Data modyfikacji:

Hodowla świerszczy – jak opiekować się świerszczami? Co jest potrzebne?

Świerszcze są jednymi z najbardziej popularnych owadów przeznaczanych na karmę dla zwierząt takich jak gekony czy kameleony. Żywi się nimi również inne gatunki gadów i pająki. I choć wydawać by się mogło, że cena ich zakupu nie jest wysoka, miesięcznie może generować jednak spore koszty. Tym bardziej że świerszcze często nie są dostępne lokalnie, co sprawia, że musimy ponosić również koszty związane z wysyłką. Alternatywą jest samodzielna hodowla świerszczy. Na ten krok decyduje się coraz więcej osób. Odpowiedzmy więc na pytanie, jak hodować świerszcze.

hodowla świerszczy

Hodowla świerszczy. Co jest potrzebne?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak hodować świerszcze, powinieneś zacząć od stworzenia im odpowiedniego miejsca do życia. W tym celu możesz wykorzystać specjalistyczny pojemnik do hodowli owadów karmowych, który ułatwia wydobywanie osobników i podawanie ich gadom. Jeśli zaś zamierzasz nie tylko karmić świerszczami swojego podopiecznego, ale również je rozmnażać – wówczas doskonale sprawdzi się plastikowy pojemnik 60-120 L, który przykryty zostanie siatką o bardzo drobnych oczkach.

Pojemnik ten należy odpowiednio przygotować. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w nim pionowo wytłaczanek na jaja kurze. Na spodzie zaś umieszczamy pokarm dla świerszczy. Bardzo ważne jest również zapewnienie owadom odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić od 30 do 32 stopni Celsjusza. W tym celu stosujemy maty lub przewody grzewcze.

Jak rozmnażać świerszcze?

Decydując się na hodowlę owadów na karmę zazwyczaj decydujemy się również na rozmnażanie świerszczy. Jak powinno wyglądać? Przede wszystkim musimy posiadać dorosłe (a więc mające ok 1,5 cm długości) osobniki. Przygotowujemy im przezroczysty pojemnik pozwalający nam zauważyć pojawienie się jaj, który wypełnić należy włóknem kokosowym. Włókno to powinno być wilgotne, nie może jednak być zbyt mokre. Wylęg świerszczy następuje najczęściej ok 10 dniach od złożenia jaj.

Czym karmić świerszcze?

Odpowiednie karmienie jest niezwykle ważne dla dobrostanu owadów. Czym więc karmić świerszcze? Przede wszystkim możemy skorzystać ze specjalistycznych produktów dla owadów karmowych. Poza tym świerszczom możemy podawać również świeże produkty takie jak jabłka, marchewka czy banany. Musimy jednak uważać, by nie uległy one zepsuciu.

Świerszcze z powodzeniem możemy karmić również płatkami owsianymi lub kukurydzianymi. Aby zapewnić owadom dostęp do wody, na dnie pojemnika stawiamy płytki spodek lub nasączoną wodą kulkę waty.

Zagrożenia dla hodowli świerszczy

Wiele osób, które zdecydowały się na samodzielną hodowlę świerszczy, spotyka się z masową śmiercią osobników. Wynika to najczęściej z popełnianych przez hodowcę błędów. Wśród nich wymienić możemy między innymi nieodpowiednią, zbyt ubogą w białko dietę, co może spowodować akty kanibalizmu.

Bardzo poważnym problemem jest również rozwój pleśni i grzybów spowodowany podaniem mokrego pokarmu. Owady mogą również ginąć na skutek zbyt wysokiej temperatury – warto więc zwrócić uwagę na to, czy kable grzewcze stosowane w pojemniku nie posiadają zbyt dużej mocy. Pamiętajmy również o tym, że pozostają one ciepłe również po wyłączeniu termostatu.

Śmierć świerszczy może być spowodowana złą wentylacją, za dużą wilgotnością oraz rozwojem roztoczy. Aby tego uniknąć zadbajmy o częste odkrywanie pojemnika. Uważać należy również na detergenty używane do czyszczenia pojemnika – niedokładnie wypłukane powodują zatrucie owadów i ich śmierć.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa