Data modyfikacji:

Jak dbać o stawy psa: zapobieganie i leczenie problemów stawowych u psów

Co na stawy dla psa? Czy dysplazja stawu łokciowego u psa jest groźna? Poznaj produkty polecane dla starszych psów, które mają objawy ze stawów. Dowiedz się, jak dysplazja u psów wpływa na ich jakość zdrowia.
co na stawy u psa
Problemy ze stawami u psa – psy, które są najbardziej narażone:
  • owczarki niemieckie, 
  • dogi niemieckie, 
  • nowofundlandy, 
  • bernardyny,
  • amstaffy,
  • labradory.
  • Dysplazja u psa – co musisz wiedzieć

    Dysplazja to schorzenie ortopedyczne, które dotyczy stawów biodrowych lub łokciowych psa. Na dalszych etapach życia psa prowadzi do powstawania zwyrodnień, które powodują ból u czworonoga, co objawia się kulawizną i niechęcią do ruchu.
    W zależności od nasilenia zmian w stawach psy mogą odczuwać ból o różnym natężeniu. Bolesność zazwyczaj nasila się wraz z wiekiem na skutek zwiększenia się zmian zwyrodnieniowych. 
    Pierwsze objawy dysplazji u psa zaczynają się zazwyczaj u psów między 6. a 18. miesiącem życia. Szczególnie podatne na tę dysfunkcję są rasy średnie i duże. Należy jednak pamiętać, że nie każdy młody pies będzie miał objawy dysplazji lub problemy z chodzeniem.
    W dużej mierze dysplazja daje o sobie znać u psów starszych, u których masa mięśniowa jest mniejsza niż u młodych osobników. Ponadto, długoletnie poruszanie się z nieodpowiednio uformowanym stawem biodrowym, w towarzystwie mineralizacji torebki stawowej czy stanu zapalnego w stawie, będą objawiały się bolesnością i dużym dyskomfortem w czasie wysiłku.
    Przyczyny dysplazji mogą być dziedziczone lub wynikać ze środowiska.

    Pies kuleje – fizjoterapia i inne zabiegi lecznicze

    Podstawą fizjoterapii jest ustalenie przyczyny problemu i dokładna ocena objawów i prognozy. Pozwala to na wdrożenie najlepszego planu treningów dla psa. Ćwiczenia dobierane są przez fizjoterapeutę lub lekarza weterynarii, który zajmuje się fizjoterapią.
    Popularne ćwiczenia i zabiegi to laser stosowany miejscowo, masaż wyznaczonych miejsc oraz ćwiczenia na bieżni wodnej.
    Lekarz weterynarii może też zadecydować o stosowaniu różnego rodzaju ochraniaczy na łokcie czy inne stawy. Pamiętaj jednak, że takie akcesoria powinny być dobierane przez specjalistów. To samo tyczy się suplementów dla psa.

    Suplementy na stawy dla psa

    Na rynku istnieje wiele różnych skutecznych produktów, które poprawiają pracę stawów. Wiele z nich jest dostępnych w dobrych sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych. 

    Biovico Sizarol Complex Ha Preparat na stawy dla psów

    Sizarol Complex HA jest innowacyjnym, wieloskładnikowym suplementem diety dla psów, wspomagającym prawidłową pracę układu ruchu. Zalecany jest dla zwierząt z zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów oraz dla młodych psów w okresie intensywnego wzrostu, u których występują nieprawidłowości w rozwoju chrząstek stawowych.

    Dolfos Arthromax – preparat dla psów na stawy

    ArthroMax to karma uzupełniająca dla psów i kotów w formie łatwo przyswajalnego syropu. Jej składniki posiadają właściwości chondroprotekcyjne zapewniające prawidłowe funkcjonowanie stawów. 

    Dolfos Arthroha Preparat wspomagający leczenie schorzeń stawów

    Produkt zawiera kwas hialuronowy, witaminę C, magnez, mangan w formie organicznej, małż nowozelandzki, MSM, miedź w formie organicznej oraz chrząstkę rekina. Ten preparat chondroprotekcyjny wspomaga leczenie schorzeń stawów u psów.

    Contipro Geloren Dog Large Żelki wspomagające stawy

    Geloren Dog to kompleksowe wspomaganie układu mięśniowo-szkieletowego psów w postaci smakowitych żelków do żucia o wysokiej koncentracji kwasu hialuronowego, siarczanu chondroityny, hydrolizowanego kolagenu i żelatyny. 

    ArthoScan Kęsy na stawy dla psa

    ArthroScan Kęsy zawiera zestaw specjalistycznych składników, które kompleksowo wspierają funkcjonowanie stawów. 

    Geulincx Arthrosterol Mb

    Mieszanka paszowa uzupełniająca Geulincx Arthrosterol MB zawiera niezbędne składniki dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania stawów.
    Karma dla psa z dysplazją:
    Zdjęcie: Envato Elements