Data modyfikacji:

Pchły u psa. Objawy i leczenie

Czy wiesz, że sezon na pchły trwa cały rok? Sprawdź, jak skutecznie zapobiegać inwazji pcheł u psa. Dowiedz się, co zrobić, jeśli czworonóg ma już pchły, i jak pozbyć się ich ze środowiska raz na dobre.

pies

Pchły u psa – jak je rozpoznać?

Najbardziej charakterystycznym objawem inwazji pcheł jest niepokój u psa. Pupil się drapie, może też lizać miejscowo skórę, a nawet ją podgryzać. Pies często zmienia miejsce odpoczynku, jest podirytowany i napadowo się drapie, może nawet pojękiwać. Nasilenie objawów zależy oczywiście od intensywności inwazji pasożytów. Niektóre psy mogą też nie dawać żadnych objawów obecności nieproszonych gości na ich skórze.

Dobrym sposobem na rozpoznanie inwazji pcheł u psa jest regularne sprawdzanie skóry czworonoga. Szukaj pasożytów, ale także ich odchodów.

Widzisz czarne kropki wśród sierści? Zbierz je za pomocą czystego wacika i zmocz pod zimną wodą. Czy kropeczki się zaróżowiły lub zmieniły kolor na ceglastoczerwony? Jeśli tak, to oznacza, że pies najprawdopodobniej ma pchły, a ty znalazłeś ich odchody. Te pasożyty odżywiają się krwią psa, dlatego w ich odchodach można znaleźć właśnie krew psa.

Inne objawy inwazji pcheł to wyłysienia na skórze ciała, rany, anemia, alergiczne pchle zapalenie skóry (AZS), a nawet tasiemczyca.

Pies ma pchły – co zrobić? Środek na pchły u psa

Jeżeli twój pupil ma pchły, zabierz go do lekarza weterynarii, który zastosuje najlepszy preparat przeciwko pchłom. Produkt musi być na tyle skuteczny, by był w stanie zadziałać od razu. Musi wykazywać właściwości lecznicze, nie tylko zapobiegające inwazji pasożytów.

Zwykły szampon przeciwko pchłom czy spray przeciwko pchłom dla psa nie pomogą w takiej sytuacji. Produkt powinien mieć formę płynu do wylania (spot-on), tabletki do połknięcia w formie przysmaku lub obroży przeciwko pasożytom zewnętrznym.

Dlaczego wracają pchły u psa?

Pies miał pchły w przeszłości, podałeś mu preparat, który pomógł na kilka tygodni, i pchły znowu wróciły? Muszę cię zmartwić – to zdarza się częściej niż myślisz, ale przyczyną wcale nie jest nieskuteczny środek na pchły.

Najwidoczniej niedostatecznie usunąłeś pchły i ich jaja ze środowiska oraz musiałeś też zastosować preparat przeciwko pchłom dla psa o krótkim działaniu (do kilku tygodni). W takich sytuacjach należy zaopatrzyć się w preparaty, które zabijają pchły znajdujące się w otoczeniu, oraz regularnie podawać psu preparat przeciwko pasożytom zewnętrznym. Postaraj się zapisać w kalendarzu datę, kiedy należy zastosować kolejną dawkę środka przeciwko pchłom dla psa.

Pamiętaj! Profilaktyka przeciwko pchłom musi być regularnie stosowana u wszystkich zwierząt w twoim domu, także u kotów niewychodzących. Pchły mogą dostać się do domu nie tylko poprzez psy. Możesz też np. nieświadomie przynieść jaja pasożytów na podeszwie butów.

Co stosować na pchły u psa? Profilaktyka

Sezon na pchły trwa cały rok. Oznacza to, że pupil powinien być zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą. Zwróć uwagę, jak długo dany preparat działa. Taka informacja musi być podana przez producenta i znajduje się na opakowaniu.

Obroża przeciwko pchłom dla psa

Jak pozbyć się pcheł u psa? Obroża to bardzo dobry produkt, który działa od 1 aż do 9 miesięcy (w zależności od producenta). Istnieją obroże wodoodporne i takie, które należy zdejmować na czas kąpieli czworonoga.

Płyn do wylania na skórę (typu spot-on)

Ten preparat na pchły u psa należy zaaplikować bezpośrednio na skórę pupila w okolicy karku lub zadu, czyli w miejscach, w których pies nie będzie w stanie anatomicznie wylizać. Zaleca się, by przez pierwsze 2-3 godziny po zaaplikowaniu środka nie głaskać pupila w miejscu wylania płynu i nie kąpać go przez 2-3 dni po aplikacji preparatu. Taki płyn działa przez 1-6 miesiące w zależności od producenta.

Szampon przeciwko pchłom

Sprawdzi się jako dodatkowy element profilaktyki przeciwko pchłom, ale nie może być jej podstawą. Kąpiel w takim szamponie zaleca się przede wszystkim psom, które cierpią na alergiczne pchle zapalenie skóry.

Tabletka przeciwko pchłom i kleszczom dla psa

Taki produkt dostaniesz w placówkach weterynaryjnych. Jego działanie polega na ochronie nie tylko przed pasożytami zewnętrznymi, ale też przed niektórymi pasożytami wewnętrznymi. Działa około pół roku (w zależności od producenta).

Spray przeciwko pchłom

Może być stosowany na skórze psa lub w środowisku. Podobnie jak szampon dla psa spray nie może być stosowany jako podstawa profilaktyki przeciwko pchłom. Warto po niego sięgnąć raz na kilka miesięcy lub tygodni, jeśli twój pupil miał pchły w przeszłości.

Domowe sposoby na pchły – czy działają?

Raczej nie. Mycie podłóg z octem może zmniejszyć ilość pcheł żyjących w środowisku, ale nie sprawi, że wszystkie pchły obumrą. Innym popularnym domowym preparatem, który może negatywnie wpływać na rozmnażanie się pcheł, są olejki eteryczne (np. cedrowe czy lawendowe).

Pamiętaj! Domowe sposoby na pchły nie mogą być podstawą profilaktyki przeciwko pasożytom.

Czy preparaty przeciwko pchłom są niebezpieczne dla psów?

Nie, odpowiednio dobrane produkty są bezpieczne w stosowaniu. Musisz sobie jednak zdawać sprawę, że nieodpowiedni rodzaj, jak i dawka produktu, mogą być dla psa toksyczne, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru preparatu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Czy pchły mogą przejść na człowieka?

Tak, chociaż zdecydowanie bardziej wolą żerować na psie lub kocie. Człowieka kąsają, odżywiając się jego krwią, i szybko uciekają z powrotem żerować na pupilu lub chowają się środowisku. Pchły potrafią przeżyć wiele miesięcy bez żywiciela, np. w szczelinach w parkiecie.