Niemal każdy świeżo upieczony właściciel młodego pieska jest zaskoczony tym, z jaką siłą ta mała, słodka i puszysta kuleczka potrafi wbić swoje ostre ząbki w rękę czy nogę. Oczywiście tuż za tym odkryciem pojawia się pytanie, co z tym zrobić. Przeczytaj, jak oduczyć szczeniaka gryzienia.
Dlaczego właściwie niemal każdy szczeniak wszystko gryzie? Istnieje aż kilka tego przyczyn.
Szczeniaka i małe dziecko łączy poznawanie świata właśnie poprzez smakowanie i gryzienie – różnica polega na tym, że bobas, w przeciwieństwie do psa, nie ma tak ostrych ząbków.
Szczeniak gryzie, ponieważ w taki sposób poznaje świat – odkrywa nowe smaki, konsystencje, różne faktury i twardości. Jest to dla niego przyjemne zajęcie i w zasadzie, jeśli opiekun nie zapewni odpowiednich zabawek, jedyna rozrywka.
Należy pamiętać, że szczeniaki uwielbiają, wręcz kochają się bawić. Kiedy więc tylko nie śpią, szukają czegoś, co można by poszarpać, pociągnąć, na czym można by rozładować energię, a to może wiązać się z tym, że szczeniak gryzie ręce opiekuna.
Oczywiście bywa i tak, że szczeniak gryzie, ponieważ przeżywa negatywne emocje. Tak jak człowiek sięga w sytuacjach stresowych po jedzenie, papierosa czy inne uspokajacze, tak piesek rozładowuje napięcie poprzez gryzienie.
Stresującymi dla szczeniaczka sytuacjami mogą być chociażby oddzielenie od matki, jak i krzyk nowych właścicieli (pojawiający się np. wówczas, gdy szczeniak załatwi się w mieszkaniu/domu – należy pamiętać, że zupełnie nie rozumie on, o co chodzi opiekunowi).
Czasami szczeniak wszystko gryzie, ponieważ zwyczajnie wypadają mu zęby i pojawiają się nowe. Podobnie jak u ludzi, tak i u zwierząt proces ten związany jest z uporczywym swędzeniem dziąseł oraz ich obrzmieniem. W poszukiwaniu ulgi od bólu i swędzenie zwierzę zaciska szczęki na wszystkim, co znajduje się w jego pobliżu – to zupełnie naturalne i zrozumiałe.
Co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł? Jak oduczyć go podgryzania rąk i nóg? Oto kilka dobrych porad.
Nie ma co się dziwić, że szczeniak gryzie po rękach i nogach, jeśli jego opiekun wysyłał mu wcześniej sygnały, że takie zachowanie jest w porządku. Niestety postępuje tak spora część właścicieli czworonogów – najpierw zezwalają na gryzienie w formie zabawy, potem denerwują się na szczeniaka.
Aby zwierzak mógł zlikwidować swędzenie i ból dziąseł, a także w celu umożliwienia mu zaspokojenia potrzeby zabawy, należy kupić mu gumowe zabawki. Nie jedną, ale co najmniej trzy lub cztery – tak aby zawsze któraś była na wyciągnięcie małego pyszczka.
Za każdym razem, kiedy masz ochotę pobawić się ze szczeniakiem, sięgnij po zabawkę – nie podsuwaj szczeniakowi dłoni. Bardzo ważne jest również to, by uczulić na takie zachowanie innych.
Uwaga! Jeśli szczeniak wszystko gryzie – czyli również przedmioty, takie jak buty, kapcie czy meble, w czasie nieobecności opiekuna należy pochować to, co jest możliwe do schowania i rozłożyć wszędzie zwierzęce zabawki.
Za każdym razem, gdy szczeniak gryzie ręce czy nogi, należy odpowiednio reagować. Prawidłową reakcją ze strony opiekuna jest natychmiastowe zakończenie zabawy, czyli odejście od szczeniaka. Nie należy krzyczeć na zwierzę ani go strofować, a jedynie wysłać komunikat, że zabawa została zakończona – w ten sposób zwierzę się uczy, ale nie doświadcza zbędnego stresu. Przy konsekwentnym stosowaniu się do tej zasady po kilku tygodniach szczeniak powinien już zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami właściciela