Data modyfikacji:

Jakie zabawki dla szczeniaków wybrać? Najlepsze zabawki dla szczeniaków

Młode psy, podobnie jak małe dzieci, do optymalnego rozwoju potrzebują aktywności fizycznej, stymulacji i regularnego rozładowywania napięcia. Wszystkie te potrzeby zaspokoisz, kupując odpowiednio dobrane zabawki dla szczeniaków. Wspólna zabawa pozwoli wam również zacieśniać rodzącą się więź i stworzy podwaliny pod udaną relację w przyszłości. Zabawki nie muszą być skomplikowane, powinny jednak być w pełni bezpieczne i przemyślane. W sklepach znajdziesz mnóstwo propozycji; jak wybrać spośród nich najlepsze?
Jakie zabawki dla szczeniaków wybrać?

Dlaczego zabawki dla szczeniaków są tak ważne?

W momentach, gdy szczeniak nie je i nie śpi, zazwyczaj spędza cały czas na zabawie. W ten sposób uczy się świata, rozwija swoje umiejętności i zaspokaja ważne potrzeby. Do niektórych aktywności nie trzeba żadnych dodatkowych akcesoriów, jednak nie oznacza to, że zabawki dla szczeniaków są zbędne, wprost przeciwnie – wiele ułatwiają, a czasami są niezastąpione.
Zabawki są wsparciem w procesie socjalizacji i umożliwiają pokazywanie, które zachowania są dla nas akceptowalne, a które nie. Podsuwane zwierzęciu w odpowiednich momentach, zapobiegają późniejszemu niszczeniu domowych przedmiotów, a także gryzieniu domowników. Różnorodne zabawki stymulują sensorycznie, pozwalając na harmonijny rozwój. Zwiększają również inteligencję oraz sprawność motoryczną. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów, które mobilizują do gonienia „zdobyczy”. Dzięki nim pies może się nauczyć właściwie oceniać odległość, a także poruszać się w przestrzeni.
Umiejętnie przeprowadzona wspólna zabawa z opiekunem tworzy u psa poczucie bezpieczeństwa i pozwala zacieśniać więzi. Z czasem zwierzę będzie w pełni ufać człowiekowi i nauczy się słuchać jego poleceń, co przełoży się na dobre relacje i domową harmonię, ale też bezpieczeństwo psa.

Jakie powinny być zabawki dla szczeniaków?

Czy zabawki dla szczeniaków różnią się czymś od tych dla dorosłych psów? Powinny być od nich mniejsze i lżejsze oraz bardziej miękkie i pieczołowicie sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Muszą być również dopasowane do wieku. Najlepiej nie zostawiać młodego psa bez nadzoru podczas zabawy, szczególnie kiedy podasz mu naturalny gryzak.
Rozmiar jest bardzo ważny, ponieważ szczenię nie będzie potrafiło chwycić zbyt dużego przedmiotu i szybko się zniechęci. Tak samo stanie się, jeśli będzie on zbyt twardy. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo – zabawki dla szczeniaków nie mogą zawierać elementów, które pies mógłby odgryźć i połknąć, muszą być wykonane z trwałych, neutralnych dla zdrowia materiałów.
Jakie są najlepsze zabawki dla najmłodszych szczeniaków? Szarpaki, gryzaki i pluszowe maskotki. W okolicach 5.–6. miesiąca życia psy są gotowe na zabawy wymagające większej aktywności i koordynacji. Idealnie sprawdzają się wtedy różnego typu przedmioty przeznaczone do aportowania, takie jak ringo lub hantle do aportowania.

Najlepsze zabawki dla szczeniaków

Istnieją różne typy zabawek dla szczeniaków. Każdy z nich spełnia inną funkcję i zaspokaja inne potrzeby. Nie warto na początku kupować ich zbyt wiele, pamiętaj, że dopiero poznajesz swojego psa, jego preferencje i temperament. Zwierzęta również mają swoje zdanie. Mimo to wśród domowych akcesoriów powinny znaleźć się różnorodne zabawki – do gryzienia i szarpania, aportowania, ćwiczenia zdolności poznawczych, a także dające poczucie bezpieczeństwa.

Szarpaki ze sznurka

Szarpaki ze sznurka to najlepsze zabawki dla psów, a zwłaszcza szczeniaków, ponieważ młode zwierzęta uwielbiają próby sił. Można je wykonać samodzielnie lub kupić. Szarpak powinien być miękki, łatwy do chwycenia i niezbyt duży. Na początku możesz bawić się nim ze zwierzakiem w przeciągnie, a kiedy będzie starszy również w aportowanie. Najważniejsze, by pamiętać, że nie można zbyt mocno ciągnąć za zabawkę, żeby nie uszkodzić delikatnego pyszczka i zębów.

Gryzaki

Potrzeba gryzienia jest dla psów bardzo istotna i należy ją zaspokoić, ponieważ w przeciwnym wypadku zwierzę będzie niespokojne i z pewnością zacznie gryźć domowników lub należące do nich przedmioty. Gryzak powinien być niewielkich rozmiarów i miękki. Świetnie sprawdzają się naturalne jadalne gryzaki. Inną opcją są zabawki wykonane z gumy ze specjalnymi wypustkami, które przynoszą ulgę w trakcie wyrastania lub wymiany zębów. Mogą to być tak zwane hantle.
Wyjątkowo ciekawym, innowacyjnym produktem są klasyczne gryzaki firmy Kong o charakterystycznym wydłużonym kształcie. Wykonane są z naturalnego kauczuku, a w środku znajduje się przestrzeń, którą można wypełnić smakołykami lub specjalną pastą. Gryzak możesz położyć na podłodze lub zawiesić – dzięki temu zachęcisz psa do wydobywania z niego przekąsek, dając mu możliwość rozładowania napięcia poprzez zabawę, szczególnie gdy jesteś zmuszony zostawić psa samego.

Pluszowa zabawka

Pluszaki spełniają kilka funkcji, mogą być szarpane i gryzione, ale też pomagają psu odzyskać poczucie bezpieczeństwa po oddzieleniu od matki. Łatwo przejmują zapachy, są miękkie i miłe w dotyku. Maskotki są niekiedy łączone z gryzakami i do złudzenia przypominają zabawki dla niemowląt. Dodatkową atrakcją dla szczeniaka będzie umieszczona wewnątrz piszczałka.

Ringi i frisbee

Rewelacyjnymi zabawkami dla starszych szczeniąt są obręcze przeznaczone do nauki aportowania, które możesz zacząć wprowadzać, gdy pies ma już kilka miesięcy, jego ruchy są bardziej skoordynowane i poprawia się koncentracja. Psy kochają zabawę w aportowanie, a dobrze dobrane ringi są dużo lepszym wyborem niż piłka.

Piłeczka na sznurku

Piłka zachęci szczeniaka do aktywnej zabawy. Dla młodych psów idealna będzie miękka piłka wykonana z gumy. Nadaje się nie tylko do nauki aportowania, ale również do siłowania, przeciągania i gryzienia. Szczeniaki chętnie gryzą zarówno piłki, jak i przyczepione do nich sznurki.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym