Szelki pomagają zapanować nawet nad najbardziej ciągnącym na spacerze czworonogiem i są zdrowsze dla jego kręgosłupa. Jakie szelki dla psa będą dobrym wyborem? Zobacz, jak dobrać szelki dla małego, średniego i dużego psa oraz jak je założyć.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrać szelki dla psa, przyjrzyjmy się krótko rodzajom szelek, które są dostępne na rynku.
Zastanawiasz się, jakie szelki będą dobre dla psa, który ciągnie? Szelki typu easy-walk są zapinane z przodu, na wysokości klatki piersiowej pupila. Ich zadanie polega na przekierowaniu części siły pociągowej czworonoga w stronę opiekuna. Dzięki temu nie zmęczysz się na spacerze nawet z najbardziej ciągnącym psem i będziesz mieć nad nim większą kontrolę.
Szelki spacerowe to doskonały wybór dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy, ale także dla takich, które są bardzo spokojne podczas każdego spaceru – nie ciągną, chodzą przy nodze, nie wykonują gwałtownych ruchów i przez większą część spaceru niespiesznie węszą. Ponieważ nie pozwalają psom na swobodne poruszanie kończynami piersiowymi, nie zaleca się ich stosować u bardzo aktywnych psów na dłużej.
To dobre i wygodne szelki dla psa bardzo aktywnego, który lubi biegać i tropić. Paski są umiejscowione w taki sposób, by w żadnym razie nie blokowały ruchów. Szelki przylegają do psa w obrębie szyi i klatki piersiowej.
Podobnie jak szelki spacerowe mają pasek przechodzący poziomo przez okolicę przedpiersia i paski za przednimi kończynami. Taki układ szelek dla psa nie sprawdzi się u bardzo aktywnych czworonogów.
Największą zaletą tego typu szelek jest uchwyt na twoją dłoń. Dzięki niemu możesz szybko chwycić pupila w sytuacjach kryzysowych. Sprawdzi się to, gdy czworonóg będzie chciał zjeść śmieci na spacerze, podejść do innego psa, który sobie tego nie życzy, oraz, gdy będziesz chciał przejść z nim przez ruchliwą ulicę.
Jakie szelki dla aktywnego psa? Szelki zaprzęgowe są przeznaczone dla psów zaprzęgowych oraz innych bardzo aktywnych czworonogów, uprawiających takie sporty jak: canicross, bikejoring i skijoring. Szelki oplatają całe ciało pupila, są zapinane tuż za ogonem. Są idealne do uprawiania sportu, ale nie sprawdzą się na zwykłych spacerach.
Jak przewieźć psa samochodem? Przydatne będą dobre i bezpieczne szelki samochodowe dla psa. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich czworonogów, które są za duże do podróży w transporterze (psy duże i olbrzymie), oraz tych, które są grzeczne w samochodzie i nie sprawiają problemów w podróży.
Sprzęt do spaceru z psem należy dobrać pod kątem potrzeb i wielkości psa, ale też pod kątem swoich oczekiwań i potrzeb. Musisz wiedzieć, że nie każda obroża i nie każde szelki będą wygodne i bezpieczne zarówno dla twojego pupila, jak i dla ciebie. Zarówno źle dopasowana i dobrana obroża, jak i szelki, mogą przynieść psu więcej złego niż dobrego.
Obroża sprawdzi się na pewno dla psów ras małych i miniaturowych, które nie ciągną na spacerach. To także doskonałe rozwiązanie dla szczeniąt i wszystkich innych psów, które nigdy nic nie nosiły na szyi i dopiero uczą się chodzić na smyczy. Umożliwia też opiekunowi większą kontrolę nad głową psa niż szelki. Dlatego lepiej się sprawdzi na spacerze z czworonogiem, który zjada śmieci.
Szelki powstały wiele lat temu, ale służyły do tego, by pies coś ciągnął (np. sanie z ludźmi). Dopiero z czasem zostały przystosowane do pracy z psem bardzo aktywnym. Obecnie szelki dla psa, który ciągnie, są nieocenionym narzędziem, które przynosi korzyści dla każdego opiekuna, ale też dla samych zwierząt.
