Dobre podłoże do terrarium z żółwiem greckim to darń z roślinami, które żółw będzie mógł podjadać, lub kora sosnowa z warstwą siana na zewnątrz. Trociny zdecydowanie nie są dobrym podłożem dla żółwi, bo mogą prowadzić do zaczopowania się przewodu pokarmowego.
W terrarium z żółwiem greckim powinien znaleźć się także niewielki basenik z wodą, ale jego zadanie jest zupełnie inne, niż w przypadku tradycyjnych basenów dla żółwi wodno-lądowych. Służy on jedynie jako źródło wody do picia i dodatkowo zwiększa wilgotność powietrza w terrarium.
W terrarium powinny znaleźć się też miejsca, w których żółw będzie mógł się schować. Mogą to być drewniane budki lub większa sterta siana, w której gad będzie mógł się zakopać.
Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy – ciepłą i zimną. W strefie ciepłej należy umieścić punktowe źródło ciepła, dzięki któremu żółw będzie mógł się ogrzać. Temperatura powietrza w terrarium powinna wynosić około 26-29 stopni Celsjusza, a w nocy nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza.
Żółw chiński w domu
Dorosły osobnik osiąga długość około 15 cm. Dlatego jeśli masz mały metraż mieszkania i szukasz żółwia, który docelowo dużo nie urośnie, to dobry gatunek dla ciebie. Żółw chiński to żółw wodno-lądowy, co oznacza, że potrzebuje akwarium z wydzieloną strefą wodną i lądową.
Pokarm dla żółwia chińskiego to rośliny wodne, ślimaki, owady, małe żabki, raki, krewetki i robaki ziemne. W sklepach zoologicznych znajdziesz też gotowe mieszanki odżywcze przeznaczone dla żółwi chińskich.
Żółw czerwonolicy w domu
To żółw, który potrzebuje w terrarium zarówno część wodną, jak i lądową. Na części lądowej żółw czerwonolicy będzie odpoczywał i wygrzewał się, podnosząc swoją temperaturę ciała.