Data modyfikacji:

Jaszczurka domowa. Jaką wybrać i co kupić?

Jaszczurka domowa to bardzo popularne zwierzę hodowlane. Zapewnienie jej odpowiednich warunków nie jest szczególnie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przeczytaj, jak przygotować idealne terrarium oraz co jedzą jaszczurki. Poniższy artykuł na pewno pomoże ci w hodowli jaszczurki domowej.
jaszczurka domowa

Jaszczurka domowa – gatunki dla początkujących

To popularne egzotyczne zwierzęta domowe. Jaszczurka do domu nie powinna być kupowana pod wpływem impulsu – taka spontaniczna decyzja może skutkować licznymi trudnościami, a w konsekwencji nawet i śmiercią zwierzęcia. Jeśli więc myślisz o zakupie, ale nie masz doświadczenia w opiece nad tego typu zwierzątkiem, to wybierz któregoś z „łatwych” pod względem hodowlanym gatunków. Poniżej znajdziesz propozycje jaszczurek dla początkujących.

Agama brodata

Agama brodata jest bardzo popularnym i łatwym w hodowli rodzajem jaszczurki domowej. Jej charakterystyczną cechą są łuski, które przypominają brodę. Dorosły gad ma około 50 cm długości – należy jednak pamiętać, że aż połowę z tego stanowi jego ogon.
To idealna jaszczurka domowa dla osób, które szukają łagodnego pupila. Agama bez problemu daje się oswoić, toleruje branie na ręce i głaskanie. Jeśli zapewnisz jej najlepsze warunki, może żyć nawet dwadzieścia lat.

Gekon lamparci

Nazwa gada nie jest przypadkowa – ta wyjątkowa jaszczurka domowa ma ubarwienie, które przywodzi na myśl właśnie lamparta. Wyróżnia ją bardzo duży, ciężki ogon, a także ruchome powieki. Bardzo łatwo ją oswoić, chętnie przebywa na rękach właściciela, jest niedroga sama w sobie, jak i w utrzymaniu. Żyje nawet ćwierć wieku.
Uwaga! Nie kupuj gekona lamparciego, jeżeli w nocy lubisz spać w całkowitej ciszy. Ten gad bywa aktywny zwłaszcza w godzinach nocnych, co dla niektórych osób stanowi wystarczający argument przeciw zakupowi.

Małe jaszczurki domowe

Agama brodata oraz gekon lamparci to dość spore gady. Jeśli interesuje cię raczej mała jaszczurka do domu, a jesteś osobą początkującą, to możesz wybrać gekona płaczącego albo pigmejskiego. Gekon pigmejski ma zaledwie 6 centymetrów długości (łącznie z ogonem), natomiast gekon płaczący osiąga maksymalnie 10 centymetrów długości.

Jaszczurki – gatunki dla zaawansowanych

Jeśli chodzi o jaszczurki domowe dla zaawansowanych hodowców, to sprawdzić może się na przykład anolis kubański, agama górska albo legwan zielony.

Anolis kubański

To średniej wielkości jaszczurka domowa – samce, nieco większe od samic, osiągają długość około 55 cm. Zwierzę to ma masywną, dość dużą głowę i zazwyczaj zielone ubarwienie (które jednak może się zmienić). To jaszczurka o dziennym trybie życia, wymagająca specjalnego oświetlania, odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Odżywia się owadami, ślimakami i owocami.

