Data modyfikacji:

Modliszka. Hodowla w Polsce. Jak hodować modliszkę?

Domowe pupile to najczęściej psy i koty. Zdarza się jednak, że ludzie wolą mniej popularne zwierzęta. Mogą to być węże, jeże, a nawet owady. W ostatnich latach popularna stała się modliszka. Hodowla obejmuje modliszki storczykowe, patyczakowe, motylowe, gwinejskie i wiele innych gatunków, które można kupić w sklepach zoologicznych lub od prywatnych hodowców. Czy modliszki żyją w Polsce? Tak. Modliszki żyjące naturalnie w Polsce są chronione i nie można ich odławiać. Przed zakupem owada warto dowiedzieć się, jakie ma wymagania i jakie produkty są niezbędne, aby modliszki mogły się prawidłowo rozwijać.
modliszka hodowla

Modliszki – charakterystyka

Modliszki to owady, które zachwycają pięknymi barwami, dlatego zdobywają coraz więcej miłośników. Jak wygląda modliszka? Te interesujące owady osiągają długość do kilkunastu centymetrów długości, mają różne kształty i kolory. Modliszki storczykowe łatwo pomylić z popularnym kwiatem, są równie piękne, dlatego ta odmiana modliszki jest często wybierana do hodowli.
Czy modliszki gryzą? Co prawda owady te są drapieżnikami, ale nie atakują ludzi. Mogą ugryźć tylko wtedy, gdy czują się zagrożone. Modliszki gryzą i atakują innych przedstawicieli swojego gatunku, dlatego powinny żyć osobno. Jedynymi gatunkami, które mogą żyć stadnie, są modliszki liściogłowe i patyczakowe. Odpowiadając na pytanie, ile żyje modliszka, samica modliszki żyje od 5 do 12 miesięcy, samiec – około 3–6 miesięcy.

Jak hodować modliszkę – wymagania

Hodowla modliszek nie jest bardzo trudna, ale przed zakupem owada warto porozmawiać z doświadczonymi hodowcami lub zapoznać się z informacjami dostępnymi w internecie czy literaturze. Aby modliszka mogła żyć w niewoli, musi mieć zapewnione prawidłowe warunki. Ważna jest odpowiednia temperatura oraz wilgotność.
Początkowi hodowcy mogą trzymać owady w pojemnikach hodowlanych czy moczoboxach. Ważne, aby rozmiar był dopasowany do wielkości owada. Do pojemnika lub terrarium można włożyć sztuczne rośliny bądź wysuszone gałęzie.
Terrarium dla modliszki nie może być za duże, ponieważ modliszka nie będzie w stanie upolować pokarmu. Modliszki muszą mieć zapewnioną możliwość poruszanie się po suficie, ponieważ w pozycji głową w dół przechodzą linienie, które umożliwia ich wzrost. Pomocna jest siatka na górze i po bokach pojemnika. W ciągu całego życia modliszka przechodzi kilka wylinek.
Owady wymagają wysokiej wilgotności na poziomie 50–60 procent w dzień i 60–70 procent w nocy. Terrarium trzeba regularnie zraszać spryskiwaczem, ale nie można dopuścić do zalania podłoża. Aby utrzymać optymalną wilgotność, przyda się higrometr. Można również zastosować włókno kokosowe.
Modliszki lubią ciepło. W zależności od odmiany w terrarium powinna panować temperatura około 25–30 stopni Celsjusza w dzień i 20–25 stopni Celsjusza w nocy. Odpowiednią temperaturę można osiągnąć za pomocą odpowiednich lamp lub kabli. Ważna jest również prawidłowa wentylacja.

Co jedzą modliszki?

Wiele osób zastanawia się, co je modliszka. Owady są drapieżnikami, dlatego muszą mieć zapewniony żywy pokarm. Można zdecydować się na owady karmowe, dostępne w sklepach zoologicznych, lub założyć hodowlę karmówek w domu. Modliszki chętnie jedzą m.in. muchy, muszki owocówki, ćmy, mole, karaczany, szarańcze, świerszcze. Wielkość pożywania musi być dostosowana do rozmiarów modliszki.
Należy pamiętać, że pokarm jest bardzo ważną kwestią w żywieniu nie tylko modliszek, ale wszystkich zwierząt hodowlanych. Powinien pochodzić więc ze sprawdzonych źródeł i posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Tylko produkt z takimi oznaczeniami to gwarancja odpowiedniego żywienia modliszek i wspierania ich funkcjonowania w sposób prawidłowy. To również zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Najpopularniejsze odmiany modliszek w hodowli

Polscy hodowcy najchętniej wybierają takie odmiany jak modliszka gwinejska, modliszka diabelska, modliszka storczykowa, modliszka motylowa, modliszka orchidea czy modliszka olbrzymia.

