Data modyfikacji:

Jaką matę dla psa wybrać?

Legowisko, materac czy mata dla psa? Co wybrać? Poznaj rodzaje mat dla psów. Dowiedz się, czym kierować się podczas zakupu i jaki rozmiar maty wybrać dla psa. Sprawdź, jakie są zalety maty dla psa, i przekonaj się, dlaczego warto mieć ją w domu. Przeczytaj.

mata dla psa

Jaka mata dla psa? Czym się kierować podczas zakupu?

Mata dla psa powinna być bezpieczna, wygodna i niezawodna. Dobrze, by posiadała zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce. To znacznie ułatwi zachowanie higieny w domu. Zadaniem maty jest izolacja pupila od podłoża, dlatego powinna być wykonana z wytrzymałych i jednocześnie miękkich materiałów.

Mata do samochodu dla psa

Pies w samochodzie wymaga stworzenia czworonogowi odpowiednich warunków. Mata to dobre rozwiązanie, jeśli twój pupil lubi podróż samochodem, dobrze ją znosi i może ją spędzić na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Taką matę należy wówczas rozłożyć według instrukcji z tyłu samochodu lub w bagażniku. Produkt jest wodoodporny i doskonale chroni tapicerkę przed osadzaniem się na niej psiej sierści. To szczególnie polecany produkt, jeśli masz psa, który gubi sierść przez cały rok, np. labradora.

Mata węchowa dla psa

Ta mata nie służy do leżenia, a do zaspokajania potrzeby węszenia i tropienia. Produkt doskonale rozwija logiczne myślenie pupili i pomaga im przezwyciężyć różnego rodzaju lęki. W macie należy ukryć ulubione psie przysmaki twojego pupila, np. kawałki suszonego mięsa. Ważne, by smakołyki były dla psa bardzo atrakcyjne.

Istnieje dużo rodzajów mat węchowych. To popularna zabawka edukacyjna dla psów. Najprostsze maty węchowe są wykonane z filcowych pasków. Te bardziej skomplikowane zawierają kieszonki i różnego rodzaju przegródki. Czworonogi muszą wówczas wykazać się dużym sprytem i cierpliwością, by wydobyć wszystkie przysmaki.

Taką matę możesz też wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy spiąć ze sobą kilkanaście 2-4 cm pasm filcu za pomocą grubych, wytrzymałych nici. Staraj się, by szewki nie były dostępne dla psa podczas węszenia. Użyj materiału w żółtym, niebieskim lub fioletowym kolorze, ponieważ te kolory są dla psa najlepiej widoczne.

Żelowa mata chłodząca chłodząca dla psa

Zastanawiasz się, jak dbać o psa w upały? Mata chłodząca dla psa jest bardzo dobrym produktem, który sprawdza się w upalne dni. Jest wielokrotnego użytku, można ją dowolnie transportować, nie trzeba jej ładować, ani wkładać do lodówki przed użyciem. Produkt zaczyna działać, gdy czworonóg się na niej położy. Zachowuje właściwości chłodzące przez kilka godzin. Po krótkiej przerwie jest gotowa do ponownego użycia.

Maty chłodzące dla psów możesz zabierać do samochodu, wkładać ją do legowiska dla psa lub kłaść po prostu na podłodze. Jest dostępna w wielu rozmiarach, dlatego bez problemu powinieneś dopasować jej wielkość do wielkości twojego pupila.

Jak poznać, że psu jest gorąco?

Obserwuj swojego psa. Jeśli zauważysz, że intensywnie dyszy, unika aktywności fizycznej i odmawia spożywania posiłków, to warto skonsultować jego stan zdrowia z lekarzem weterynarii, ponieważ być może jego organizm jest przegrzany.

Pilnuj, by psy z gęstą i długą sierścią miały fryzurę adekwatną do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Psy, co prawda, nie oddają ciepła przez pocenie się, jak ludzie, ale na pewno będą czuły się swobodniej, jeśli ich sierść zostanie przerzedzona i wyczesana z martwych włosów okrywowych i martwego podszerstka.

Mata zamiast legowiska dla psa

Każdy pies powinien mieć swoje własne legowisko, ale czasem, z różnych przyczyn, pupil może chcieć odpoczywać w innym miejscu - np. obok twojego łóżka, gdy śpisz lub w kuchni, gdzie gotujesz obiad. W takich sytuacjach przyda ci się mata. Możesz położyć ją w dowolnym miejscu. Czworonogi lubią odpoczywać w spokoju, ale też jednocześnie nie lubią przebywać same w pomieszczeniu przez dłuższy czas, dlatego matę dla psa warto położyć tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu, i gdzie twój pies chętnie odpoczywa. Na takiej macie będzie mu o wiele wygodniej niż na podłodze.

Legowisko twojego psa jest na podwyższeniu, a ten nie jest w stanie do niego samodzielnie wskoczyć? Taka sytuacja zdarza się często, dotyka głównie starsze psy, które cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów. Wejście do legowiska nawet na niewielkim podwyższeniu może być dla nich wówczas bolesne i często niemożliwe do wykonania. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się maty, które są płaskie i możesz je położyć wszędzie - na dywanie, parkiecie, panelach, płytkach, a nawet na trawie.

Pamiętaj, że pies może chcieć odpoczywać na płytkach lub panelach, zamiast w swoim legowisku, bo szuka miejsca, w którym mógłby się nieco schłodzić. To normalne zachowanie w gorące dni. Warto wówczas zachęcić psa, by położył się na macie chłodzącej.

Mata do legowiska dla psa

Niektóre legowiska dla psów, np. kosz wiklinowy dla psa czy drewniane legowiska, są zbyt twarde i niewygodne dla czworonogów, dlatego wymagają dodatkowo materaca dla psa, poduszki lub grubszej maty. Takie maty są zazwyczaj sprzedawane w zestawie wraz z legowiskiem. Możesz jednak je dokupić oddzielnie, jeśli masz taką potrzebę.

Jaki rozmiar maty dla psa wybrać?

Mata powinna być na tyle duża, by pupil mógł się na niej swobodnie położyć. Poszczególne modele są zazwyczaj dostępne w przynajmniej 2-3 wymiarach. Sprawdź (za pomocą miary krawieckiej), ile mierzy twój pies, gdy jest wyciągnięty i odpoczywa. Na podstawie tego wyniku dobierz najbardziej odpowiednią matę. Jej poszczególne wymiary powinny być podane przez producenta.