Data modyfikacji:

Żółw do domu – ile żyje żółw? Ile kosztuje żółw? Jak opiekować się żółwiem?

Jaki gatunek żółwia wybrać do domu? Który żółw żyje 100 lat? Jakie terrarium dla żółwia wybrać? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące hodowli żółwi w domu. Sprawdź, jakie gatunki żółwi warto rozważyć, jeśli chcesz rozpocząć przygodę z hodowlą żółwi w domu.
żółw w domu

Co je żółw?

Żółw w zależności od gatunku odżywia się pokarmem roślinnym lub pokarmem mieszanym – roślinnym i tym pochodzenia zwierzęcego. Pokarm dla żółwia możesz przygotować samodzielnie – kupując lub hodując rośliny i zioła oraz karmiąc go małymi rybkami, krewetkami czy robakami. Możesz także kupić gotowy pokarm dla żółwia, który dostaniesz w każdym dobrym sklepie zoologicznym.
Pamiętaj, że jedzenie dla żółwia musi być dobrane indywidualnie do gatunku. Niektóre gady są całkowicie roślinożerne, dlatego pokarm mięsny będzie dla nich nieodpowiedni i odwrotnie. Wiele żółwi, przede wszystkim żółwie wodno-lądowe, odżywia się głównie małymi rybami, krewetkami, rakami, ślimakami czy robakami, a rośliny stanowią jedynie niewielki procent ich jadłospisu.

Jakiego żółwia wybrać: lądowego czy wodno-lądowego?

To trudna decyzja, przed którą stoją wszyscy początkujący miłośnicy żółwi, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z hodowlą żółwi w domu. Warto wiedzieć, że zarówno żółw wodno-lądowy, jak i żółw lądowy nie powinny przebywać na podłodze w domu. Gady to zwierzęta zmiennocieplne, dlatego nawet wyciąganie żółwia lądowego na zewnątrz terrarium może być dla niego po prostu niekorzystne, jeśli w domu jest np. 18 stopni Celsjusza, a w jego terrarium około 30 stopni Celsjusza.
Weź pod uwagę rozmiar dorosłego osobnika gatunku, który cię interesuje. Zastanów się, czy jesteś w stanie sprostać jego wymaganiom żywieniowym i czy masz też tyle miejsca w domu, by zmieścić w nim terrarium.

Żółw w domu – co trzeba kupić?

Terrarium dla żółwia

Minimalna wielkość akwarium dla żółwia to pięć długości ciała na trzy długości ciała żółwia, ale musisz wiedzieć, że im większe akwarium, tym lepsze.

Źródło ciepła do terrarium dla żółwia

Żarówki grzewcze, świetlówki czy żarówki UVB – w zależności od potrzeb żółwia możesz wybrać różne źródła ciepła do terrarium. Gdy wybierzesz już gatunek żółwia, który chcesz hodować, koniecznie zapoznaj się z warunkami cieplnymi, które należy spełnić, by twój żółw funkcjonował i rozwijał się prawidłowo.

Podłoże dla żółwia

Żółwie lądowe świetnie odnajdą się na mieszaninie ziemi z piaskiem i niewielką ilością gliny. Możesz też kupić gotowe podłoże, które dostaniesz we wszystkich dobrych sklepach zoologicznych. Popularnym podłożem jest też darń, którą możesz pozyskać ze swojego ogródka.

Urządzenia pomiarowe do terrarium z żółwiem

Termometr do mierzenia temperatury powietrza w terrarium i wody oraz higrometr to absolutna podstawa, która powinna znaleźć się w każdym terrarium.

Żółwie hodowlane w domu

Jaki żółw do domu będzie najlepszy? To zależy. Odkryto prawie 400 gatunków żółwi, dlatego wybór jest ogromny. Wiele z nich można z powodzeniem hodować w domu.

Żółw stepowy w domu

To doskonały gatunek dla początkujących hodowców gadów. Żółw stepowy jest w stanie rozpoznać swojego opiekuna, jest inteligentny i także odporny na choroby. Mimo że ruchy żółwia są dość powolne, to jednak pozostaje on w ruchu niemalże przez cały dzień. Stąd potrzebuje możliwie dużego terrarium. Terrarium dla żółwia stepowego powinno mieć minimalne wymiary 170 cm x 80 cm w przypadku młodych osobników.

