Data modyfikacji:

Hodowla mrówek – o czym należy pamiętać?

Wśród zwierząt, którymi opiekujemy się we własnych domach, coraz częściej poza psami, kotami czy chomikami pojawiają się nieco bardziej egzotyczne gatunki. Są to między innymi mrówki. Nie ma w tym nic dziwnego. Posiadanie własnej hodowli mrówek jest niezwykle ciekawe, a ich obserwacja potrafi wciągnąć na długie godziny. Aby jednak hodowla mrówek przebiegała bez większych problemów, a nasi mali podopieczni czuli się dobrze, musimy wiedzieć, w jaki sposób stworzyć im idealne warunki. Sprawdźmy więc, jak powinna wyglądać hodowla mrówek w domu oraz o czym koniecznie powinniśmy pamiętać.

hodowla mrówek

Hodowla mrówek – dla kogo?

Hodowla mrówek to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałby posiadać własne zwierzęta, a jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na opiekę nad pupilem, który wymagałby codziennych spacerów, uwagi czy częstych wizyt u weterynarza. Na mrówki decydują się również osoby, które lubią egzotykę, a jednocześnie obawiają się rozpoczynać swojej przygody z terrarystyką od pająków czy jaszczurki domowej.

Mrówki, choć wymagają odpowiednich warunków, są owadami, które doskonale radzą sobie same (o ile zapewnimy im dostęp do pokarmu, wody oraz komfortowe formikarium). Co więcej, obserwowanie ich codziennej krzątaniny, pracowitości i zespołowego działania jest niezwykle ciekawe i inspirujące.

Hodowla mrówek dla początkujących – co musisz przygotować, zanim zasiedlisz kolonię?

Zanim zasiedlisz kolonię mrówek, musisz zakupić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia oraz akcesoria. Czego będziesz potrzebować? Przede wszystkim formikarium, czyli sztucznego mrowiska, które zapewni twojej kolonii miejsce do życia, a tobie pozwoli na ich obserwację.

Formikaria mają obecnie różne, bardzo interesujące formy i kształty. Wszystkie jednak mają bardzo podobną budowę – składają się z areny, czyli wybiegu oraz części gniazdowej. Ta zaś może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, stąd też podział na rodzaje formikariów. Wśród nich wyróżnić możemy formikaria:

  • korkowe,
  • akrylowe,
  • ziemne,
  • betonowe,
  • gipsowe,
  • piaskowe.

Potrzebować będziesz również akcesoriów, które niezbędne będą do rozwoju oraz pielęgnacji kolonii. Wśród nich wymienić należy między innymi szklane probówki, matę grzewczą, pędzle, strzykawki czy termometr.

Skąd wziąć mrówki?

To jedno z podstawowych pytań początkującego hodowcy mrówek. Odpowiedź jest prosta – mrówki możemy zdobyć samodzielnie lub też kupić rozwiniętą już kolonię u hodowcy. Pierwsze rozwiązanie jest nieco bardziej czasochłonne i może być problematyczne w przypadku początkujących osób. Dlatego też, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą mrówek, lepiej skorzystać z doświadczenia innej osoby i kupić kolonię. Wybierać możesz spośród kilku gatunków, które doskonale radzą sobie w domowym formikarium.

Co jedzą mrówki?

Jeśli chcesz, by twoja kolonia prawidłowo się rozwijała, musisz wiedzieć, co jedzą mrówki. Na szczęście, ich dieta nie jest bardzo skomplikowana. Co więcej, mrówki nie wymagają od ciebie codziennego podawania pokarmu (z powodzeniem możesz zostawić je nawet na kilka dni).

Podstawą diety mrówek jest miód oraz woda. Warto jednak mieć świadomość, że o ile dorosłe osobniki potrzebują wyłącznie pokarmu wysokoenergetycznego, o tyle larwy muszą spożywać również białko. Dlatego też, jeśli zależy ci na rozwoju twojej kolonii, musisz podawać mrówkom również mączniki, muchy oraz żółtko jajka.

Jak prawidłowo pielęgnować formikarium?

Bardzo ważnym elementem hodowli mrówek w domu jest odpowiednia pielęgnacja formikarium. Tylko wtedy uda nam się zapewnić mrówkom prawidłowe warunki do życia i rozwoju.

Przede wszystkim jako początkujący hodowca mrówek musisz pamiętać o znalezieniu dla twojej kolonii odpowiedniego miejsca. Formikarium nie powinno znajdować się w miejscu nasłonecznionym. Należy również chronić je przed zimnem. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie stawiaj swojego formikarium na parapecie okiennym.

Niezwykle ważne jest również regularne jego sprzątanie. Pamiętaj o tym, aby usuwać resztki jedzenia (takie jak pancerzyki po owadach czy niedojedzony miód) oraz fragmenty korka. W przeciwnym razie w twoim formikarium mogą rozwinąć się drobnoustroje, które dziesiątkują kolonię mrówek.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w gnieździe. W sieci znajdziesz wiele filmów pokazujących w jaki sposób to zrobić – sposób podawania wody oraz jej ilość zależy bowiem od rodzaju formikarium.

Hibernowanie mrówek – dlaczego jest konieczne? Jak je przeprowadzić?

Mówiąc o tym, jak hodować mrówki, nie sposób nie wspomnieć o hibernacji. Jest ona bowiem niezwykle ważna dla utrzymania dobrej kondycji królowej oraz całej kolonii. Hibernacja pozwala również mrówkom zachować naturalny cykl życia, który mają w środowisku naturalnym.

Czym jest hibernacja? Mówiąc najprościej, jest to wprowadzenie mrówek w stan snu zimowego, który daje im czas na regenerację swoich sił. Prawidłowo przeprowadzona hibernacja powinna mieć miejsce raz w roku i trwać przez okres 1-2 miesięcy. W tym czasie mrówki powinny znajdować się w miejscu, w którym temperatura wynosi od 0 do 8 stopni Celsjusza. Może być to piwnica, garaż a nawet lodówka.

Ważne jest jednak to, aby temperaturę panującą w formikarium obniżać stopniowo. Zaczynamy więc od wyłączenia źródeł ciepła ogrzewających formikarium, następnie co kilka dni przenosimy je w coraz chłodniejsze miejsca (na podłogę, do garażu, ostatecznie do docelowego miejsca). Wybudzanie mrówek z hibernacji również powinno odbywać się stopniowo.

Jak widzisz, hodowla mrówek w domu nie jest trudna, choć wymaga odpowiedniego przygotowania oraz przyswojenia sporej ilości wiedzy. Na szczęście z powodzeniem poradzi sobie z tym każdy z nas – wystarczy jedynie odrobina zaangażowania.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa