Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć drzwi przed psem?

Drapanie drzwi przez psa to bardzo uciążliwy dla opiekuna zwyczaj. Najczęściej jest ono wynikiem nudy lub dużego stresu odczuwanego przez zwierzę, które zostaje samo. Nawet jeśli jesteś na dobrej drodze do tego, żeby ułatwić rozstania, dowiedz się jak zabezpieczyć drzwi przed psem, żeby uniknąć zniszczeń. Do dyspozycji masz różne rozwiązania, takie jak mata czy folia ochronna na drzwi przed psem. Jak ochronić drzwi przed psimi pazurami?
jak zabezpieczyć drzwi przed psem

Jak oduczyć psa drapania w drzwi? Czy to możliwe?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zabezpieczyć drzwi przed psem, poszukaj przyczyn zachowania, które chcesz zwalczyć. Psy to bardzo wrażliwe zwierzęta i wiele z nich cierpi z powodu lęku separacyjnego, nie mogąc znieść rozstania i samotnego przebywania w mieszkaniu. Drapiąc drzwi, próbują poradzić sobie z ogromnym niepokojem. Drugą możliwą przyczyną jest nuda, z którą na szczęście dużo łatwiej sobie poradzić.
Jak oduczyć psa drapania w drzwi? Po pierwsze zastanów się nad przyczyną drapania. Jeśli chodzi o lęk separacyjny, umów się na spotkanie z psim behawiorystą, który pomoże stopniowo rozwiązać problem. Zwierzę, które zostaje samo, czuje się samotne i znudzone, dlatego zapewnij mu rozrywkę.
Pies, który będzie miał zajęcie po twoim wyjściu, być może nawet nie pomyśli o drapaniu drzwi. Jak zająć zwierzę? Dobrym rozwiązaniem są naturalne gryzaki lub gryzak typu kong wypełniony psim smakołykiem. Stopniowe wydobywanie go z wnętrza zajmie psa na długo. Możesz też ukryć przekąski, żeby pies zajął się węszeniem. Po udanych poszukiwaniach prawdopodobnie zaśnie zmęczony i usatysfakcjonowany.

Jak zabezpieczyć drzwi przed drapaniem psa? Folia ochronna na drzwi przed psem

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drzwi przed drapaniem psa zanim uda ci się w pełni zapanować nad jego zachowaniem, dobrym rozwiązaniem może okazać się specjalna folia ochronna. Jej zaletą jest to, że jest niemal niewidoczna, nie wpływa więc negatywnie na wygląd przedpokoju. Takie zabezpieczenie powinno idealnie przylegać do drzwi.
Zanim zamocujesz taśmę przeciw drapaniu, sprawdź w niewidocznym miejscu, czy po jej odklejeniu nie zedrze się politura. Takie sytuacje się zdarzają i warto im zapobiegać. Drugim niebezpieczeństwem, które wiąże się z używaniem folii, jest ryzyko jej szybkiego porwania.

Jak zabezpieczyć drzwi przed psem? Mata ochronna na drzwi przed psem

Przezroczyste maty są dużo wytrzymalsze od folii, dlatego wydają się pewniejszym sposobem na to, jak zabezpieczyć drzwi przed psem. Producenci przycinają je do konkretnych wymiarów, a twoim zadaniem jest jedynie umieszczenie ich w strategicznym miejscu, które upodobało sobie zwierzę. Maty nie niszczą się tak szybko, a ich montaż jest bardzo łatwy, dlatego coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania.

Jak zabezpieczyć drzwi przed drapaniem psa? Barierka ochronna

Jak zabezpieczyć drzwi przed psem, nie ryzykując ich zniszczenia? Jeśli nie chcesz mocować na drzwiach folii ani maty ochronnej lub wiesz, że w przypadku twojego psa nie zdadzą one egzaminu, zastanów się, czy rozkład twojego mieszkania umożliwia ci zamocowanie bramki, która będzie stanowiła przegrodę dla zwierzęcia.
Barierkę możesz dowolnie zamykać i otwierać, kiedy tylko chcesz, chroniąc drzwi lub inne części mieszkania. Dzięki niej wyznaczysz psu teren, w którym może się poruszać. Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć, że pies w inny sposób wyładuje stres, niszcząc przedmioty w mieszkaniu.

Jak zabezpieczyć drzwi przed psem, kiedy nic nie pomaga?

Zdarza się, że kompletnie nic nie pomaga, a ty zupełnie nie wiesz, jak zabezpieczyć drzwi przed drapaniem psa. Niektórzy opiekunowie zwierząt kupują wówczas do domu specjalne duże kojce.
Jeśli na takie właśnie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, że zwierzę trzeba do niego przyzwyczajać bardzo powoli, budując pozytywne skojarzenia z gryzakami i smakołykami, które będziesz zostawiać wewnątrz. Pies nie powinien przebywać w takim miejscu dłużej niż 4 godziny.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym