Kosz wiklinowy, materiałowe legowisko czy mata dla psa zamiast legowiska? Co wybrać? Sprawdź, jakie legowisko dla psa będzie odpowiednie dla twojego pupila. Dowiedz się, co brać pod uwagę podczas zakupów.
Legowisko dla psa musi być bezpieczne dla twojego pupila. Nie może zawierać żadnych ostrych elementów ani takich, które pies mógłby łatwo połknąć. Dobre legowisko dla psa to na pewno takie, które jest miękkie w środku, ale zawiera zdejmowany pokrowiec, który można czyścić w pralce w wysokiej temperaturze. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł zachować higienę w posłaniu dla psa.
Drewniane legowisko dla psa czy wiklinowe legowisko dla psa wyglądają elegancko, ale wymagają miękkiego, trwałego materaca lub grubej maty w środku, by pies czuł się w legowisku komfortowo.
Musisz wiedzieć, że mały pies najprawdopodobniej nie będzie do końca czuł się bezpiecznie w wielkim, przeznaczonym dla ras olbrzymich legowisku. Posłanie dla psa nie powinno być ani zbyt małe, ani za duże. Oznacza to, że legowisko dla szczeniaka labradora zawsze powinno być mniejsze, dopasowane do aktualnej wielkości pupila.
Tanie legowisko dla psa nie zawsze będzie dobre. Warto jest w nie zainwestować nieco więcej i kupić np. legowisko dla psa, które można prać w pralce. Z kolei jeśli kupujesz legowisko dla szczeniaka dużej lub olbrzymiej rasy, musisz liczyć się z tym, że zwierzę z takiego legowiska szybko wyrośnie i będzie potrzebowało drugiego, większego.
To, co wygląda ładnie, nie zawsze sprawdzi się dla psa. Pamiętaj, że legowisko ma być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne, a dopiero w drugiej kolejności ma pasować do wystroju wnętrz. Upewnij się, że rozmiar i wysokość legowiska będą dla twojego psa odpowiednie.
Możemy wyróżnić cztery wielkości psów: małe i miniaturowe, średnie, duże i olbrzymie. W zależności od wielkości i masy ciała pupila dobieramy dla niego odpowiednie posłanie. Sprawdź, jakie wymiary legowiska sprawdzą się najlepiej.
Legowisko dla psów małych i miniaturowych powinno mieć około 60 x 60 cm. Musi być niskie, by piesek mógł swobodnie do niego wchodzić i z niego wychodzić, oraz miękkie.
Legowisko dla buldoga francuskiego powinno mieścić się w przedziale między 60 x 60 a 80 x 70 cm w zależności od wielkości danego osobnika. Zwróć uwagę, by wejście do legowiska znajdowało się jak najbliżej ziemi. Psy ras brachycefalicznych często cierpią na schorzenia kręgosłupa, które utrudniają im wchodzenie czy schorzenie z podwyższenia. Pokonanie nawet kilku-kilkunastocentymetrowego progu może być dla nich bolesnym doświadczeniem.
Legowisko o wymiarach 80 x 70 cm powinno być wystarczająco duże dla beagle i innych psów ras średnich, np. jamnika, cocker spaniela, pudla średniego czy sznaucera miniaturowego.
Legowisko o wymiarach 110 x 100 cm będzie dla dorosłego labradora odpowiednie. Wybierz takie, które będzie zawierało miękkie posłanie oraz do którego pupil będzie mógł swobodnie wchodzić i wychodzić bez większego problemu.
Legowisko o wymiarach większych niż 130 x 120 cm będzie dla psa rasy olbrzymiej odpowiednie.
Jak schłodzić psa latem? Nie zawsze jest to takie proste. Dobrym pomysłem jest zastąpienie legowiska matą chłodzącą dla psa. Jak działa? Chłodzi ciało psa dokładnie w tym miejscu, w którym pies opiera swój ciężar na niej. Matę chłodzącą możesz położyć w miejscu, w którym pies miał wcześniej swoje dotychczasowe legowisko, włożyć ją do legowiska lub położyć w zupełnie innym miejscu i za-chęcić pupila, by się na niej położył.
Niestety, musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy pies będzie chciał z takiej maty korzystać. To normalne. Nawet, jeśli poprosisz go, by się na niej położył, nie oznacza to wcale, że pies na pewno będzie się na niej czuł komfortowo.
Psy intuicyjnie szukają chłodnych miejsc, gdy jest im gorąco. Jeśli pupil chce leżeć na kafelkach czy chłodnych panelach, pozwól mu na to. Pamiętaj też, by czworonóg zawsze miał w misce czystą wodę do picia.
Wybór miejsca jest bardzo ważny. Zwierzę musi czuć się w nim bezpiecznie, mieć oko na całe pomieszczenie i jednocześnie poczucie, że jest odizolowane. Najlepszym miejscem będzie się wydawał najgłębszy kąt w pokoju, który pozwoli psu na obserwowanie drzwi.
Legowisko dla psa w korytarzu to nie zawsze dobry pomysł. Pupil może mieć wówczas problem z wypoczynkiem, jeśli będzie za każdym razem się budził, gdy domownik wejdzie do domu lub po prostu przej-dzie obok niego.
To zależy, z jakiego materiału legowisko zostało wykonane. Sprawdź zalecenia producenta legowiska i dostosuj produkty do pielęgnacji danego materiału.
Nie zawsze. Przyniesienie do domu legowiska, które było wcześniej użytkowane, wiąże się z pewnym ryzykiem. Po pierwsze, pies może nie czuć się w nim swobodnie, bo będzie czuł obce zapachy, a po drugie, takie legowisko może być źródłem pasożytów, takich jak pchły czy roztocza. Lepiej nie ryzykować i nie kupować używanego legowiska z niepewnego obcego źródła.
Autorka: Natalia Ciszewska