Data modyfikacji:

Jak pokazać kotu, że czegoś nie wolno?

Na pewno nie raz się zastanawiałaś, jak nauczyć swojego kota reagowania na polecenia. I dlaczego psa tak łatwo nauczyć pewnych zachowań, z kolei tresura kota jest taka trudna. To nie do końca tak, że kot domowy nie rozumie, co do niego mówimy. Tylko dlaczego nas nie słucha?
tresura kota

Dlaczego koty ignorują zakazy?

Kocie nawyki różnią się od psich. Koty, w przeciwieństwie do psów, przez tysiące lat ewolucji nie wyrobiły w sobie nawyku posłuszeństwa. Psy zostały udomowione przez ludzi do pomocy w polowaniach czy do obrony, koty z kolei same przywędrowały za człowiekiem ze względu na możliwość polowania na gryzonie znajdujące się przy ludzkich osadach. Dodatkowo kocie społeczności tworzą się inaczej niż u psów. Nie mają wyraźnego lidera, w związku z czym nie są przystosowane do słuchania poleceń.

Jak koty interpretują nasze sygnały?

Naukowcy z Japonii w serii badań udowodnili, że koty wyłapują i rozumieją nasze polecenia oraz wołanie ich po imieniu, jednak zachowanie kota będzie zupełnie inne niż psa. Mowa ciała kota zmienia się, gdy go wołamy: możemy zaobserwować ruch uszu, głowy, ogona lub delikatną wokalizację. Czasem zdarza się również, że kot do nas podbiegnie, ale nie jest to regułą.

Co zrobić, gdy kot robi coś zakazanego?

Trening negatywny

Trening negatywny polega na negatywnym wzmocnieniu w celu wyeliminowania niechcianego zachowania. Nigdy nie stosuj kar fizycznych ani nie krzycz na swojego kota, ponieważ wywoła to tylko niepotrzebny stres czy nawet strach. A to zepsuje twoje relacje ze zwierzęciem.
Najskuteczniejszym sposobem na oduczenie kota niechcianych zachowań jest jego całkowite ignorowanie. Kocie zachowanie często jest spowodowane chęcią wywołania naszej reakcji, a jeżeli jej nie uzyska – szybko mu się znudzi. Jeżeli przykładowo kot drapie w szafę, nie powinniśmy na niego zwracać uwagi albo po prostu wyjść z pokoju. Podobnie podczas zabawy – jeżeli kot nas ugryzie, powinniśmy natychmiastowo przerwać zabawę.

Kary anonimowe

Stosowanie kar anonimowych może być bardziej skuteczne w przypadku kotów, ponieważ nie kojarzą ich bezpośrednio z właścicielem, co mogłoby wiązać się z utratą do niego zaufania. Przykładem takiej kary mogą być taśmy dwustronne. Taką taśmę należy nakleić w miejscu, które kot często drapie lub w miejscu, na które nie chcemy, żeby wchodził, np. stolik pod telewizor.

Jak ukarać kota?

Kotów nie należy karać. Przykładowo krzycząc na kota, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Kot domowy może to odczytać jako zaproszenie do zabawy lub zinterpretuje swoje zachowanie jako prawidłowe, ponieważ wywołało reakcję właściciela, jednak nie powiąże kary bezpośrednio z niewłaściwym zachowaniem. Ciągłe krzyki na kota czy innego rodzaju kary mogą w konsekwencji wywołać również problemy behawioralne kota. Nie chcemy, aby kot na nasz widok chował się pod łóżko!

Nagradzanie pożądanych zachowań

Nagrody dla kota

Tresura kota powinna być oparta na nagradzaniu pożądanych przez nas zachowań. Koty szybko się uczą, które zachowania wiążą się z pozytywnymi skutkami, takimi jak np. możliwość zjedzenia smaczku.
Wychowanie kota może być łatwiejsze, jeżeli wykorzystamy kliker dla kota. Za pomocą klikera sygnalizujemy kotu, że podoba nam się jego zachowanie i chcemy go nagrodzić. Trening z klikerem polega na powiązaniu jego dźwięku z danym zachowaniem. Przykładowo, jeżeli kot reaguje na dźwięk swojego imienia i do nas przychodzi, wówczas nagradzamy go smakołykiem, jednocześnie klikając.
Zanim jednak zaczniemy trening z klikerem, musimy nauczyć kota, że dźwięk klikera oznacza nagrodę. W tym celu, w momencie gdy dajemy kotu smaczek, należy użyć klikera.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.