Data publikacji:

Problemy behawioralne u kotów: jak rozpoznać i radzić sobie z agresją i lękiem u kota

Zauważyłeś ostatnio u swojego kota dziwne zachowanie? Załatwianie się poza kuwetą, obgryzanie mebli czy warczenie w momencie próby bliższego kontaktu mogą wskazywać na problemy behawioralne. Podobnie jeżeli kot nagle stał się bardziej lękliwy, apatyczny, unika kontaktu z ludźmi i ciągle szuka schronienia. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.
problemy behawioralne kota

Problemy behawioralne kotów – z czego mogą wynikać?

Problemy behawioralne u kota mogą mieć wiele przyczyn. Psychika kota jest bardzo podatna na jakiekolwiek zmiany. Koty lubią rutynę, mają swoje ulubione miejsca oraz przyzwyczajenia. Przeprowadzka, wizyta u weterynarza, a nawet z pozoru małe zmiany, jak nowa karma czy przestawienie kuwety, mogą być przyczyną stresu u zwierzaka.
Częstą przyczyną problemów behawioralnych może być też choroba. Ból odczuwany przez kota może powodować agresywne zachowania, załatwianie się poza kuwetą, obdrapywanie mebli czy innego rodzaju niewłaściwe zachowania.
Przeczytaj także: Waleriana dla kota

Lęk i agresja u kota – czy zawsze idą w parze?

Lęk i agresja u kota mogą być są ze sobą powiązane, ale nie jest to reguła. Koty odczuwające silny lęk mogą reagować agresją jako formą obrony. Może to mieć miejsce w sytuacji, kiedy kot czuje się zagrożony, czymś się mocno przestraszy lub nie ma możliwości ucieczki. Nagła agresja u kota może być wówczas odpowiedzią na stresujący bodziec, a jej celem jest odstraszenie potencjalnego zagrożenia. Jednak lęk u kota nie zawsze objawia się agresją. Bardzo często koty preferują uniknięcie konfrontacji i po prostu ucieczkę.
Lęk i agresja mogą być ze sobą również powiązane w sytuacji, gdy kot ma za sobą traumatyczne lub po prostu złe doświadczenia z przeszłości. Przykładowo nigdy nie miał kontaktu z ludźmi, był niewłaściwie socjalizowany czy przeszedł bolesną chorobę. Agresywne koty mogą stanowić wyzwanie dla właściciela – w takiej sytuacji najważniejsze jest znalezienie przyczyny takiego zachowania i jak najszybsze jej wyeliminowanie.

Stres u kota – objawy

Silny stres u kota może objawiać się w bardzo subtelny, jak i zdecydowanie bardziej wyraźny sposób. Jednym z najczęstszych objawów stresu jest chowanie się i unikanie kontaktu z ludźmi. Można też zaobserwować częstsze niż zazwyczaj mycie się. Jest to naturalny sposób u kotów na uspokojenie się i rozładowanie napięcia. Również brak apetytu może być objawem stresu.
Przeczytaj także: Feromony dla kota
Zestresowany kot może się również załatwiać poza kuwetą lub przejawiać agresywne zachowania względem swojego opiekuna. W innym przypadku może próbować rozładowywać napięcie, obgryzając lub drapiąc meble oraz inne przedmioty w mieszkaniu.

Jak radzić sobie z problemami behawioralnymi kotów

Przede wszystkim kota nie można karać. Kot nie powiąże kary ze swoim zachowaniem – w ten sposób możesz jedynie spotęgować problem oraz popsuć swoje relacje ze zwierzęciem, które później będzie trudno odbudować. Warto stosować system nagradzania pożądanych zachowań. Przykładowo, jeżeli kot jest bardzo zlękniony, możesz go nagrodzić smaczkiem w momencie, gdy wyjdzie z ukrycia. Ważne, aby kota nagrodzić bezpośrednio po oczekiwanym przez nas zachowaniu.
Jeżeli samodzielnie nie jesteś w stanie zidentyfikować źródła problemu, z pomocą może przyjść koci behawiorysta. Przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i postara się znaleźć właściwe rozwiązanie. Jeżeli kot zachowuje się bardzo agresywnie lub jest bardzo apatyczny, a inne sposoby nie pomagają, należy udać się do weterynarza. Przeprowadzenie podstawowych badań może wykluczyć potencjalną chorobę.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.