Data modyfikacji:

Jakie zabawki dla owczarka niemieckiego wybrać?

Zabawa zaspokaja ważne potrzeby fizjologiczne i psychiczne psów. Jest ważna dla każdego zwierzaka, bez względu na jego wiek, temperament czy rasę, jednak żeby wybrać najlepsze zabawki, trzeba uwzględnić wszystkie te czynniki. W przypadku dużych, silnych psów, takich jak owczarki niemieckie, ogromne znaczenie ma wytrzymałość używanych przez nie przedmiotów. Jeśli będą solidne, posłużą długo, zniknie także ryzyko połknięcia odgryzionych elementów. Jakie zabawki dla owczarka niemieckiego sprawdzą się najlepiej?
zabawki dla owczarka

Jaka powinna być idealna zabawka dla owczarka niemieckiego?

W każdym domu zamieszkałym przez psy powinny być zabawki różnego typu, zaspokajające najważniejsze potrzeby zwierząt. Między innymi dzięki wspólnym aktywnościom pupil i opiekun tworzą więź, która jest podwaliną pełnej miłości relacji, ale też pozwala na lepszą kontrolę nad zwierzakiem w różnych sytuacjach. W przypadku większych ras ten drugi aspekt ma duże znaczenie.

Dobrze dobrane i regularnie używane zabawki dla owczarka niemieckiego sprawią, że zwierzę będzie spokojniejsze i zadowolone, wolne od frustracji, która mogłaby być powodem niszczenia przedmiotów w domu lub innych nieakceptowanych zachowań. Owczarki są silne, nawet jako szczeniaki, dlatego używane przez nie zabawki muszą być wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, które jednocześnie nie mogą być zbyt twarde.

Nie powinno się podawać psom przypadkowych zabawek, zwłaszcza gdy są małe, lepiej skorzystać z oferty sklepów zoologicznych, która jest bardzo bogata. Jakie zabawki dla owczarka niemieckiego kupić? Niezbędne będą gryzaki, szarpaki i aporty, przydadzą się również zabawki do wody i rozwijające ważne dla zwierzęcia umiejętności, na przykład mata węchowa.

Najważniejsze potrzeby, które trzeba zaspokoić, to potrzeba ruchu i gryzienia, jednak ważna jest także stymulacja intelektualna.

Zabawki dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Zabawki dla szczeniaków powinny różnić się od tych przeznaczonych dla dorosłych psów. Przede wszystkim muszą być mniejszych rozmiarów, żeby zwierzę z łatwością mogło sobie z nimi dać radę. Powinny być także wykonane z bardziej miękkich materiałów, które nie uszkodzą delikatnych mlecznych zębów i szczęki. Najlepsza będzie niezbyt twarda guma, której nie będzie łatwo uszkodzić psimi zębami.

 Najważniejszymi zabawkami dla młodego owczarka niemieckiego będą gryzaki i szarpaki ze sznurków. W pierwszych miesiącach życia pies ma jeszcze nieskoordynowane ruchy, dlatego na aporty czy ringi przyjdzie pora nieco później. Na początku skup się na tym, by nauczyć szczenię co można gryźć, a czego nie i jakiego zachowania od niego oczekujesz. Wspólna zabawa pomoże wam zacieśniać nowo powstającą więź i budować wzajemne zaufanie.
Młode psy lubią pluszowe zabawki, jednak dla owczarka niemieckiego bezpieczniejszym wyborem będzie piszczący zwierzak z lateksu lub stosunkowo miękkiej gumy. Jeżeli zdecydujesz się na maskotkę, wybieraj cenionych producentów specjalizujących się w akcesoriach dla zwierząt, którzy dbają o bezpieczeństwo użytych materiałów i jakość wykonania.
Trochę starsze szczeniaki mają mnóstwo energii i znacznie lepiej radzą sobie z motoryką dużą, możesz więc zacząć z nimi zabawę w aportowanie. Wybieraj odpowiedniej wielkości ringi i aporty, wystarczająco miękkie, by pies z łatwością chwycił je w zęby. Uważaj jednak na zbyt intensywną zabawę, która sprowadza się do nieustannego rzucania psu zabawki, ponieważ taka aktywność nie jest dla niego korzystna, nadmiernie pobudza i może nawet prowadzić do zwiększenia poziomu agresji.

Zabawki dla dorosłego owczarka niemieckiego

Jaka jest najlepsza zabawka dla dorosłego owczarka niemieckiego? Te silne psy bardzo lubią zabawę sznurem ze swoim opiekunem. Podobnie jak szczeniaki, potrzebują także gryzaków, które są dla nich sposobem na obniżenie napięcia, a także pomagają w naturalny sposób czyścić zęby. Zabawki dla dorosłego zwierzęcia muszą być odpowiednio większe i trochę twardsze, żeby wytrzymały starcie z silnymi zębami owczarka.
Z dorosłym psem możesz na spacerach bawić się w aportowanie, pamiętając jednak o tym, by nie doprowadzić do jego przebodźcowania powtarzalną i pobudzającą czynnością. Wbrew pozorom, piłki nie są idealną zabawką dla psa. Nie powinno się im proponować zwłaszcza tych, które nie są przeznaczone do zabawy, na przykład piłek tenisowych, które są nasiąknięte barwnikami i innymi substancjami chemicznymi.

Jeżeli w twojej okolicy jest zbiornik wodny, w którym mogą kąpać się psy, koniecznie zaopatrz się w zabawki dla owczarka niemieckiego do wody. Możesz być pewien, że sprawisz tym pupilowi ogromną frajdę! Te zwierzęta kochają pluskać się i wyławiać przedmioty, a kąpiel jest dla nich niezwykle relaksująca i ekscytująca.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się maty węchowe dla psów. Czy takie zabawki sprawdzą się również dla owczarka niemieckiego? Oczywiście, taka zabawa jest idealną rozrywką dla tych inteligentnych zwierząt. Szukając smakołyków wśród zakamarków specjalnie przygotowanej maty, pies ćwiczy swój zmysł węchu, inteligencję, koncentrację i cierpliwość – umiejętności niezwykle ważne dla psa.

Dbaj o różnorodność

Kupując akcesoria dla swojego pupila, dbaj o to, by zapewnić mu różnorodne zabawki. Dzięki temu w naturalny sposób będzie zaspokajał swoje potrzeby, mając ku temu wystarczające narzędzia. Nie muszą to być wymyślne zabawki, ważne jednak, by dbać o ich jakość, która gwarantuje bezpieczeństwo. Żeby pies był zadowolony, wystarczy jedna zabawka każdego typu, warto jednak mieć w zapasie jego ulubione przedmioty, na wypadek, gdyby zgubiły się lub zniszczyły.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym