Hodowla węży intensywnie przybiera na popularności. Wybór takiego pupila jest idealnym rozwiązaniem dla alergików i osób ceniących sobie możliwość obserwacji zwierzęcia. Wprawdzie nie jest to gatunek, który może pełnić funkcję „maskotki”. Nie nadaje się do wspólnych zabaw, głaskania i przytulania. Jednakże jest doskonałym kompanem dla osób uwielbiających obserwować naturalne zachowania i zwyczaje zwierząt. W związku z tym decyzja o zakupie węża bezsprzecznie powinna być szczegółowo przemyślana. Pośród mieszkających w terrariach węży szczególną popularnością cieszy się wąż zbożowy. Jak wygląda hodowla zwierzęcia?
Węże zbożowe nie należą do grupy wielkich. Dorosłe osobniki osiągają długość od około 1,20 m do 1,5 m i wagę rzędu od 0,5kg do 0,9 kg. Ciekawostką jest fakt, iż z uwagi niesamowitą różnorodność odmian kolorystycznych, wystąpienie dwóch identycznie ubarwionych osobników jest wręcz niemożliwe. Już z racji tak silnej oryginalności wyglądu te egzotyczne zwięrzęta domowe wzbudzają fascynację i zainteresowanie.
Obecnie znanych jest ponad 600 rozmaitych odmian węża zbożowego.
Wśród węży zbożowych istnieje ogrom kombinacji genów, które przekładają się na indywidualny i niepowtarzalny wygląd pojedynczych osobników. Jednak do najpopularniejszych odmian węża zbożowego spotykanych w hodowli należą odmiany: Zig-Zac, Aztec, Motley i Striped.
Węże zbożowe należą do grupy gadów stosunkowo prostych w hodowli. Wręcz są polecane początkującym hodowcom. Nie oznacza to jednak, że nie mają wymagań, które muszą być spełnione dla zdrowia i życia tych zwierząt. Natomiast przy zapewnieniu odpowiednich warunków zbożówki potrafią dożyć wieku 20 lat.
Po zdecydowaniu się na życie z wężem podstawowym aspektem jest przygotowanie odpowiednich warunków mieszkaniowych, zbliżonych do naturalnych. Minimalne rozmiary terrarium dla dorosłego osobnika powinny spełniać trzy podstawowe zasady:
Ponadto ważnym jest, by zadbać o szczegóły wyposażenia wnętrza. Mieszkanie dla węża należy zaopatrzyć w kryjówki, korzenie, liany i konary, na które zwierzę będzie się mogło wspinać. Istotnym jest też odpowiednie wyłożenie podłoża. Do dobrych i często stosowanych podłoży należą: włókno kokosowe, drewienka bukowe, odpylone trociny i kora. Nie poleca się stosowania zwykłych trocin, torfu i chipsu kokosowego.
Ponieważ węże uwielbiają pływać, należy zadbać o basen dostosowany do rozmiarów zwierzaka, z czystą i świeżą wodą. Dodatkowo w okolicach basenu warto umieścić mokrą i ciasną kryjówkę, wykonaną z mchu czy nawet mokrej gąbki.
Istotnym elementem środowiska życia węża jest zadbanie o odpowiednią temperaturę w terrarium. Powinna być ona zróżnicowana w różnych częściach terrarium. Za dnia należy zadbać, by oscylowała ona w granicach 25-27 stopni w chłodniejszej części i około 33 stopni w części cieplejszej. Oświetlenie zapewniamy przez 12-14 godzin. Z kolei nocą w zupełności wystarczy temperatura pokojowa.
Ważnym jest też, by zadbać także o odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 40- 70%.
Co je wąż zbożowy? Węże z natury są drapieżnikami. Ponieważ nie zostały przystosowane jak typowe drapieżniki do rozrywania, odgryzania i przeżuwania pokarmu, połykają ofiarę w całości.
Pomimo braku kończyn są świetnymi łowcami. Przez lata wyspecjalizowały się w sztuce zabijania. Żerują aktywnie, dusząc swoje ofiary lub uśmiercając jadem. Wąż zbożowy pod kątem żywienia należy do grupy dusicieli. Czym zatem karmić węża zbożowego?
Dietę węża zbożowego stanowią głównie gryzonie. Młode osobniki należy skarmiać kilkudniowymi mysimi oseskami. Osobniki nieco starsze mają już większe potrzeby. Podstawę ich diety powinny stanowić nieco większe szczurze oseski, podrośnięte już myszy, a nawet małe chomiki. Z kolei osobniki dorosłe mogą na jeden posiłek pochłonąć 1,5-miesięcznego szczura, a nawet małe pisklę kurczaka.
Ważnym jest by przestrzegać zasady, iż średnica pokarmu nie powinna przekraczać średnicy węża w jego najgrubszym miejscu. Wytyczna ta chroni zwierzaka przed wymiotami, wynikającymi z połknięcia zbyt dużej ofiary. Jednakże w razie wystąpienia wymiotów pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierzaka. Po wymiotach należy zachować minimum 14-dniową głodówkę.
Posiadając informacje, o tym co je wąż zbożowy, należy się zastanowić, co ile karmić węża zbożowego. Karmienie dorosłego węża zbożowego powinno mieć miejsce raz na 2-3 tygodnie. Osobniki młode z kolei wymagają znacznie częstszych posiłków do dwóch razy w tygodniu.
Należy pamiętać, iż w okresie wylinki, czyli zmiany skóry, węże mają osłabiony apetyt i już na miesiąc przed procesem mogą odmawiać pożywienia.
W obecnych czasach zakup węża zbożowego nie nastręcza większych trudności. Internet jest pełen ogłoszeń dotyczących sprzedaży gadów. Jednakże z racji faktu, że są to żywe, czujące stworzenia najbardziej optymalną i humanitarna drogą zakupu jest stacjonarny sklep zoologiczny.
Oczywiście można nabyć zwierzę w internetowych sklepach zoologicznych lub z ogłoszeń prywatnych hodowców. Jednakże bezsprzecznie należy zadbać o osobisty odbiór gada. Wąż jest żywą, odczuwającą ból i cierpienie istotą. Niedopuszczalnym zatem jest korzystanie z usług kurierskich. Przerzucane w paczkach zwierzęta mogą doznać rozmaitych urazów, a także szoku. Może to być przyczyną złego stanu zdrowia, bólu i cierpienia, a nawet zgonu zwierzaka.
Ceny węża zbożowego są uzależnione zarówno od odmiany, jak i rozmiaru gada i wahają się pomiędzy 70 zł a 250 zł. Istotną informacją dla potencjalnego hodowcy jest przypis prawny mówiący, że nie jest to gatunek objęty ochroną. Nabycie zwierzaka nie wymaga zatem certyfikatów potwierdzających legalność źródła zakupu.
Autorka: Jadwiga Kucharczyk