Data publikacji:

Czipowanie psa – cena. Jak zaczipować psa? Ile kosztuje czipowanie psa?

Czipowanie psa to wyjątkowo przydatny wynalazek – umożliwia szybkie odnalezienie zwierzęcia, gdy się zgubi, i skontaktowanie się z właścicielem. W tym poradniku przybliżamy kwestie związane ze znakowaniem elektronicznym. Czipowanie psa – cena, jak przebiega, ile trwa, czy jest bolesne i bezpieczne dla pupila – wyjaśniamy.
Czipowanie psa
Czip to element elektroniczny, zawierający mikroprocesor, który w postaci implantu wszczepia się psu pod skórę. W czipie zakodowany jest niepowtarzalny numer, pod którym ukryte są w elektronicznej bazie danych kontakty do aktualnego właściciela, a także poprzednich miejsc, w których pies przebywał (np. dane schroniska). To wyjątkowo przydatne informacje, gdy znajdziesz zgubionego psa. Zaprowadź go wówczas do weterynarza, który za pomocą skanera będzie w stanie odczytać informacje zakodowane w mikroprocesorze czipa. Dzięki temu możliwe jest szybkie ustalenie danych kontaktowych właściciela psa.

Z czego składa się czip?

Czip zbudowany jest z biokompatybilnego szkła, powleczonego dodatkowo substancją, która zapobiega przemieszczaniu się urządzenia pod skórą zwierzęcia. Czip jest odporny – nie pęknie mimo nacisku, nie przegrzewa się ani nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji do organizmu czworonoga, dlatego jest dla psa bezpieczny i praktycznie niewyczuwalny. Czip jest pasywny, a więc nie emituje żadnych fal i działa tylko w momencie zbliżenia do niego skanera z czytnikiem. Czip jest niewielki – ma długość 8 mm i szerokość 1,4 mm, a więc najbardziej kształtem i wielkością przypomina ziarenko ryżu.

Do czego służy mikroczip?

Jest niezbędny do identyfikacji psa, np. przy odbiorze szczeniaka z hodowli lub gdy chcemy wyjechać z psem za granicę. W niektórych miastach w Polsce czipowanie psów jest obowiązkowe. Również zaczipowane zostają wszystkie psy, które trafiają do schroniska. W mikroprocesorze czipa zakodowany jest 15-cyfrowy, niepowtarzalny numer, którego odczytanie możliwe jest jedynie przy użyciu specjalnego czytnika skanującego. Do czipa dołączone są naklejki z numerem – jedną z nich trzeba wkleić do książeczki zdrowia, pozostałe np. do psiego paszportu.

Jak wygląda czipowanie psa?

To krótki zabieg, który polega na wstrzyknięciu czipa pod skórę za pomocą jednorazowego przyrządu, który wygląda jak spora plastikowa strzykawka. Zazwyczaj czip umiejscawia się między łopatkami lub na spodniej, lewej stronie szyi. Czip ma rozmiar ziarenka ryżu i pies nie czuje jego obecności pod skórą, a samo wszczepienie nie jest szczególnie odczuwalne, choć igła w strzykawce jest grubsza, ponieważ w niej mieści się mikroczip. Zanim lekarz weterynarz przystąpi do czipowania psa, powinien sprawdzić czytnikiem, czy numer wyświetlający się po zeskanowaniu czipa jest tożsamy z numerem na naklejce. Jeśli tak jest, można przystąpić do czipowania psa. Wybrane miejsce umieszczenia mikroczipa należy najpierw odkazić. Podczas implementacji czipa pod skórą psa trzeba zwierzę mocno trzymać, ponieważ niektóre psy są wrażliwe na ukłucia.
Po wykonaniu implementacji mikroczipa lekarz powinien wprowadzić numer czipa do Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie – jest kilka takich stron, na których można później sprawdzić, czy numer czipa został właściwie zarejestrowany. Jeśli numer czipa nie jest przez bazy widziany, należy skontaktować się z weterynarzem. W miastach, w których czipowanie psów jest obowiązkiem, właściciel po zabiegu dostaje jeszcze wniosek rejestracyjny, na którym wklejona zostaje naklejka z numerem czipa, a następnie powinien udać się z takim wnioskiem do urzędu miasta, by zarejestrować pupila. Wraz z czipem właściciele otrzymują jeszcze specjalną zawieszkę na obrożę psa, na której zapisano, że pies jest zaczipowany, a także znajduje się na niej numer telefonu, pod którym można zgłosić ewentualne zaginięcie lub znalezienie zwierzęcia.

Ile kosztuje czipowanie psa?

Czipowanie psa – cena waha się i wynosi od 50 do 150 zł. Rozbieżność jest tak duża, ponieważ cena zależy od producenta czipa, usług gabinetu weterynaryjnego, a także od wielkości czipa i strzykawki, które można dopasować do wielkości i grubości skóry psa. W niektórych gminach czipowanie jest darmowe i służy zapobieganiu problemom bezdomności.

Czy czipowanie psa jest bolesne?

Czipownaie jest zabiegiem bardzo przypominającym zwykły zastrzyk czy szczepionkę, z tą różnicą, że igła jest grubsza – ma średnice około 2 mm. Wrażliwsze psy będą czuły mocniej ukłucie, jednak nie pozostawia ono śladów, poza lekkim obrzękiem utrzymującym się przez kilka dni. Pies nie czuje, że ma czipa, zazwyczaj też nie da się urządzenia wyczuć, dotykając skóry psa palcami.
Autor: Agnieszka Jastrzębska