Agama górska

Dorosłe agamy górskie osiągają około 35 cm długości i mają oliwkowo-zielone lub brązowe ciała. Wymaga dość sporego terrarium (dla pary zwierząt wskazane jest 80 × 50 × 80 cm), w którym należy utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Błędy w hodowli, np. utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury, szybko mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Legwan zielony

Legwan zielony to ogromna jaszczurka domowa – dorosły samiec może osiągać nawet ponad 1,5 metra długości. Zrozumiałe jest zatem, że hodowcy potrzebne jest naprawdę duże terrarium – takie o długości co najmniej 200 cm, takiej samej wysokości i szerokości co najmniej 100 cm. Terrarium musi być doskonale wyposażone, a także odpowiednio doświetlane i nagrzewane. Warto mieć na uwadze, że oswojenie legwana zielonego może trwać całymi miesiącami.
Dlaczego są to gady dla osób, które mają już pewne doświadczenie? Otóż między innymi dlatego, że jeżeli trafi ci się egzemplarz urodzony w naturalnym środowisku (czyli nie z hodowli), to będzie miał on ogromne problemy z przystosowaniem się do niewoli. Z powodu problemów z adaptacją może on nawet stać się agresywny.

Co jedzą jaszczurki?

Jaszczurki domowe to zazwyczaj zwierzęta mięsożerne. Aby więc rosły zdrowo, należy im zapewnić odpowiednią ilość mięsnych przysmaków na co dzień. Co je jaszczurka? Najłatwiej podawać owady ze sklepu – mogą być to mole woskowe, świerszcze, mączniki młynarki czy szarańcze. Większość jaszczurek z wielkim apetytem zje również mysie oseski.
Czego nie może jeść jaszczurka domowa? Z pewnością będą to owady z żądłami. Niektóre zwierzęta (bardzo młode, bardzo stare albo chore) nie poradzą sobie również z jedzeniem, które ma dość twardy pancerz.
Oczywiście może się też zdarzyć, że w twoim domu zamieszka gad wszystko- lub roślinożerny. Co jedzą jaszczurki z takimi upodobaniami? Jeśli gad jest wszystkożerny, to poza mięsem możesz podawać mu również owoce (gruszki, truskawki, jabłka, jagody). Z kolei zwierzęta roślinożerne z chęcią zajadają się świeżymi warzywami liściastymi. Ich dietę możesz uzupełniać owocami oraz – raz na jakiś czas – jajkiem.

Czy wiesz, że jaszczurka domowa potrzebuje witamin?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jaszczurki domowe potrzebują witamin. Jeśli będziesz podawać gadowi tylko suche owady, to po jakimś czasie może się okazać, że nie ma on energii i jest osowiały.
Najwłaściwszą drogą suplementacji jest karmienie owadami. Jeśli jednak podajesz wspomniany już suchy pokarm, to możesz kupić gotowe suplementy i posypać proszkiem np. truskawkę dla jaszczurki.

Jakie zapewnić warunki jaszczurkom w domu?

Wiesz już, jaka jaszczurka domowa będzie najlepsza na początek, z łatwością kupisz też odpowiedni pokarm. Pytanie – czego jeszcze potrzebuje taki gad i jakie warunki należy mu zapewnić?
Oczywiście jaszczurka potrzebuje przede wszystkim swojego miejsca, czyli terrarium. Terrarium musi być na tyle duże, żeby twój pupil czuł się w nim swobodnie. Dla przykładu agama brodata potrzebuje terrarium o wymiarach około 120 cm × 80 cm × 80 cm. Małemu gekonowi lamparciemu wystarczy „domek” o wielkości 40 cm × 40 cm × 40 cm. Najmniejszym, sięgającym zaledwie kilka centymetrów zwierzątkom, należy zapewnić terrarium o wymiarach 25 cm × 25 cm × 25 cm.
Aby jaszczurka domowa rozwijała się dobrze, musisz zadbać, żeby w terrarium była odpowiednia temperatura. W przypadku agamy czy gekona lamparciego będą to około 32 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i trochę ponad 20 stopni Celsjusza w ciągu nocy. O wiele mniej wymagające są pod tym względem maleńkie jaszczurki domowe – im wystarczy zwyczajna temperatura pokojowa, czyli 22–23 stopnie Celsjusza.

Poza terrarium musisz kupić również:

  • oświetlenie YVB oraz grzewcze,
  • termoregulatory,
  • rośliny (świetnie sprawdza się mech czy paprocie, w przypadku niektórych gatunków – także sukulenty).
Jeśli do tego wszystkiego dołożysz dość spory kamień (idealny do wylegiwania się pod lampą) oraz kawałek kory lub drzewa, przy którym jaszczurka będzie mogła znaleźć schronienie, to na pewno będzie bardzo szczęśliwym zwierzątkiem.

