Zastanawiasz się, jak sprawić, by szkolenie psa szło sprawniej? Kliker może okazać się bardzo przydatny! Sprawdź, jak działa kliker dla psa. Dowiedz się, po co i kiedy należy go używać.
To metalowa blaszka zamknięta zazwyczaj w plastikowym pudełku. Po naciśnięciu klikera wydaje on specyficzny dźwięk, od którego uzyskał swoją nazwę. Używa się go podczas szkolenia psa. Służy do zaznaczania zachowania, które akceptujesz, które są pożądane.
Wypowiedz komendę, którą ćwiczysz z psem, np. „siad” lub „do nogi”. Za każdym razem, gdy pupil wykona prawidłowo komendę, użyj klikera i nagródź go jeg o ulubionym przysmakiem.
Po co używać klikera? Dlaczego nie nagrodzić go po prostu smakołykiem? Musisz wiedzieć, że psy to bardzo inteligentne zwierzęta i przeważnie chętnie oraz szybko się uczą. Nie oznacza to jednak, że nie mają problemów ze zrozumieniem, za co zostały nagrodzone.
Zanim podałeś psu smakołyk, gdy ten prawidłowo wykonał komendę, o którą go prosiłeś, mogło wydarzyć się wiele – za oknem mógł pojawić się ptak, który rozproszył pupila, czy pies mógł nawiązać kontakt wzrokowy z innym domownikiem. To wszystko mogło sprawić, że pies się rozkojarzył i po prostu nie skojarzy, za co został nagrodzony. Używając klikera od razu po wykonaniu komendy , informujesz pupila, że podoba ci się to zachowanie.
Kliker doskonale sprawdzi się do nauki komend na odległość, czyli np. komendy „zostań”. Wypowiedz komendę, odejdź od psa i użyj klikera, gdy pupil zostanie w wyznaczonym miejscu. Potem możesz podejść do zwierzaka i nagrodzić go smakołykiem.
Pamiętaj, że kliker to nie jest narzędzie do przywoływania zwierzęcia. Ten gadżet służy tylko i wyłącznie do nauki komend podczas szkolenia. Musisz zdawać sobie także sprawę, że psa należy nagrodzić za każdym razem, gdy użyjesz klikera (nawet, gdy użyjesz go przypadkowo).
W pewnym sensie tak. Klikając, przekazujesz psu informację, że jego zachowanie ci się podoba, i że zaraz nagrodzisz go za pomocą psiego przysmaku. Taki dwupoziomowy system nagradzania jest bardzo atrakcyjny dla czworonoga. Używając klikera informujesz psa, że zostanie nagrodzony, co może być już nagrodą samą w sobie.
Nie zapomnij, że wszystkie podane psu przysmaki podczas szkolenia należy uwzględnić w dziennym bilansie kalorii. Nie możesz podawać pupilowi dodatkowych, nieuwzględnionych w dziennej dawce pokarmowej smakołyków, ponieważ grozi to nadwagą lub otyłością psa w przyszłości. Postaw na psie przysmaki o obniżonej zawartości kalorii. Mogą to być na przykład gotowane kawałki mięsa bez przypraw lub suszone mięso.
Tak! Kliker zawsze brzmi tak samo, natomiast twój ton głosu, szybkość wypowiedzianych słów czy dodatkowa gestykulacja i intonacja sprawiają, że wypowiadane zdanie „dobry pies” zawsze będzie brzmieć inaczej, co może wpływać na powodzenie szkolenia.
Markera słownego możesz użyć, gdy np. nie masz klikera ze sobą, ale chcesz dać psu do zrozumienia, że podoba ci się jego zachowanie, lub gdy masz zajęte obie ręce i po prostu nie zdążysz nacisnąć kliker tak szybko, jak należałoby to zrobić.
Nie. Kliker to narzędzie, które jest przydatne podczas szkolenia. Nie musisz go używać później, gdy pies opanuje już komendy, nad którymi pracujecie.
Koszt klikera waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Postaw na taki, który posiada dodatkowo rączkę, dzięki której będziesz mógł zawiesić sobie kliker na ręce. To sprawi, że gadżet będziesz miał w zasięgu dłoni i będziesz mógł go użyć, gdy akurat przytrafi się okazja.