Data modyfikacji:

Jakie gadżety do akwarium wybrać?

Akcesoria do akwarium dla rybek mają na celu nie tylko cieszyć oko, ale także zadbać o to, aby hodowane gatunki miały dobre warunki do rozwoju. Wśród obowiązkowych gadżetów do akwarium muszą się znaleźć np. filtr oraz grzałka. W co jeszcze warto się wyposażyć? Które akcesoria pomogą zadbać o czystość w zbiorniku, a które nadadzą mu bardziej dekoracyjny wygląd? Podpowiadamy.
gadżety do akwarium

Akcesoria do akwarium dla rybek, które pomagają utrzymać zbiornik w czystości

Aranżacje akwarium wymagają zastosowania odpowiednich akcesoriów. Podstawowe akcesoria do akwarium dla rybek, które powinny zostać zakupione bez względu na rozmiary zbiornika, to filtr czyszcząco-napowietrzający, grzałka oraz oświetlenie.

Filtr czyszcząco-napowietrzający pomaga usuwać z wody zanieczyszczenia, takie jak resztki pokarmu czy też szczątki roślin. Dzięki niemu w zbiorniku nie gromadzą się szkodliwe bakterie. Jaki filtr do akwarium wybrać? Na rynku są dostępne filtry wewnętrzne, które są niedrogie, ale za to mało wydajne, oraz filtry zewnętrzne, które są droższe, ale za to mają bardzo dobry wpływ na jakość wody.

Kolejny istotny gadżet do akwarium to grzałka. Urządzenie ma na celu regulowanie temperatury wody w zbiorniku. Im mniejsze akwarium, tym mniejsza moc grzałki będzie wymagana – przykładowo, w akwarium o pojemności mniejszej niż 50 litrów wystarczy grzałka o mocy wynoszącej około 25-50 W. Tymczasem w zbiorniku o pojemności do 100 litrów, należy zamontować urządzenie o mocy 100 W.
Bardzo ważne jest także to, jakie oświetlenie do akwarium wybierzemy. Nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także z powodu wymagań roślin akwariowych oraz niektórych gatunków ryb. Aby zapewnić hodowanym okazom odpowiedni rozwój, najlepiej sięgnąć po świetlówki lub oświetlenie LED. Jeśli chodzi o możliwość punktowego naświetlania lub operowanie barwą światła, tego typu kwestie warto skonsultować z doświadczonym akwarystą bądź też sprzedawcą w sklepie zoologicznym.
W jakie jeszcze gadżety do akwarium warto się wyposażyć, aby zadbać o czystość wody? Przydatne mogą się okazać także:
  • akcesoria do akwarium dla rybek służące do odławiania rybek;
  • czyścik magnetyczny;
  • odmulacz;
  • pompa wirnikowa;
  • preparat do uzdatniania wody;
  • sitko;
  • skrobak do ścian;
  • sterylizator;
  • szczypce do przesadzania roślin.

Gadżety do akwarium o walorach dekoracyjnych

Poza akcesoriami do akwarium dla rybek o walorach czysto praktycznych, warto zainwestować także w różnego rodzaju dekoracje. Przydadzą się:

Tło dekoracyjne na tylną szybę

W ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć różnego rodzaju tła, które imitują naturalnie występujące w środowisku wodnym skały i rośliny. Ich zalety to nie tylko ozdobny wygląd, ale także łatwy montaż. Ciekawym rodzajem dekoracji do akwarium jest tzw. tło strukturalne. Wykonane z żywicy epoksydowej tło 3D umieszcza się w środku akwarium, jest ono bezpieczne dla ryb oraz odporne na działanie wody i promieni UV.

Ceramiczne ozdoby

Jaskinie, sakiewki, muszelki, statki i domki wykonane z ceramiki są zupełnie bezpieczne dla ryb oraz innych zwierząt wodnych. Do niektórych z ozdób można podłączyć systemy napowietrzające i w ten sposób uzyskać efekt ściany bąbelków powietrza. Przed włożeniem dekoracji do zbiornika należy przeczytać dokładnie instrukcję, z reguły producent zaleca, aby opłukać ozdobę pod bieżącą wodą, bez użycia środków do mycia i dopiero po jej umyciu umieścić ją w akwarium.

Ozdobne korzenie

Tego typu gadżety do akwarium są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, od imitacji drzewka bonsai, przez korzenie z otworami, po korzenie mangrowe i przypominające jaskinię. Poza poprawą estetyki w akwarium takie dekoracje służą także jako kryjówka dla ryb – warto je umieścić w szczególności w zbiorniku, w którym są hodowane ryby przydenne.

Ozdobne kamienie

Najpopularniejsze rodzaje skał do akwarium to Dragon Stone, Elephant Skin, Róża Pustyni oraz lawa wulkaniczna. Rodzaj kamieni należy dobrać zgodnie z biotopem akwarium, przykładowo, lawa jest przeznaczona dla zbiorników typu Malawi i Tanganika. Naturalny kamień wykazuje niezwykłe właściwości, ponieważ stabilizuje poziom pH wody, zbliżając go do warunków środowiska, w których dane gatunki żyją w naturze.

Sztuczna lub żywa roślinność

Jeśli prawdziwe rośliny stanowią twoim zdaniem zbyt duży kłopot, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać sztuczne imitacje naturalnych gatunków. Nie dość, że utrzymają one piękny wygląd przez długi czas, to jeszcze rybki nie będą ich podjadać. Natomiast gdy wolisz uprawiać prawdziwe rośliny akwariowe, zacznij od gatunków łatwych w hodowli, takich jak np.: Eleocharis parvula, Echinodorus tenellus, Bacopa monnieri, Limnophila aromatica, Micrantheum umbrosum czy też Alternanthera reineckii Red. Posiadają one bardzo atrakcyjne liście, są wytrzymałe na błędy początkujących i łatwe w rozmnażaniu.

WARTO WIEDZIEĆ: jeśli decydujesz się na naturalne skały i kamienie do zbiornika, przed umieszczeniem w akwarium należy je porządnie wyparzyć. W przeciwnym razie możesz na nich przynieść bakterie, które zaszkodzą hodowanym okazom! Warto wybierać gładkie okazy, pozbawione zagłębień, w których mogłyby gromadzić się bakterie. Niektórzy akwaryści przeprowadzają dodatkowo tzw. test octu – jeśli kamień po polaniu octem zaczyna się pienić, oznacza to, że nie nadaje się on do umieszczenia w zbiorniku.
Autor: Alicja Hudzik