Ile kosztuje jaszczurka domowa?

Zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje jaszczurka? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie – wszystko zależy od tego, jaki gatunek wzbudził twoje zainteresowanie. Oto orientacyjne ceny niektórych rodzajów tych zwierząt:
  • agama brodata: od 60 zł do około 130 zł,
  • gekon lamparci: od 90 zł do około 200 zł,
  • gekon płaczący: od 40 zł do 60 zł,
  • anolis kubański: od 120 zł do 170 zł,
  • agama górska: od 200 do 300 zł,
  • legwan zielony: od 200 zł do 1000 zł.
Oczywiście należy mieć świadomość, że koszty ponoszone przez hodowcę nie kończą się wraz z zakupem jaszczurki. Zwierzę potrzebuje terrarium, które należy wyposażyć i w którym trzeba utrzymywać odpowiedni klimat, niezbędne jest również dostarczanie zwierzęciu dopasowanego o jego potrzeb pożywienia. W przypadku dużych jaszczurek (np. legwana zielonego) początkowe koszty szacowane są na kilka tysięcy złotych, później należy liczyć się z wydatkami rzędu 400–500 zł miesięcznie.

Jaszczurka domowa – jedna, a może jednak dwie?

Początkujący hodowcy jaszczurek często zastanawiają się, czy jedno zwierzę w terrarium nie będzie czuło się samotne i czy dobrym pomysłem jest zakupienie mu towarzysza. Wszystko zależy jednak od tego, o jaki gatunek chodzi. Niektóre rodzaje jaszczurek – jak na przykład agama brodata, nie są zwierzętami stadnymi. Najlepiej czują się w samotności, więc umieszczenie ich w terrarium wraz z towarzystwem będzie je stresowało.
Inne jaszczurki, np. bardzo mały gekon płaczący, to zwierzęta prowadzące stadny tryb życia. Dla zapewnienia im maksimum komfortu należy trzymać je w grupie składającej się przynajmniej z dwóch, trzech osobników.
Podsumowując, decyzja o liczbie jaszczurek żyjących w jednym terrarium powinna być poprzedzona zasięgnięciem informacjami o preferencjach danego gatunku. Brak wiedzy na ten temat może poskutkować unieszczęśliwieniem zwierzęcia.

Jaszczurka do domu – gdzie ją kupić?

Jaszczurki domowe można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Zakup online jest jednak odradzany z uwagi na fakt, że przesyłka zwierzęcia zazwyczaj wiąże się z jego dużym stresem. O wiele bardziej humanitarne jest zamówienie jaszczurki w lokalnym sklepie zoologicznym, nawet jeśli wiąże się z to pewnym okresem oczekiwania na sprowadzenie zwierzęcia i jego gotowość do sprzedaży.

Czy jaszczurki gryzą?

Na koniec odpowiedź na pytanie, które dość często zadają potencjalni właściciele jaszczurek: czy jaszczurki gryzą?
Oczywiście może zdarzyć się, że jaszczurka ugryzie. W przypadku małych zwierząt nie skutkuje to poważnymi uszkodzeniami ciała, a nawet może być niemal nieodczuwalne. Jednak duże jaszczurki domowe, takie jak legwan zielony, mogą już ugryźć bardzo dotkliwie, powodując obrażenia ciała wymagające interwenci chirurgicznej (szycia). Z tego powodu nie należy zbliżać się do nich bez specjalnej, ochronnej rękawiczki.
Jednocześnie należy podkreślić, że jaszczurka domowa gryzie zazwyczaj dopiero wtedy, gdy jest bardzo zdenerwowana albo przestraszona. Aby uniknąć takiego zachowania z jej strony, należy zatem chronić ją przed stresorami.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Robert Wojtaś