Psy, koty i chomiki to zdecydowanie najpopularniejsze domowe zwierzaki w Polsce. Wiele osób woli jednak postawić przed sobą wyzwanie i spróbować zaadoptować kompletnie egzotyczne oraz nietypowe zwierzę, którego hodowla sprawi im sporą satysfakcję oraz zaskoczy znajomych. Przedstawiamy listę egzotycznych zwierząt domowych, mogących być niezwykle atrakcyjnym wyborem dla potencjalnych i odważnych hodowców.
Hodowla egzotycznych zwierząt domowych kojarzy się nam przede wszystkim z pająkami, różnego rodzaju tropikalnymi gadami, żółwiami czy ptakami. Na miano „egzotycznych” zasługują jednak również kompletnie nietypowe gatunki z punktu widzenia hodowców, które na pierwszy rzut oka wydają się dziwacznym lub ekscentrycznym wyborem.
Zajmowanie się tego typu zwierzakami wiąże się oczywiście z wieloma wyzwaniami i trudnościami, ale może przynieść sporo satysfakcji. Przedstawiamy kilka przykładów tego typu nietypowych pupili.
Z pewnością znasz kogoś, kto uwielbia gryzonie. Do najpopularniejszych zwierząt domowych gryzoni należą chomiki, szczury, myszoskoczki, koszatniczki i świnki morskie. Wszystko to są małe zwierzęta, które można hodować w klatce, nie potrzebują zbyt dokładnej opieki. Rodzina gryzoni nie kończy się jednak na tych wyżej wymienionych.
Co powiecie więc na kapibarę? Te nietypowe zwierzęta domowe są największymi z gatunku i osiągają wielkość średniego psa. Ich naturalne środowisko to dżungle Ameryki Południowej.
Kapibara zdecydowanie nie jest popularnym zwierzęciem domowym w Polsce, a potrafi być bardzo towarzyska i przyjacielska. Nie nadaje się jednak do hodowli w małym mieszkaniu. Kapibary są dość drogie i trudno dostępne, ale nie wymagają specjalnych pozwoleń.
Wymagają za to sporego wybiegu (minimum 50 metrów kwadratowych) i stałego dostępu do basenu. Jest to zatem propozycja wyłącznie dla ludzi z dużym ogrodem. Z racji swojego pochodzenia kapibary nie powinny być trzymane na dworze w zimie, należy im wtedy zapewnić odpowiednie warunki w zamkniętym pomieszczeniu.
Kapibary sprawdzą się jako ciekawe zwierzęta domowe dla dzieci, dzięki swojemu spokojnemu i towarzyskiemu charakterowi. Warto jednak trzymać je w niewielkim haremie (na przykład jeden samiec i dwie samice), gdyż inaczej będą czuły się bardzo samotne, nawet jeżeli otoczymy je olbrzymią opieką i miłością jako zwierzęta domowe.
Kolejny przykład egzotycznych zwierząt domowych gryzoni to myszy pigmejskie. Nie nadają się one jako zwierzęta domowe dla dzieci ze względu na ich rozmiar i strachliwość. Myszy pigmejskie są bardzo drobne (wielkości połowy palca wskazującego) i mają brązowe umaszczenie.
Są praktycznie nie do oswojenia – w naturalnych warunkach mogą paść ofiarą nawet owadów, dlatego są bardzo strachliwe i uciekają również przed ręką właściciela. Można je jednak z powodzeniem hodować w terrarium, najlepiej w niewielkim stadzie (3-5 sztuk).
Najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych, daleki kuzyn lisów, który w naturalnych warunkach zamieszkuje pustynne regiony Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Potencjalnych hodowców zachwyca głównie jego charakterystyczny wygląd, z niezwykle długimi uszami. Zapewniają one mu doskonały słuch oraz pozwalają schłodzić ciało podczas długich i gorących dni.
Hodowcy muszą zapewnić mu bardzo specyficzne warunki, pamiętając, że fenki są z natury dzikimi i nieufnymi zwierzętami, nie powinni więc oni oczekiwać od nich jakiegokolwiek większego zainteresowani i miłości. Zwierzaki wymagają również stałej diety, na którą składają się małe gady, jaja, gryzonie, ptaki i owady. To na pewno nietypowe zwierzęta domowe.
Nawet małe dzieci wiedzą, co grozi nieszczęśnikowi, który przeżyje bliskie spotkanie ze skunksem. O dziwo, te spokrewnione z łasicami zwierzęta, zamieszkujące w naturze Amerykę Północną, są również coraz częściej wybierane jakoegzotyczne zwierzęta do domu. Nie powinno to dziwić, są bowiem bardzo spokojne i nie gardzą wymianą czułości z właścicielem.
Skunksy spotykane w hodowlach są pozbawiane gruczołów wydzielających odstraszający przykry zapach, przez co nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla otoczenia. Zwierzaki dożywają średnio sześciu lat i są wszystkożerne, nie pogardzą owadami, owocami oraz małymi gadami.
Jakie egzotyczne zwierzęta można trzymać w domu? Czy należy do nich szop pracz? W jego wypadku możliwa jest jedynie tymczasowa adopcja zwierzaka odłowionego z lasów z powodu choroby czy urazu. Po wyleczeniu szuka się mu nowego miejsca do życia.
Na wolności szopy spotkamy w Ameryce Północnej, Japonii oraz w Europie. Opieka nad szopami to wyzwanie dla cierpliwych. Są to bowiem bardzo aktywne, ciekawskie i trudne do opanowania zwierzęta. Jeżeli nie wykażemy się zdecydowaniem, nasze mieszkanie zamienią bardzo szybko w ruinę. W nagrodę otrzymujemy jednak bardzo wiernego i inteligentnego towarzysza lubiącego kontakt z ludźmi.
W niewoli szopy dożywają nawet dwudziestu lat. Jeżeli chodzi o dietę, szopy nie mają zbyt wygórowanych wymagań i zadowolą się praktycznie wszystkim, co podstawimy im pod nos, przez specjalistów są bowiem uznawane za najbardziej wszystkożerne zwierzęta świata.
W kategorii dziwne zwierzęta domowe nie mogło zabraknąć tego olbrzymiego ślimaka. Afrykański ślimak lądowy achatina potrafi osiągnąć imponujące rozmiary – jego masa może dochodzić nawet do pół kilograma. Achatiny nie są problematyczne w hodowli, a ich cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych.
Niestety ze względu na swoje rozmiary te ślimaki jako zwierzęta domowe potrzebują dużego terrarium i częstego sprzątania. W zapuszczonym akwarium może zalęgać się pleśń.
Czy achatiny to fajne zwierzęta domowe dla dzieci? Kwestia sporna – na pewno nie są to zwierzęta domowe dla ludzi, którzy przede wszystkim chcą mieć małego przyjaciela do przytulania i bawienia się z nim. Postawmy sprawę jasno – ślimaki wzbudzają u wielu obrzydzenie, ale jeżeli ktoś chce zaskakujące egzotyczne zwierzę do domu, to z pewnością ślimakiem zaimponuje niejednemu znajomemu.
Zanim napiszemy cokolwiek o hodowli małp jako zwierząt domowych, pamiętajcie – zwierzęta to nie są zabawki, a te ssaki to jedne z najtrudniejszych zwierząt do hodowli. Wymagają specyficznej opieki, odpowiedniego żywienia i w razie choroby trudno jest znaleźć weterynarza, który podejmie się leczenia.
Uistiti białoucha to niewielka małpka zamieszkująca lasy deszczowe Ameryki Południowej. Długość ciała Uistiti nie przekracza 20 cm, a jej ogon osiąga rozmiar do 30 cm. Waży około 300-400 g. W warunkach hodowlanych żyje około 20 lat.
Uistiti oswojone mogą być świetnymi przyjaciółmi, jednak należy pamiętać, że to zwierzęta stadne i nigdy nie należy kupować jednej małpki. Zawsze powinna mieć kogoś ze swojego gatunku do towarzystwa. Potrzebują one dużej przestrzeni i odpowiedniej diety.
Rybki to bardzo popularny wybór na zwierzęta domowe dla dzieci i dla dorosłych. Najczęściej jednak wybierane są mniej problematyczne gatunki, takie jak bojowniki, danio pręgowane, neonki i inne popularne rybki. Trudniejsze w hodowli, ale wciąż dosyć popularne są ryby z gatunku pielęgnic – skalary, księżniczki z Burundii czy pyszczaki.
Jako egzotyczne rybki akwariowe i nietypowe zwierzęta domowe proponujemy piranie. Zdecydowanie nie polecamy ich jako zwierzęta domowe dla dzieci, gdyż są bardzo niebezpieczne.
Piranie to drapieżne ryby słodkowodne, które zamieszkują Amerykę Południową. Są zwierzętami stadnymi, dobierają się w ławice i wspólnie polują na pokarm. Żywią się przede wszystkim innymi, słabszymi rybami oraz krewetkami. Są wszystkożerne i agresywne – wsadzenie palca do akwarium z piraniami może skończyć się utratą palca. Świetnie jednak prezentują się w dużych zbiornikach wodnych.