Data modyfikacji:

Co jedzą gekony domowe? Jak wygląda opieka nad gekonem?

Gekony domowe to wyjątkowo piękne zwierzęta, które są popularne od lat. Ostatnio jednak zainteresowanie tymi ciekawymi osobnikami wyraźnie wzrasta. Chociaż sam wygląd, sposób hodowli czy rodzaj pokarmu znacznie różnią się od opieki nad wybieranymi chętnie na pupili kotami czy psami, grono zwolenników gekonów rośnie. Czy da się oswoić gekona? Jak opiekować się gekonem w domu? Jakiego gekona kupić? Poznaj opis gekona lamparciego, orzęsionego i Toke. Sprawdź, którego gekona wybrać. Dowiedz się, ile żyją gekony, co jedzą gekony i jakich warunków wymagają w terrarium.
gekony domowe

Gekon – rodzaje i gatunki

Gekon hodowlany to określenie bardzo ogólne, które opisuje jedynie jaszczurkę, która nie będzie żyć na wolności. Jednak w sprzedaży jest wiele możliwości co do tego, jakie można kupić gekony. Gatunki tych zwierząt różnią się od siebie nie tylko wymiarami, ale też usposobieniem, warunkami hodowli oraz kolorystyką.
Wśród powszechnie hodowanych gekonów znajduje się m.in. gekon lamparci, orzęsiony, Toke, chiński, tygrysi, madagaskarski i wiele innych. Do najczęściej hodowanych należą jednak trzy pierwsze gatunki gekonów spośród wymienionych.
Podobnie jak w przypadku wszystkich pupili, tak i przy zamiarze kupna gekona należy decyzję o hodowli bardzo dobrze rozważyć. Nie powinna być ona podejmowana pod wpływem chwili czy tymczasowej zachcianki, a raczej długiego namysłu.
Przed zakupem należy zapoznać się szczegółowo z warunkami niezbędnymi do hodowli tego typu zwierzęcia oraz przedmiotami terrarystycznymi, których gekon wymaga. To również obowiązek codziennej opieki i właściwego zajmowania się zwierzęciem. Warto wziąć też pod uwagę koszt, jaki będzie wiązał się z utrzymaniem gekona, regularnym kupowaniem odpowiedniej jakości pożywienia i innych niezbędnych akcesoriów.
Poniżej garść najważniejszych informacji dotyczących hodowli gekonów oraz tego co jedzą, czego potrzebują i jak powinny wyglądać warunki ich hodowania. 

Opieka nad gekonem – czy jest trudna?

Gekon to dobra jaszczurka domowa dla początkujących miłośników gadów. Gekony są łatwe w hodowli, dlatego trzymanie ich w domu zazwyczaj jest dość proste i nie wymaga spełnienia licznych warunków. Zwierzęta żyją przede wszystkim w nocy. W ciągu dnia odpoczywają schowane w zakamarkach.
Jaszczurki da się oswoić, ale należy robić to ostrożnie i powoli. Oswojenie gekona Toke może być nieco trudniejsze w porównaniu do innych gatunków, ale nie jest niemożliwe.

Hodowla gekonów

Marzysz o tym, by hodować gekony? Rodzaje tych zwierząt nie tylko powodują, że są one nieco odmienne pod względem kolorystyki czy wymiarów ciała. Nieco różni się również sposób ich hodowania. Dlatego przed wyborem i zakupem gekona warto zapoznać się z poszczególnymi sposobami hodowli tych zwierząt oraz ich wymagań, co do warunków egzystencji.

Gekon lamparci – hodowla

Gekony lamparcie to jedne z najpopularniejszych jaszczurek trzymanych w domach w celach hobbistycznych. Są aktywnie głównie wieczorem i w nocy. Występują w przeróżnych kolorach. Osiągają około 22–28 cm długości. Mają segmentowany ogon, który stanowi nawet połowę długości ich ciała. Masa ciała dorosłych osobników to około 60–100 g.
Gekony lamparcie to spokojne jaszczurki. Hoduje się je raczej pojedynczo. Możesz trzymać dwie samice razem lub samca z samicą, ale tylko w okresie rozrodczym. Dwóch samców razem trzymać nie wolno.
Terrarium dla gekona lamparciego powinno mieć minimalne wymiary 40 × 60 cm. Z jednej strony powinno być dogrzewane, np. kablem grzewczym z temperaturą ustawioną na około 28–30 stopni Celsjusza. Możesz dogrzewać też terrarium z gekonem lamparcim od góry, ale w warunkach naturalnych gady pobierają ciepło zazwyczaj od dołu, poprzez brzuch.
Co je gekon lamparci? Pokarm dla gekona lamparciego to owady żywe, np. świerszcze czy karaczany. Warto też suplementować ich dietę, dodając wapń i witaminy dla gekonów. Gruby ogon gekona świadczy o tym, że jest dobrze odżywiony. To właśnie w tym miejscu jaszczurka magazynuje substancje odżywcze. Natomiast ile żyje gekon lamparci? Średni wiek gekona lamparciego żyjącego zarówno w hodowli, jak i na wolności to 15 lat.