Modliszki gwinejskie

Mają małe wymagania, dlatego są wybierane przez początkujących hodowców. Można kupić je za 20–30 zł, osiągają niewielkie rozmiary – do 10 cm. Modliszki gwinejskie są zazwyczaj zielone, rzadziej jasnobrązowe. Mają duże skłonności kanibalistyczne, dlatego muszą być hodowane pojedynczo.

Modliszki diabelskie

Owady potrafią upodabniać się do kwiatów i liści, dzięki czemu mogą skutecznie polować na swoje ofiary. Są duże, największe okazy mają 15 cm. Wielokrotnie w ciągu życia zmieniają ubarwienie, są jedną z najpiękniejszych i najciekawszych odmian.
Zalecane są dla doświadczonych hodowców, ponieważ są delikatne i wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. Temperatura w miejscu, gdzie przebywają, musi wynosić w dzień 30–35 stopni Celsjusza, w nocy 20–25 stopni Celsjusza. Wymagana wilgotność w dzień to 40–60 procent, w nocy od 60 do nawet 80 procent.

Modliszki storczykowe

Modliszka storczykowa, inaczej modliszka różowa lub modliszka orchidea, to przepiękna odmiana przypominająca kwiat storczyka. Samice mają około 8 cm długości, samce są dużo mniejsze i dorastają do około 3 cm. Różnice w wielkości tych modliszek są bardzo duże. Samice są masywniejsze, a odwłok charakteryzuje wrzecionowaty kształt. Modliszki te mają też dużo grubsze i krótsze czułki niż samce. Samice modliszki różowej żyją około roku, z czego 6 miesięcy pod postacią imago. Przechodzą 7 wylinek. Samce natomiast żyją około 6 miesięcy, choć jako dorosła postać jedynie kilka tygodni. Potrafią też latać na odległość nawet kilkudziesięciu metrów, zwykle w kierunku światła.
Hodowla jest umiarkowanie trudna. Owady powinny przebywać w temperaturze 26–30 stopni Celsjusza w dzień i w około 20–24 stopniach Celsjusza w nocy. Preferują bardzo dużą wilgotność powietrza.

Modliszki motylowe

Modliszka motylowa to jeden z najpiękniejszych gatunków modliszek. Okazy te charakteryzuje występowanie pięknie barwionych owalnych zdobień na skrzydłach przypominających wyglądem motyla, skąd nazwa. Jej odwłok pokrywają liczne i charakterystyczne dla tej modliszki wyrostki. Samica modliszki motylowej dorasta do 5 cm długości. Samiec jest natomiast mniejszy i jego maksymalne wymiary to 4 cm.
Terrarium dla tego gatunku powinno mieć wymiary 20 × 20 × 20 cm. Odpowiednia temperatura w nocy to 20–25 stopni Celsjusza, a w dzień 25–30 stopni Celsjusza. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 40–50%. Samica dożywa do 10 miesięcy, z czego 6 to okres imago, a samiec żyje do 7 miesięcy, z czego 4 to imago. Naturalnie modliszka motylowa występuje w takich krajach jak Angola Południowa, Kenia, Kongo, Etiopia, Tanzania, Zanzibar czy Zimbabwe.

Modliszki olbrzymie

Modliszka olbrzymia zwana też tarczową to jeden z największych gatunków modliszek. Jej długość może dochodzić do 15 cm. Modliszki olbrzymie wyróżnia ciemnozielony kolor, co upodabnia je do liści. Mają również owalne pronotum. Modliszka ta spotykana jest niemal w całej Azji, choć najczęściej występuje w lasach deszczowych. Jest to największy w swoim rodzaju drapieżnik.
Modliszka olbrzymia jest łatwa w hodowli i często wybierana przez początkujących hodowców. To gatunek bardzo kanibalistyczny w stosunku do rodzeństwa. Samica składa kilka dużych ootek, zawierających średnio 100, a nawet więcej nimf. Najkorzystniejsza temperatura dla modliszki olbrzymiej to 24–26 stopni Celsjusza. Wilgotność natomiast powinna wynosić 70%. Organizując terrarium, należy zapewnić tej modliszce obiekt o wielkości 20 × 30 cm i bardzo dobrą wentylację.
Modliszki to piękne i zadziwiające owady. Domowa hodowla pozwala na obserwacje tych wyjątkowych owadów w różnych stadiach rozwoju. Można hodować różne gatunki, patrzeć, jak dorastają i zmieniają kształty. To fascynujące, wiele osób twierdzi, że modliszki są jednymi z ciekawszych gatunków do hodowli domowej. Warto się o tym przekonać i sprawdzić, dlaczego modliszki fascynują tak wiele osób. Ile kosztuje modliszka storczykowa? Cena osobnika waha się w przedziale 60–150 zł.
Autor: Karolina Grad