Szelki gwarantują małe obciążenie na wysokości szyjnego odcinka kręgosłupa. Obciążenie jest wówczas optymalnie rozłożone, co jest dla pupila zdrowe. Jest to szczególnie ważne dla psów żywiołowych, które na spacerach zawsze są o kilka kroków przed tobą i rzadko chodzą przy twojej nodze.
Szelki sprawdzą się na pewno dobrze u wszystkich psów ras brachycefalicznych, czyli u mopsów czy buldożków, które mają krótką szyję. Obroża u takich psów może wywierać duży nacisk na krtań, co utrudnia oddychanie. Szelki są o wiele lepszym rozwiązaniem dla takich ras.
Psy najlepiej widzą kolory żółty i niebieski. Dlatego, jeśli nie chcesz, by pies rzucał się w oczy innym czworonogom na spacerach, wybierz zielone, czerwone lub brązowe szelki lub obrożę.
Jak dobrać dobre i wygodne szelki dla małego psa? Powinny być wykonane z lekkiego materiału, na przykład z tworzywa sztucznego. Takie szelki są lżejsze i delikatniejsze niż te wykonane ze skóry naturalnej. Skóra małych psów i psów ras miniaturowych jest bardziej delikatna i skłonna do podrażnień niż skóra psów ras średnich, dużych czy olbrzymich.
Z tego powodu unikaj szorstkich przeszyć na szelkach i wybierz takie, które są gładkie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Szerokość pasków powinna wynosić około 1-1,5 cm. Szelki dla małych psów często są podbite od wewnątrz miękkim materiałem (np. filcem lub polarem), który dodatkowo chroni przed otarciami.
Tanie szelki mogą farbować sierść zwierzęcia, dlatego jeżeli chcesz kupić różowe czy czerwone szelki, wybierz oferty uznanych producentów. Dobre rodzaje szelek dla psa małego to easy-walk czy guard.
Szelki dla psa dużego mogą być wykonane ze skóry. Dzięki temu będą bardziej wytrzymałe niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Średnica pasków powinna wynosić od 2 cm do nawet 5-6 cm w przypadku bardzo dużych psów lub psów ras olbrzymich. Dobrym rozwiązaniem będę szelki dla dużego psa typu guard czy norweskie.
Ważniejsze od doboru odpowiedniego rodzaju szelek, jest ich indywidualne dopasowanie do twojego pupila. Wbrew pozorom to zbyt luźno dopasowane szelki są przyczyną obtarć skóry zwierzęcia. Dlatego ważne jest to, jak dopasować szelki dla psa. Poza tym istnieje szansa, że pies z luźnych szelek może się wyswobodzić.
Szelki muszą być dopasowane, byś mógł prawidłowo z nich korzystać. Skóra pupila powinna się poruszać wraz z ich ruchem. Jak wyregulować szelki dla psa? Pomiędzy szelki a skórę psa powinieneś móc włożyć maksymalnie dwa palce (w przypadku psów małych i miniaturowych ras wystarczy jeden palec).
Dobór szelek jest o wiele trudniejszy niż dobór idealnej obroży. Przed zakupem zmierz obwód psa w najszerszym miejscu na wysokości klatki piersiowej, tuż za przednimi kończynami oraz szyi. Warto też zmierzyć odległość pomiędzy tymi obwodami ze strony grzbietowej i brzusznej.
Jeśli decydujesz się na szelki typu easy-walk lub szelki norweskie, zmierz też szerokość przedpiersia pupila. Dzięki temu będziesz mógł dobrać najlepszy rozmiar szelek w sklepie internetowym lub zdecydować się na szelki na zamówienie.
Szelki dla psa należy przełożyć przez przednie kończyny pupila. Jest to bardzo proste, ale technika może się różnić w zależności od ich rodzaju. Jeśli pies jest na początku niecierpliwy, poproś drugą osobę do pomocy. Z czasem twój pupil na pewno się nauczy, że zakładanie szelek oznacza, że zaraz pójdzie na upragniony spacer.
Pamiętaj, by nagrodzić pupila za każdym razem, gdy zachowa spokój i będzie opanowany podczas zakładania szelek. Jest to szczególnie ważne, jeśli dopiero uczysz psa chodzenia na smyczy.