Coraz więcej osób decyduje się na zakup żółwia lądowego lub wodno-lądowego. Żółw może szybko zacząć chorować, jeśli nie będzie odpowiednio karmiony. Sprawdź koniecznie, co jedzą żółtwie, aby odpowiednio dbać o swojego pupila.
Kiedy zdecydujemy się na żółwia do domu, musimy o niego odpowiednio zadbać. Odżywianie gada jest inne niż w przypadku ssaków czy ptaków, co sprawia, że wiele żółwi jest nieodpowiednio karmionych przez swoich właścicieli. Co zatem jedzą żółwie?
W diecie żółwia kluczowe jest dywersyfikacja jego pokarmów. Oznacza to, że żółw powinien jak najczęściej jeść różne rodzaje żywności, a w jego karmieniu nie ma miejsca na rutynę. Częsta powtarzalność pokarmu sprawi, że zwierzęciu zacznie brakować mikro- i makroelementów, a co za tym idzie, podniesie się ryzyko utraty zdrowia.
Kolejna niezwykle istotna kwestia w karmieniu żółwia to częstotliwość podawania zwierzakowi posiłków. To, jak często żółw powinien jeść, jest zależne od jego wieku. Młode, małe żółwiki powinny być karmione codziennie. Po odrośnięciu żółwie mogą być karmione co drugi dzień. Natomiast dorosłe osobniki należy karmić nie częściej niż co trzy dni.
Częstym błędem jest przekarmianie żółwia i podawanie mu pokarmu zbyt często. Zwykle myślimy, że żółw jest głodny i litujemy się nad nim, jednak nie jest to dobre dla jego zdrowia.
Niezjedzone resztki pokarmu powinny być usunięte z akwaterrarium jeszcze w dniu karmienia. Pozwoli to zachować czystość w otoczeniu żółwia i uchroni go przed bakteriami. Pozostawianie resztek z myślą, że żółw zje je później również jest częstym błędem, którego należy unikać.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jedzą żółwie lądowe? Mogą jeść surowe lub mrożone mięso. Zaleca się korzystanie z opcji mrożenia, aby wyeliminować z pokarmu szkodliwe larwy i robaki. Rodzaje mięsa, jakim można karmić żółwia, to:
Mięso przed podaniem należy rozmrozić i pozwolić mu odstać, aby było w temperaturze pokojowej. Podawanie zbyt zimnego mięsa będzie szkodliwe dla układu pokarmowego żółwia.
Pamiętaj, aby produkty mięsne podawać żółwiowi w całości, bez filetowania i rozbierania. Nasz zwierzak potrzebuje wszystkich składników, przykładowo ryba powinna być podana cała. Żółw potrzebuje witamin zawartych w jej szkielecie, głowie i wnętrznościach, samo wyfiletowane mięso nie jest dla niego dostatecznie bogatym pożywieniem.
Oczywiście żółw nie jest tylko mięsożernym gatunkiem, dlatego dobrze jest uzupełnić jego dietę o pokarmy roślinne. Najlepsze z nich to takie gatunki, takie jak:
Bardzo możliwe, że twój żółw nie zje wszystkich z wymienionych roślin, tylko te, które mu zasmakują. Dlatego dobrze jest eksperymentować z roślinnymi pokarmami dla żółwi.
Jeśli posiadasz żółwia, który żywi się tylko roślinami, wówczas nie zaleca się karmienia go jedzonymi przez ludzi warzywami i owocami. Wyjątkiem będzie oczywiście sałata. O wiele lepiej sprawdzą się rośliny tak zwane „łąkowe”, czyli dobrze będzie podać mu mokrzycę, stokrotki, mniszek lekarski lub koniczynę. W czasie zimy najlepszą alternatywą będą suszone rośliny lub po prostu siano.
Karmienie żółwi to skomplikowany proces, dlatego wiele osób wspomaga się gotowymi pokarmami. Dobrym rozwiązaniem ekonomicznym jest suszony Grammarus lub wyższej klasy Sera Raffy.
Osoby, dla których żółwie są istotnym hobby, nie sięgają po gotowe pokarmy, jednak jeśli komponowanie diety dla twojego pupila jest zbyt czasochłonne, wówczas produkty ze sklepów zoologicznych będą dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.