Data modyfikacji:

Jakie ziarna dla ptaków, czyli jakie i w jaki sposób dawać ziarna ptakom?

Wiele osób w naszym kraju lubi dokarmiać ptaki. Doceniamy ich piękny śpiew i chcemy im pomóc w trudnym dla nich czasie. To całkowicie zrozumiałe. Niestety, wiele osób, mimo dobrych chęci, dokarmia je w nieodpowiedni sposób, podając im produkty, które mogą być dla nich szkodliwe. Nie wynika to ze złej woli, lecz braku wiedzy na temat potrzeb zwierząt. Dlatego też przedstawiamy, jakie ziarna dla ptaków będą najbardziej odpowiednie oraz czego unikać podczas zimowego dokarmiania ptaków.
Zacznijmy od tego, co najważniejsze - ptaki dokarmiamy wyłącznie późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Nie powinniśmy robić tego przez cały rok. Z prostego powodu - tracą one wówczas naturalny instynkt, co sprawia, że w sytuacji, w której nie dostaną od nas pożywienia, nie będą potrafiły samodzielnie go znaleźć. To jednak nie wszystko. Dokarmianie ptaków sprawia, że bytują one bliżej siedlisk ludzkich, przez co są bardziej narażone na śmierć. Przykładem zagrożeń są nie tylko samochody, linie wysokiego napięcia, ale również dziko żyjące oraz wychodzące koty, dla których ptaki są nie lada przysmakiem. Pomagać ptakom powinniśmy tylko w sytuacji, gdy jest to niezbędne. W sezonie letnim możemy jednak zadbać o to, by miały dostęp do świeżej wody, wystawiając spodeczki obciążone kamieniami. 

Najczęstsze błędy w dokarmianiu ptaków

Jak wspominaliśmy, wiele osób, które decydują się na dokarmianie ptaków, popełnia błędy, które sprawiają, że ich dobry uczynek może mieć negatywne konsekwencje. Wiele pokarmów, które mogą wydawać się odpowiednie, tak naprawdę są bardzo szkodliwe.

Doskonałym przykładem jest chleb. Okruchy chleba i bułek zawierają bowiem gluten, który nie jest tolerowany przez układ pokarmowy ptaków. W związku z tym dochodzi do rozwoju chorób, które mogą pozbawić ptaków umiejętności latania (doskonałym przykładem jest choroba anielskiego skrzydła, która dotyka kaczek czy łabędzi dokarmianych chlebem). Ptakom nie podaje się również gotowanych w soli ziemniaków oraz innych resztek ze stołu. Musimy bowiem mieć świadomość, że jedzenie, które spożywamy, jest przyprawione w sposób, który może zaszkodzić ptakom.

Złym pomysłem jest również podawanie pokarmu dla innych gatunków ptaków - kanarków, papug, a nawet gołębi. 

Jakie ziarna dla ptaków wybierać?

Podstawowym produktem, który należy podawać ptakom, są ziarna. Powinny być nieprzetworzone - nie ma więc mowy o ziarnach prażonych, solonych czy smażonych. Ich różnorodność jest zaś naprawdę spora. Wśród gatunków zbóż, które podawać możemy ptakom, wymienić należy między innymi pszenicę, żyto czy proso senegalskie.

Warto jednak mieć świadomość, że są to ziarna mało kaloryczne, które nie pozwolą ptakom przetrwać zimy. Dlatego też do podawanego pokarmu warto dodać nasiona olejowe, takie jak słonecznik i rzepak. Ponadto ptaki bardzo chętnie konsumują również nasiona konopi, mozgę kanaryjską czy ziarno nigru. W karmniku może znaleźć się również kukurydza czy groch. Nie są one jednak odpowiednie dla małych gatunków ptaków, które nie poradzą sobie z ich zjedzeniem.

Nie tylko ziarna, czyli wzbogać karmnik orzechami

To jednak nie wszystko. Ptaki kochają również wszystkie orzechy. Są one również cennym źródłem tłuszczu, którego tak brakuje im w czasie zimy. Z powodzeniem możemy podawać orzechy laskowe, włoskie oraz wiele innych. Jeśli dodatkowo chcemy urozmaicić ptakom pożywienie, możemy zdecydować się również na suszone owoce, takie jak jabłka, truskawki czy gruszki. Nie jest to jednak niezbędne. Dodatkowo możemy w karmniku powiesić również kawałek słoniny - pamiętajmy jednak, aby była bez przypraw, w stanie surowym.

Gotowe karmy - rozwiązanie dla każdego

Jak widać, ptaki mogą spożywać bardzo wiele różnorodnych ziaren i orzechów. Samodzielne ich nabycie oraz podawanie w odpowiednich proporcjach może być jednak dość kłopotliwe i co tu nie ukrywać - dość kosztowne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z gotowych rozwiązań. W sklepach zoologicznych i w sieci możemy znaleźć gotowe mieszanki ziaren, które są w pełni zbilansowanym pożywieniem dla skrzydlatych przyjaciół. Co więcej, mieszanki te dostępne są w różnych rodzajach - dla ptaków wolnożyjących, dla sikorek, dla ptaków zimowych oraz wielu, wielu innych. Dlatego też możemy zaobserwować, jakie ptaki odwiedzają naszą okolicę i tym samym dobrać odpowiednią mieszankę. Jest to nie tylko wygodne, ale również bezpieczne dla ptaków.

Jak powinien wyglądać karmnik dla ptaków?

Wiemy już, jakie ziarna dla ptaków warto podawać. Ważną kwestią jest jednak również to, w jaki sposób je podajemy. Bardzo popularne na wielu podwórkach domki nie są bowiem najlepszym pomysłem. Choć wyglądają uroczo, nie są w stanie zapewnić ptakom dobrej jakości i świeżości pokarmu. Ptaszki bardzo często zanieczyszczają je swoimi odchodami, co może być przyczyną roznoszenia chorób oraz pasożytów wśród ptactwa. Poza tym, zbita podłoga nie sprzyja odprowadzaniu wody opadowej, przez co ziarno może pleśnieć. 

Jakie karmniki warto więc wybierać? Specjaliści polecają te, które mają postać siatkowego podajnika. Ptak zaczepia się pazurkami o druciki i swobodnie wydziobuje kolejne ziarna. Pokarm nie jest zaś zanieczyszczony. Polecane karmniki tego typu bez trudu znajdziesz w serwisie Ceneo.pl. 

Podsumowując, dokarmianie ptaków zimą jest dobrym zwyczajem, dzięki któremu mogą one przetrwać zimę. Musimy jednak pamiętać, że robiąc to nieumiejętnie, możemy im zaszkodzić. Dlatego też kluczowe znaczenie ma zdobycie wiedzy na temat tego, jakie ziarna dla ptaków na zimę możemy podawać lub też korzystanie z gotowych mieszanek.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa