Data modyfikacji:

Jakie terrarium dla agamy brodatej jest najlepsze?

Agama brodata jest jedną z najpopularniejszych jaszczurek, które hoduje się w warunkach domowych. Żyje około 10-12 lat i potrzebuje odpowiednich warunków. Ważna jest nie tylko dieta, ale również zaciszne miejsce, w którym może wypoczywać. Pojawia się więc pytanie, jakie terrarium dla agamy brodatej należy wybrać, by zapewnić jej jak najlepszy byt?

terrarium dla agamy

Jakie terrarium dla agamy brodatej będzie odpowiednie?

Odpowiednie terrarium sprawia, że jaszczurka domowa będzie czuła się lepiej i bezpieczniej. Agamy potrzebują dużego, suchego terrarium, przy czym należy zwrócić uwagę na wymiary. W przypadku pojedynczego osobnika wystarczy model 100 x 40 x 40 cm. Natomiast kupując parkę bądź samca i dwie samice, trzeba zainwestować w większe terrarium.

Agama brodata jest zwierzęciem stadnym, dlatego warto znaleźć dla niej towarzystwo. Jednak dwa samce nie powinny zamieszkiwać jednego terrarium, gdyż będą walczyć o dominację. Dla większej liczby agam najlepiej wybrać terrarium o wymiarach minimum 150 x 50 x 50 cm. Bardzo ważna jest także temperatura w terrarium dla agamy brodatej. Powinna ona wynosić 30 stopni Celsjusza, natomiast pod źródłami ciepła od 45 do 50 stopni Celsjusza.

Z czego powinno być zbudowane terrarium dla agamy brodatej?

Można wybrać terrarium z płyty MDF, OSB czy meblowej, choć sprawdzą się także terraria szklane. Możemy polecić wysokiej klasy duże terrarium dla agamy Repti-Zoo. Specjaliści, którzy od wielu lat hodują te gady, uważają, że lepiej czują się one w terrariach, które nie są całkowicie osłonięte. Boczne ściany można wyłożyć korkiem bądź stworzyć ściankę strukturalną.

Oczywiście nie można zapomnieć o wykonaniu półek czy jaskiń, gdzie gady mogą się chować, tak jak w warunkach naturalnych. Czego jeszcze potrzebuje agama brodata? Hodowla gada wymaga odpowiedniego podłoża. Do wyścielenia terrarium dla agamy brodatej najlepiej użyć kostki kokosowej czy też bukowej. Doskonale sprawdza się kora z drzew liściastych, a nawet glina.

Do dekoracji należy używać takich materiałów, które są zgodne z biotypem środowiska naturalnego. Mogą być to kamienie czy skałki, ewentualnie kawałki drewna. Nie tylko dla wygody, ale także dla bezpieczeństwa agamy, wszystkie elementy muszą być stabilne.

Dodatkowo w terrarium powinna znaleźć się miseczka na wodę, a także na jedzenie. Można wybrać takie w wersji stepowej, czyli przypominającej skałki. W terrarium można również umieścić huśtawkę dla tego gada, z której najczęściej będzie korzystać w ciągu dnia.

Wybierz najlepsze oświetlenie do terrarium dla agamy brodatej

Żaden hodowca nie może zapomnieć o właściwym oświetleniu. W przypadku terrarium dla agamy należy zastosować silne oświetlenie oraz dobre oświetlenie grzewcze. Dobrym wyborem są świetlówki T5 lub T8. Powinny one znajdować się na całej długości terrarium. Można zastosować także świetlówki kompaktowe z gwintem E27.

Oświetlenie dla agam musi być intensywne, dlatego też należy wybierać takie dedykowane gadom pustynnym, a więc o mocy 13 W lub 26 W. Jeżeli terrarium jest niskie, powinno się zastosować 13 W. W terrariach większych bądź takich dla kilku agam należy stosować oświetlenie o mocy 26 W.

Poza miejscem zacienionym, takim jak jaskinia, w którym agama może się schować, potrzebuje także miejsca dobrze nasłonecznionego, gdzie może się wygrzewać. Zatem nie powinno być tam roślinności i musi się tam znajdować światło grzewcze.

Żywienie i utrzymywanie czystości w terrarium dla agamy

Agama brodata ma także ściśle określone wymagania żywieniowe. Choć jest wszystkożerna, to jej dieta powinna być zróżnicowana. Udział roślin musi wynosić od 30 do 40%. Pozostała część to owady oraz małe gryzonie, przy czym młode osobniki, przynajmniej do czwartego miesiąca należy karmić dwa razy dziennie, podrostki raz dziennie, a dorosłe agamy – raz na dwa lub trzy dni.

Trzeba pamiętać o suplementacji i utrzymywaniu czystości w terrarium. Warto robić to codziennie, wyrzucając nieczystości. Ponadto ważne jest usuwanie niezjedzonego pokarmu, szczególnie żywych owadów, takich jak świerszcze, które mogą nocą podgryzać gada i powodować u niego rany. Należy także usuwać wylinki i oczyszczać wszystkie elementy wyposażenia, które są zabrudzone.

Autor: Justyna Dot