla psa jest dostępna w różnych kształtach i kolorach. Możesz kupić zawieszkę w kształcie kości, łapki psa, serduszka, kwiatka czy gwiazdki. Co ważne, plastikowe elementy nie wydają irytujących dźwięków, gdy uderzają np. o karabinek smyczy, co ma miejsce, gdy pies ma metalową zawieszkę.

Metalowa adresówka dla psa z grawerem (identyfikator dla psa grawerowany)

Taka metalowa zawieszka z grawerem dla psa to bardzo trwały produkt, który trudno przeoczyć. Zawieszka jest wodoodporna, jeśli jest pokryta powłoką antykorozyjną. Wygrawerowane dane można odczytać w każdym momencie, nie zawsze trzeba złapać czworonoga, by to zrobić. Litery i cyfry są zazwyczaj na tyle duże, że można je swobodnie odczytać nawet z odległości kilku metrów.

Adresówkę należy przypiąć do obroży, przyszyć lub nabić na obrożę. Pamiętaj o wymianie jej na nową, jeśli twoje dane ulegną zmianie. Cena zawieszki z grawerem dla psa to około 20-60 zł.

Metalowa beczułka dla psa

Metalową beczułkę można odkręcić i włożyć do jej środka karteczkę z zapisanymi danymi. Beczułka jest pusta w środku, dlatego bez problemu zmieścisz tam kartkę zwiniętą w rulon. W każdej chwili możesz wyjąć karteczkę i włożyć nową, ze zmienionymi danymi. Dzięki temu nie musisz kupować nowej adresówki dla psa, gdy zmienisz numer telefonu lub zamierzasz się niedługo przeprowadzić.

Ten rodzaj zawieszki staje się coraz bardziej popularny. Jest trwały – beczułki są szczelne, dlatego nie musisz się martwić, że karteczka się zmoczy – i mały – to zaleta, jeśli masz małego psa z krótką sierścią, ale też wada, jeśli twój pies ma długą sierść. Taka mała metalowa adresówka może zostać niezauważona przez znalazcę czworonoga.

Niestety, nie każdy wie, że w takiej beczułce kryje się karteczka z danymi opiekuna. Może zdarzyć się tak, że osoba, która znajdzie twojego pupila, pomyśli, że beczułka pełni jedynie rolę dekoracyjną. Cena metalowej beczułki dla psa to około 15-30 zł.

Adresówka skórzana dla psa

Możesz też kupić skórzaną adresówkę, którą należy przypiąć do obroży. Produkt można otworzyć za pomocą zatrzasku. Do jego środka należy włożyć karteczkę z danymi. To rozwiązanie dla dużych psów i psów olbrzymich, szczególnie dla tych, które mają bujną i długą sierść.

Pendrive do obroży dla psa

Czy wiesz, że adresówka dla psa jest też dostępna w postaci małego pendrive’a? Należy go przypiąć do obroży jak zwykłą zawieszkę lub beczułkę. Produkt zazwyczaj jest odporny na działanie wody, ale niestety nie jest niezawodny. Może zostać zniszczony przez działania mechaniczne. Co ważne, nie każdy wie, że to pendrive.

Nośnik danych należy podłączyć do laptopa lub innego urządzenia, które będzie mogło je odczytać. Dlatego, o ile nie masz laptopa przy sobie, konieczne jest zabranie czworonoga do domu.

Ten gadżet jest bardzo interesującym rozwiązaniem, ale niestety niepraktycznym. Musisz zdawać sobie sprawę, że psa może znaleźć każdy – także osoby starsze, które nie będą wiedziały, co to jest.

Obroża z imieniem psa

Taka personalizowana obroża to bardzo dobry pomysł, szczególnie jeśli twój pies ma krótką sierść. Wówczas obroża będzie dobrze widoczna nawet z oddali. Dokonując zakupu, poproś o wyszycie imienia psa i twojego numeru telefonu. Dobrze, by kolory obroży i nici kontrastowały ze sobą.

Jaka jest najlepsza adresówka dla psa?

Rodzaj adresówki powinien być dopasowany do psa indywidualnie. Jeśli twój pupil jest przebojowy, wszędzie go pełno i chętnie węszy w głębokich trawach i krzewach na spacerze, warto kupić wytrzymałą zawieszkę przypinaną na karabinek lub inną z bardzo mocną bazą. Warto również rozpatrzyć kupno dodatkowej adresówki w postaci napy przypinanej do obroży.

Psy z długą sierścią i psy z włosami powinny mieć widoczną adresówkę. Mała beczułka nie sprawdzi się np. u golden retrieverów czy cocker spanieli. Takie czworonogi powinny mieć większą, kolorową, kontrastującą z barwą sierści zawieszkę.

Adresówka z karteczką (beczułka dla psa) sprawdzi się u psów małych, miniaturowych z krótką sierścią, np. u chihuahua krótkowłosego lub u jamników krótkowłosych.