Data modyfikacji:

Jaka woda dla kota? Jak ją podawać pupilowi?

Odpowiednie nawodnienie u kota może zapobiec powstawaniu wielu nieprzyjemnych chorób i oszczędzić nie tylko zmartwień, ale również częstych wizyt u weterynarza. Jaka woda dla kota będzie najbardziej odpowiednia? Co zrobić, żeby zachęcić kota do częstszego i regularnego picia? I jak zauważyć objawy odwodnienia u kota?
woda dla kota

Dlaczego woda jest tak ważna dla kotów?

Koty, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, na co dzień nie odczuwają pragnienia. Koty jako zwierzęta pustynne nie piły dużo wody, o którą w ich naturalnym środowisku było stosunkowo trudno. Dlatego nauczyły się czerpać wodę ze swoich ofiar. Dopiero gdy odwodnienie staje się wyraźnie odczuwalne dla kociego organizmu, koty zaczynają szukać wody do picia.
Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, ponieważ bezpośrednio wpływa na zdrowie kota. Niewystarczająca ilość wody może negatywnie wpływać na prawidłową pracę narządów wewnętrznych, takich jak nerki. Może to prowadzić do infekcji dróg moczowych oraz powstawania kamieni nerkowych. Woda odgrywa również ważną rolę w procesie trawienia, pomagając przyswoić składniki odżywcze z pożywienia, oraz przeciwdziała bardzo niebezpiecznym zaparciom. Woda ma również pozytywny wpływ na utrzymanie skóry i sierści kota w dobrej kondycji.
Przeczytaj także: Pielęgnacja kota

Ile wody powinien pić kot?

Żeby nie dopuścić do problemów zdrowotnych u swojego kota związanych z odwodnieniem, niezwykle ważne jest, aby zwierzę codziennie miało dostęp do świeżej wody w misce. Dzienne zapotrzebowanie na wodę dla kota może się różnić w zależności od jego diety oraz wagi. Mokra karma zawiera 70–80% wody i powinna stanowić główny składnik diety każdego kota, pomagając skutecznie nawodnić organizm. Sucha karma dla porównania zawiera tylko 10% wody i opieranie diety wyłącznie na takim rodzaju karmy może prowadzić do poważnych problemów z nerkami. Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeżeli twój kot je głównie mokrą karmę, a sucha karma jest tylko dodatkiem, to w dalszym ciągu należy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej wody.
Dzienna ilość wody dla kota będzie też zależna od jego wagi, aktywności fizycznej czy nawet pory roku. Przyjęło się, że na każdy kilogram masy ciała kot powinien wypijać codziennie ok. 50 ml wody. Jeżeli twój kot jest bardzo aktywny, to jego zapotrzebowanie na wodę będzie również większe. Kot większą potrzebę na uzupełnianie płynów będzie odczuwał także latem.
Warto również monitorować, jak dużo wody kot rzeczywiście wypija. Można to zrobić, sprawdzając, czy kot się regularnie załatwia oraz ile razy dziennie to robi. Przy wymianie wody w misce można również sprawdzać, czy poziom wody się zmienia.

Jaka woda jest najlepsza dla kota?

Woda z kranu dla kota

Jeżeli masz wątpliwości, jaką wodę podawać kotu, to najprostszym rozwiązaniem jest woda prosto z kranu. Woda w kranie jest bezpieczna dla zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi. W niektórych przypadkach kotu może przeszkadzać zapach chloru dodawany do wody – wówczas należy spróbować podawać przegotowaną lub przefiltrowaną wodę.

Filtrowana woda dla kota

Jeżeli masz wątpliwości co do jakości wody w kranie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie filtrów. Powinny to być specjalistyczne filtry montowane przy kranie. Jeżeli woda jest dobrej jakości, ale jest zbyt twarda lub ma zbyt silny zapach chloru, to można wykorzystać dzbanki filtrujące.

Woda mineralna dla kota

Woda mineralna nie nadaje się do podawania kotom, ponieważ zbyt duża ilość minerałów może być szkodliwa dla kocich nerek.

Woda źródlana dla kota

Woda źródlana może być doskonałą alternatywą dla wody z kranu, ponieważ nie ma zapachu chloru i zazwyczaj jest czystsza od kranówki. Niektóre koty mogą ją preferować, dzięki czemu łatwiej będzie zachęcić zwierzę do regularnego picia.

Woda dla kota z kocimiętka

Jeżeli twój kot nie pije wody zbyt chętnie, dodanie do niej niewielkiej ilości kocimiętki może go do tego skutecznie zachęcić.
Przeczytaj także: Miska na wodę dla kota

Jak zachęcić kota do picia wody?

Już wiesz, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia każdego kota. Tylko jak sprawić, żeby kot pił więcej wody? Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby miał codziennie świeżą wodę, a miska dla kota była czysta. W zbyt długo niewymienianej wodzie mogą rozwijać się niebezpieczne bakterie. Na powierzchni może też osiadać kurz.
Ważne, żeby miska z wodą nie znajdowała się zbyt blisko miski z jedzeniem lub kuwety. Kot może wówczas podświadomie uznać, że woda jest brudna i nie będzie chciał jej pić. Miskę z wodą najlepiej trzymać w oddzielnym pomieszczeniu.
Dobrym sposobem, by zachęcić zwierzę do częstszego picia wody, może być fontanna dla kota. Zdarza się, że koty wolą pić bieżącą wodę, ponieważ wydaje im się bardziej czysta i naturalna. Innym sposobem może być dodanie niewielkiej ilości kocimiętki, aby miska z wodą wydała się bardziej atrakcyjna i godna uwagi pupila.

Objawy odwodnienia u kota

Niestety objawy nie pojawiają się od razu, a widoczne są dopiero wówczas, gdy utrata wody zaczyna zagrażać zdrowiu kota. Dlatego trzeba robić wszystko, co w twojej mocy, aby nakłonić kota do regularnego picia wody. Częstym objawem odwodnienia jest mniejsza elastyczność skóry. Można to bardzo łatwo sprawdzić, chwytając fałd skóry na karku – jeżeli szybko i w naturalny sposób nie powraca do pierwotnego położenia, może to wskazywać na odwodnienie. Do innych objawów zaliczamy suchy język i dziąsła, ogólne osłabienie i apatia, a także rzadsze niż zazwyczaj oddawanie moczu. Ponadto, jeżeli kot ma zaparcia, to może być to związane z niewystarczającą ilością wody w diecie i w konsekwencji odwodnienia. Jeżeli zauważysz, któryś z powyższych objawów, niezwłocznie udaj się do weterynarza.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.