Gekony orzęsione – hodowla

Gekon orzęsiony to kolejna jaszczurka polecana początkującemu hodowcy. Jest bardzo łatwy w hodowli. Ma na kończynach pazurki i przylgi, dzięki czemu dobrze radzi sobie ze wspinaniem się na gałęzie czy szyby terrarium. Zwierzęta osiągają 20–22 cm długości, a ich masa ciała to około 50–65 g. Ich ogon osiąga około połowę całkowitej długości ich ciała. Te jaszczurki nie mają powiek, dlatego do czyszczenia swoich oczu używają języka.
Terrarium dla gekona orzęsionego powinno być wysokie, by gad mógł się swobodnie wspinać. Najlepsza temperatura w terrarium dla takiego gekona to około 22–24 stopnie Celsjusza. Dlatego jeśli masz ciepłe mieszkanie, być może nawet nie trzeba będzie montować dodatkowego źródła ciepła dla gekona. Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza jest dla nich niekorzystna, dlatego latem terrarium może wręcz wymagać chłodzenia.
Pokarm dla gekona orzęsionego musi być urozmaicony. Podawaj mu przeciery owocowe do jedzenia (z brzoskwiń, mango lub bananów) oraz świerszcze, szarańcze, karaczany i mole woskowe. Raz w tygodniu dodawaj także do świerszczy wapń dla gekonów i specjalną mieszankę witamin. Gekony orzęsione to zwierzęta, które w dzień zazwyczaj odpoczywają w swoich kryjówkach i są aktywne głównie w nocy.

Gekony Toke – hodowla

To jaszczurki, które są aktywne w nocy. W dzień raczej przebywają w ukryciu. Są większe od pozostałych gekonów. Mierzą nawet do 40 cm, a ich masa ciała wynosi około 150–300 g (w zależności od wielkości i płci). Potrafią zmieniać kolor w zależności od nastroju czy samopoczucia. Są ciemne (prawie czarne), gdy coś je niepokoi lub gdy są poddenerwowane.
Gekony są trudne do oswojenia. Mogą być agresywne w stosunku do ludzi, dlatego należy się z nimi obchodzić ze szczególną ostrożnością.
Karmienie gekonów powinno się odbywać co 2–3 dni. Co do trzeciego karmienia należy dodać mieszkankę witaminową i wapń dla gekonów do zadawanych świerszczy. Podawaj od 3 do 7 świerszczy przy jednym karmieniu. Gekony rzadko piją wodę z miseczki, wolą zlizywać krople wody z liści, dlatego warto dodatkowo nawilżać rośliny w terrarium za pomocą małego zraszacza.
Jaszczurki lubią się wspinać, dlatego terrarium powinno być wysokie i powinno mieć też elementy, które pozwolą gekonowi na eksplorowanie wyższych partii terrarium. Gad potrafi wspinać się po szkle. Optymalna temperatura w terrarium to 28–30 stopni Celsjusza. Lubią też dodatkowe, punktowe źródło ciepła w terrarium.
Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych dźwięków, które wydaje z siebie samiec podczas kopulacji, które brzmią „toke toke”. Jaszczurka Toke jest dość „rozmowna”. Często skrzeczy czy poszczekuje.

Karma dla gekona – co jedzą gekony?

Jeśli nie chcesz karmić gekona żywym pokarmem lub nie masz czasu na przygotowywanie musu z owoców dla swojego gekona Toke, możesz skorzystać z gotowych karm dla gekonów.
Karmy dla gekonów należy jedynie rozpuścić z wodą przed podaniem jaszczurce. Stosując gotową karmę w dawce zaleconej przez producenta, masz gwarancję, że twój gekon dostaje pełnoporcjowe posiłki. Niestety, takie rozwiązanie jest nieco droższe w porównaniu do stosowania żywych świerszczy i domowej roboty przecierów owocowych.

Gekon – cena

Wiele osób zainteresowanych hodowlą zastanawia się, ile kosztuje gekon. Lamparci, orzęsiony, chiński czy Toke – ceny osobników są do siebie zbliżone i zależą przede wszystkim od miasta i renomy salonu, w którym planowany jest zakup.
 • Gekon lamparci – cena to około 100–300 zł za młodego osobnika.
 • Gekon orzęsiony – cena to około 120–300 zł za młodego osobnika.
 • Gekon Toke – cena to około 100–300 zł za młodego osobnika.
 • Gekon madagaskarski – cena to około 100 zł za młodego osobnika.
 • Gekon chiński – cena to około 170 zł za młodego osobnika.
 • Gekon lamparci niebieski – cena to około 100–200 zł za młodego osobnika.
 • Kwoty te są jednak bardzo orientacyjne. Wiele zależy również od ubarwienia danego osobnika. Im jest ono ciekawsze i rzadziej spotykane, tym cena będzie wyższa.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Karolina Grad