Czy wiesz, że żółw stepowy to gatunek długowieczny? Mówi się, że może on dożyć nawet 80-100 lat. Stąd decyzja o jego hodowli musi być dobrze przemyślana.

Żółw grecki w domu

Jest nieco większy od żółwia stepowego, bo osiąga wielkość około 25-30 cm długości. To żółw lądowy. Jest jaroszem. Najbardziej aktywny jest rano i późnym popołudniem. Jego pancerz grzbietowy jest bardzo uwypuklony i dość rozszerzony po bokach.
Dobre podłoże do terrarium z żółwiem greckim to darń z roślinami, które żółw będzie mógł podjadać, lub kora sosnowa z warstwą siana na zewnątrz. Trociny zdecydowanie nie są dobrym podłożem dla żółwi, bo mogą prowadzić do zaczopowania się przewodu pokarmowego. W terrarium z żółwiem greckim powinien znaleźć się także niewielki basenik z wodą, ale jego zadanie jest zupełnie inne, niż w przypadku tradycyjnych basenów dla żółwi wodno-lądowych. Służy on jedynie jako źródło wody do picia i dodatkowo zwiększa wilgotność powietrza w terrarium.

W terrarium powinny znaleźć się też miejsca, w których żółw będzie mógł się schować. Mogą to być drewniane budki lub większa sterta siana, w której gad będzie mógł się zakopać. Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy – ciepłą i zimną. W strefie ciepłej należy umieścić punktowe źródło ciepła, dzięki któremu żółw będzie mógł się ogrzać. Temperatura powietrza w terrarium powinna wynosić około 26-29 stopni Celsjusza, a w nocy nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza.

Żółw chiński w domu

Dorosły osobnik osiąga długość około 15 cm. Dlatego jeśli masz mały metraż mieszkania i szukasz żółwia, który docelowo dużo nie urośnie, to dobry gatunek dla ciebie. Żółw chiński to żółw wodno-lądowy, co oznacza, że potrzebuje akwarium z wydzieloną strefą wodną i lądową.

Pokarm dla żółwia chińskiego to rośliny wodne, ślimaki, owady, małe żabki, raki, krewetki i robaki ziemne. W sklepach zoologicznych znajdziesz też gotowe mieszanki odżywcze przeznaczone dla żółwi chińskich.

Żółw czerwonolicy w domu

To żółw, który potrzebuje w terrarium zarówno część wodną, jak i lądową. Na części lądowej żółw czerwonolicy będzie odpoczywał i wygrzewał się, podnosząc swoją temperaturę ciała.
Część wodna powinna stanowić około 2/3 terrarium. Głębokość wody powinna wynosić 1,5 do 3 szerokości pancerza żółwia. Dobrze, jeśli w basenie wodnym będą znajdować się dodatkowe korzenie czy kamienie, dzięki którym pływanie i nurkowanie będzie nieco urozmaicone. Woda powinna być podgrzewana. Możesz skorzystać z kabla grzewczego umieszczonego pod terrarium lub grzałki akwarystycznej z termostatem. Musisz jednak wiedzieć, że żółwie mogą stłuc grzałkę, jeśli będzie znajdować się w miejscu, do którego mają łatwy dostęp, a to stanowi zagrożenie nie tylko dla samego żółwia, ale także dla ciebie.
Temperatura powietrza w terrarium powinna wynosić około 26-29 stopni Celsjusza, temperatura wody natomiast powinna wynosić około 26 stopni Celsjusza. W terrarium należy umieścić także punktowe źródło ciepła, pod którym żółw będzie mógł się wygrzewać.

Żółw czerwonolicy jest aktywny w dzień. Dobrze znosi polskie warunki, dlatego jego chów nie stanowi zazwyczaj większych problemów.

Ile kosztuje żółw?

Cena żółwia zależy od gatunku i jego wieku. Młode osobniki są zazwyczaj tańsze od tych starszych, większych żółwi. Zwróć uwagę, czy sprzedawca ma dokumenty potwierdzające pochodzenie gada. CITES, czyli Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje ten aspekt.

Cena żółwia waha się od 50 do ponad 1000 zł.

Musisz też wiedzieć, że istnieją grupy, które zajmują się szukaniem nowych domów dla porzuconych żółwi. Być może adopcja żółwia będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem?
Autorka: Natalia Ciszewska