Data publikacji:

Co je kameleon domowy? Jak karmić? 

Świerszcze, karaczany, mole czy ptasie jaja? Co je kameleon? Jak go karmić? Poznaj charakterystykę produktów dla gadów i sprawdź, co kupić dla kameleona, by ten był zdrowy i zadowolony. Dowiedz się, czy kameleon jest mięsożerny. 
Green tropical chameleon on tree branch

Co je kameleon domowy? Jak go karmić?

Kameleony domowe są mięsożerne i żywią się głównie insektami, dlatego ważne jest dostarczanie im odpowiedniego pokarmu. Oczywiście, dodatek owoców czy kwiatów jest jak najbardziej mile widziany w diecie gada, ale pokarm roślinny nie powinien stanowić podstawy diety kameleonów.
Najlepszym pokarmem dla kameleona domowego są więc żywe owady, takie jak świerszcze, karaczany, szarańczaki, mączniaki, muchy owocowe i dżdżownice. Można je łatwo kupić w sklepach zoologicznych.
Warto dostarczyć kameleonom również sporadycznie inne źródła białka, takie jak kraby lub ptasie jaja, które można traktować jako urozmaicenie ich diety.
Nie zapomnij o regularnym podawaniu świeżej wody, najlepiej regularnie spryskuj wodą liście roślin w terrarium, aby kameleon mógł napić się kropli wody. Dodatkowo, warto urozmaicić dietę kameleona domowego witaminami i minerałami w postaci preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych.
Ważne jest monitorowanie masy ciała i stanu zdrowia kameleona, aby potwierdzić, że zapewniasz mu zdrową i zbilansowaną dietę.

Co dać kameleonowi do jedzenia?

Świerszcze dla kameleona

Te bardzo ruchliwe owady są niezwykle atrakcyjne dla kameleona. Kameleony pożywiają się w sposób niezwykle efektowny – wyrzucają swój długi język do przodu i łapią swoje ofiary. Świerszcze są dla nich doskonałym pożywieniem i bez problemu mogą stanowić główną część ich diety.
Świerszcze są też bardzo łatwe do podania. Wystarczy, że wrzucisz żywe do terrarium gada. Świerszczami możesz karmić zarówno osobniki dorosłe i młode. Przy młodych musisz szczególnie mocno zadbać o rozmiar świerszczy – muszą być odpowiednio małe, by pupil był w stanie je złapać i zjeść.

Karaczany dla kameleona

Karaczany, oprócz świerszczy, to kolejny wartościowy element diety kameleonów, który może być jej podstawą. Nadają się też do podawania młodym osobnikom tylko, ponownie, musisz zadbać o to, by nie były zbyt duże. Jeśli kameleon uzna owada za zbyt dużego, by mógł go zjeść, nie zainteresuje się nim.
Karaczany nie mają zbyt twardych pancerzyków, dlatego doskonale nadają się na pokarm dla kameleonów.

Mącznik młynarek dla kameleona

Mącznik młynarek to bardzo popularny wybór wśród hodowców gadów. Z powodzeniem nadaje się dla kameleonów, choć nie powinien być podstawą ich diety. W mączniku, zwłaszcza w jego larwach, jest bardzo dużo tłuszczu, a kameleon jest zwierzęciem bardzo łakomym i najchętniej zjadłby ich bardzo dużo.
Bardzo dobrym pomysłem jest podawanie mącznika kameleonowi w ramach przekąski i smakołyku. Raz na dwa tygodnie lub nawet rzadziej w zupełności wystarczy.

Mole woskowe dla kameleona

Mole woskowe nazywane są niekiedy „słodyczami dla owadów” i właśnie w ten sposób powinny być traktowane. Kameleony je bardzo lubią, ale nie powinny stanowić podstawy ich diety. Larwy mola woskowego zawierają bardzo dużo tłuszczu, który w nadmiarze nie jest dobry dla kameleonów. Mole możesz śmiało hodować samodzielnie, jeśli masz do tego warunki, ponieważ są łatwo dostępnym i prostym pokarmem.
Jeśli kameleon dostanie je raz na jakiś czas, np. co dwa tygodnie, na pewno będzie bardzo zadowolony z takiego rarytasu.

Mysie oseski dla kameleona

Mysie oseski są kolejnym rarytasem z punktu widzenia kameleona. Nie powinny stanowić podstawy ich diety. Najlepiej nadają się na pokarm dla ciężarnych samic lub takich, które zdążyły już złożyć jaja. To bardzo trudny i obciążający organizm czas w życiu samic kameleona, dlatego warto je rozpieszczać w tym okresie.
Oczywiście dorosły samiec czy nieciężarna samica też nimi nie pogardzą, choć warto podawać im ten rodzaj pokarmu bardzo rzadko. Raz na kilka tygodni lub miesięcy będzie zupełnie wystarczające. Mysie oseski nie sprawdzą się u bardzo młodych kameleonów.

Muszki owocówki dla kameleona

Muszki owocówki to doskonały pokarm dla młodych kameleonów. Są niewielkie, łatwo dostępne i niezwykle ruchliwe, przez co bardzo dobrze oddziałują na myśliwskie instynkty kameleonów i zmuszają do aktywności. Nie są też kłopotliwe dla hodowców. 
Muszki nie są pokarmem hałaśliwym, rzadko uciekają z terrarium i można je łatwo hodować. Niektóre z kameleonów mają szczególne upodobanie do muszek owocówek, ale mimo wszystko nie powinno się karmić gada wyłącznie nimi. Nie są polecane jako podstawa ich diety.

Pokarm roślinny dla kameleona

Kameleony to zwierzęta, które jedzą zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. W ich diecie musi znaleźć się miejsce na pokarm pochodzenia roślinnego. Dobrym wyborem mogą być owoce, na przykład jabłka, maliny, truskawki oraz banany. Niektóre kameleony za nimi przepadają, inne nie będą się interesować owocami – w takim wypadku nie powinieneś zmuszać gada do ich jedzenia. 
Dobrym wyborem może też być dodatek suszonych kwiatów. Warto skorzystać z gotowych mieszanek.

Jedzenie dla kameleona

Trixie Pokarm dla gadów Świerszcze 

Suszone świerszcze to bogata w proteiny karma dla gadów. Sprawdzi się jako idealny dodatek do żywej karmy.

Trixie Pokarm dla gadów Mix kwiatów

Mix kwiatów Trixie jest idealny jako suplement żywieniowy zarówno dla gadów roślinożernych, jak i wszystkożernych.
Zdjęcie: Envato Elements